Összeomlik-e a spanyol gazdaság?

<p>Úgy tűnik, a bankrendszer feltőkésítését célzó 100 milliárd eurós mentőcsomag és a minden eddiginél szigorúbb pénzügyi megszorító intézkedések sem lesznek elegendőek ahhoz, hogy Spanyolország elkerülje a gazdasági összeomlást: a piacok pénteki zuhanásával, az állampapírok hozamának emelkedésével az ország előtt ismét felmerült az a rettegett - s Európát is katasztrófával fenyegető - lehetőség, hogy Madridnak az egész gazdaság számára nemzetközi mentőcsomagért kell folyamodnia.</p>

A spanyol kormánynak ráadásul roppant szűk tere maradt a manőverezéshez: a lakosság az utcákra vonulva, dühödten követeli a megszorítások befejezését, miközben Brüsszel diktálja az államháztartás rendbetételének ritmusát. A megszorítások elleni tüntetések már szinte mindennaposak Spanyolországban. A múlt hét csütörtökén például százezrek demonstráltak nyolcvan spanyol városban.

Spanyolország "halálos örvénybe került" - jelentette ki Richard McGuire, a Rabobank elemzője, aki szerint előfordulhat, hogy az ibériai ország nem tud eleget tenni hitel-visszafizetési kötelezettségeinek. "Mivel a spanyol államháztartás lehetőségei mindig is szorosan összekapcsolódtak a bankszektorral, ezért továbbra is fennáll annak a kockázata, hogy a spanyol kormánynak saját megmentését is kérnie kell" az Európai Uniótól - fejtették ki a Capital Economics szakértői.

Múlt pénteken, az elértéktelenedett ingatlan-portfóliójukban fuldokló bankok megmentését célzó csomag elfogadásával egy időben pánik söpört végig a spanyol piacokon, mert a jó hírt semlegesítették a spanyol tartományok pénzügyi válságáról érkező hírek. A madridi tőzsde 6 százalékot zuhant, az állampapírok kamata csaknem rekordot döntve 7 százalékra emelkedett. Hétfőn 7,6 százalékra szökött fel a tízéves spanyol államkötvények hozama, amely hosszú távon megfizethetetlen. Az államháztartás finanszírozásának kockázati felára - az a különbség, amely a hasonló lejáratú német és a spanyol államkötvény kamata között van - 600 bázispont fölé emelkedett, ami rekordot jelent.

A madridi bessz begyűrűzött a vezető európai tőzsdékre is. A frankfurti tőzsdeindex pénteken és hétfőn összesen 6 százalékot veszített értékéből. Elsősorban a görög államcsőd lehetősége váltott ki idegességet a piacokon, de a spanyol régiók pénzügyi nehézségei sem járultak hozzá a kedélyek megnyugvásához.

Sajtóbeszámolók szerint Valencia után Murcia autonóm régió is támogatást kért a madridi kormány központi segélyalapjából, amelyet 18 milliárd euróval töltöttek föl. Murcia néppárti kormányfője szerint régiójának 300 millió euróra lesz szüksége. Valencia korábban 1,8 milliárdot kért Madridtól, a teljes pénzalap egytizedét. E két régió mellett "küszöbön áll" további öt (Kasztília-León, Kasztília-La Mancha, Katalónia, Andalúzia, Extremadura) segélykérelmének a benyújtása. A hét érintett régiónak az év végéig összesen 15 milliárd euróra rúgó adósságot kell visszafizetnie.

"A piacok viselkedése meglepő, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy bizonyossá vált a nemrég elfogadott 65 milliárd eurós pénzügyi szanálási csomag és a bankoknak szánt mentőöv, mivel ezek az intézkedések jelentősen növelték a hiánycél megvalósulásának az esélyét" - mutatott rá Daniel Pingarron, az IG Markets brókerház egyik elemzője.

Miközben a spanyol gazdaságról szóló rossz hírek egyre szaporodnak, a problémák megoldásaként feltüntetett intézkedések hatása meglehetősen korlátozott. Így például az újabb szigorítások és a költségvetés kiadásainak visszafogása tovább súlyosbíthatja a recessziót. A német Berenberg bank elemzője úgy véli, a megszorítások nyomán a már most is rendkívül magas munkanélküliség (24,6 százalék 2012-ben) várhatóan tovább emelkedik majd, ami fokozhatja a politikai válság kockázatát a jobboldali kormány számára.

Pénteken Madrid kénytelen volt beismerni, hogy a spanyol gazdaság jövőre is recesszióban lesz, a kormány a GDP 0,5 százalékos csökkenésével számol. Az idei évre 1,5 százalékos visszaesést jósolnak madridi szakemberek. A Citibank elemzése szerint azonban ezek "rózsaszínű álmok" csupán. Az amerikai bankház elemzői idén 2,1, jövőre pedig 3,1 százalékos GDP-csökkenést prognosztizálnak Spanyolországban.

Spanyolország megmentését, amely valószínűleg Olaszország megmentését is maga után vonná, nem engedheti meg magának az eurózóna - hangsúlyozta Daniel Pingarron. Mint rámutatott, Spanyolország helyzete jelentősen különbözik Írországétól, Görögországétól és Portugáliáétól. Míg az utóbbi három ország együttesen is csak 6 százalékát teszi ki az eurózóna gazdaságának, Spanyolország az övezet negyedik legerősebb gazdaságaként 12 százalékát adja a közös teljesítménynek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?