Rekord infláció sújtja Nagy-Britanniát

London |

<p>Nehéz helyzetben a brit jegybank, hiszen míg a gazdasági szereplők a GDP növekedés másfél évtizedes mélypontja miatt kamatcsökkentésért könyörögnek, addig az infláció is másfél évtizedes rekordszinten van. Ez pedig valószínűleg lehetetlenné teszi, hogy kamatvágás mellett döntsön a Bank of England.</p>

A brit statisztikai hivatal keddi bejelentése szerint augusztusban 4,7 százalék volt a tizenkét havi összehasonlításban számolt infláció a júliusban mért 4,4 százalék után. A piac előzetesen 4,6 százalékos áremelkedést jósolt a múlt hónapra.
A statisztikai hivatal szerint a 2 százalékos hivatalos célt csaknem kétszeresen meghaladó ütemet elsősorban a háztartási energiaárak emelkedése és a rekord élelmiszerdrágulás okozta.
A keddi inflációs adatközlés előtt nyilvánosságra került legfrissebb kimutatások szerint az inflációs kosáron belül az élelmiszer-komponens egésze példátlan ütemben, egy év alatt 21 százalékkal drágult. Az átlagon belül egyes száraztészta-félék ára 100 százalékkal, bizonyos húsféléké 45 százalékkal, több kenyérféléé 30 százalékkal emelkedett.
Az éves infláció 1992 áprilisa óta nem volt ilyen magas Nagy-Britanniában, ráadásul a rendkívül gyors drágulás a 90-es évek óta első brit recesszió közepette sújtja a lakosságot.
A Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) éppen e héten kiadott friss - és meredeken rontott - előrejelzése szerint Nagy-Britannia valószínűleg már a recesszió "kezdeti szakaszában jár": a gazdaság bruttó kibocsátási értéke az idei harmadik negyedévben az előző negyedévről várhatóan 0,2 százalékkal csökken, és további 0,1 százalékos GDP-visszaesést jósol a szervezet a negyedik negyedévre.
A szövetség a 2008 egészére szóló brit GDP-növekedési prognózisát 1,7 százalékról 1,1 százalékra vette vissza, jövő évi előrejelzését azonban még súlyosabb mértékben, 1,3 százalékról 0,3 százalékra rontotta. Ez 1992 óta a leglassabb éves növekedés lenne az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban.
Nemrégiben a fejlett ipari térség gazdasági együttműködési és fejlesztési szervezete (OECD) is azt közölte, hogy új előrejelzése szerint a brit gazdaság már recesszióban van. A szervezet azzal számol, hogy a brit GDP-érték a harmadik negyedévben 0,3 százalékkal, a negyedikben 0,4 százalékkal csökken.
Alistair Darling brit pénzügyminiszter - általános piaci megdöbbenést keltve, és a fontnak meredek árfolyamveszteséget okozva - néhány napja egyenesen azt mondta: a brit gazdaság hatvan éve nem volt olyan rossz állapotban, mint most.
A CBI szerint ebben a környezetben a Bank of Englandnek - a brit jegybanknak - tavaszig 1 százalékponttal kellene csökkentenie jelenleg 5 százalékos alapkamatát. Az iparszövetség szakértői már novemberben, egy menetben fél százalékpontos enyhítést is elképzelhetőnek tartanak, arra hivatkozva, hogy éppen a gazdaság gyengülése, valamint a nyersanyagárak esése nyomán a CBI 2009-ben már gyors inflációcsökkenést vár.
Az augusztusi inflációs adatok ismertetése után nyilatkozó citybeli szakértők szerint azonban szinte biztosra vehető, hogy a Bank of England (BoE), amelynek a kormány előírása szerint az inflációs cél teljesítését kell előtérbe helyeznie, az idén már nem csökkenti alapkamatát.
Mervyn King, a BoE kormányzója a pénzügyminiszternek írt keddi magyarázó levelében azt jósolta, hogy az infláció a közeljövőben 5 százalék körüli ütemen tetőzik, és várhatóan még 2009-ben is jó ideig a cél felett marad, különösen akkor, ha a font gyengülése tartósnak bizonyul.
A Bank of England vezetőjének az előírások szerint minden olyan esetben magyarázó elemzést kell küldenie a kormánynak, amikor az infláció az éves céltól akár felfelé, akár lefelé jelentős mértékben eltér.
Mindeközben a brit jegybank - az előző napi 5 milliárd font után, kedden további 20 milliárd font rövid távú likviditáspótló finanszírozást ajánlott fel a bankközi piacon, tekintettel az amerikai Lehman Brothers nagybank összeomlása után még szűkösebbé vált nagybani likviditáspiaci ellátásra.
A bankközi likviditásforgalom eddig is rendkívül szűkös volt, mivel a bankok egymásról sem tudják, hogy melyiküket milyen mértékben sújtja az amerikai jelzálogadósi kör nem teljesítő kötelezettségeit is tartalmazó pénzpiaci termékek értékvesztése. A Lehman bukása általános várakozás szerint még tovább rontja a bankközi hitelezési hajlandóságot.
A nagybani likviditáspiaci apály hatása máris súlyosan érinti a lakossági ingatlanszektort is, ugyanis a brit jelzálog-kölcsönzők - amelyek nagy része nem lakossági betétekből, hanem maga is nagybani piaci hitelekből finanszírozza hitelezését - rendkívüli mértékben megszigorították a kiskereskedelmi hitelfolyósítási feltételeket.
Ez máris meredek ingatlanár-deflációhoz vezetett. A legnagyobb brit jelzálogkölcsönző, a Nationwide a minap azt jósolta, hogy a brit ingatlanárak a tavaly őszi csúcshoz képest 25 százalékot is zuhanhatnak, mire elérik a mélypontot. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?