<p>Az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) hosszas halogatás után végre meghozta a gázárakról szóló döntését, aminek köszönhetően a lakosság 5,24 százalékkal olcsóbban juthat hozzá az energiahordozóhoz.</p>
Olcsóbb lesz a gáz és a villany
A Szlovák Gázművek (SPP) ugyan ezúttal sem ért egyet az árcsökkentéssel, a döntés ellen azonban már nem lehet fellebbezni.
A Szlovák Gázművek az idei évtől eredetileg 23 százalékos áremelést szeretett volna elérni az Árszabályozási Hivatalnál, amit azonban ez utóbbi elutasított, januártól csak 5,53 százalékos áremelést hagyva jóvá. Már januárban kiderült ugyanakkor, hogy az SPP-nek 10 százalékos árkedvezményt sikerült kialkudnia az orosz Gazpromnál, vagyis olcsóbban jut hozzá a nyersanyaghoz, mint azt korábban elképzelte. Az SPP ennek ellenére sem tervezte a lakossági árak csökkentését, az Árszabályozási Hivatal így kénytelen volt lépni az ügyben. Eredetileg már február közepétől csökkentették volna az árakat, az SPP azonban az összes törvény adta lehetőségét kihasználta, hogy a döntést minél későbbre halaszthassa. Jozef Holjenčík, az Árszabályozási Hivatal elnöke szerint a mostani döntésnek köszönhetően azok a háztartások, amelyek a gázt csak főzésre használják, vagyis a D1-es fogyasztói kategóriába tartoznak, idén 2 eurót takaríthatnak meg. Akik a főzés mellett a vizet is gázzal melegítik (D2-es kategória), évente 30, a gázzal is fűtők (D3-as kategória) pedig 70 euróval fizethetnek kevesebbet. A távfűtés ára Holjenčík szerint ezúttal nem csökken automatikusan, az új jogszabályok szerint ugyanis erről a hőszolgáltatóknak külön meg kell egyezniük az SPP-vel. Az SPP az Árszabályozási Hivatal tegnapi döntésével sem ért egyet. „Cégünk nem tartja tisztességes megoldásnak, hogy az Árszabályozási Hivatal a közvéleményt az előtt tájékoztatta az árak csökkentéséről, hogy az erről szóló határozatot eljuttatta volna hozzánk” – nyilatkozta Peter Bednár, az SPP szóvivője. Szerinte már a hivatal decemberi döntése is növelte a veszteségeiket, jelenleg így szerintük semmi sem indokolja az árak csökkentését. „Az Gazprommal kötött szerződés-kiegészítés nem teszi lehetővé a lakossági árak csökkentését, hiszen csak részben fedezi azt a veszteséget, amit ebben a szegmensben a rossz árszabályozás miatt elkönyveltünk” – állítja a szóvivő. Jean-Jacques Ciazynski, az SPP igazgatótanácsi elnöke szerint a lakossági üzletágban elkönyvelt veszteségük a 2008 és 2011 közötti időszakban elérte a 200 millió eurót.
A közeljövőben akár 1 százalékkal csökkenhet ugyanakkor a villanyenergia ára is, a villamosenergia-hálózatot felügyelő SEPS állami vállalat ugyanis 18–20 százalékkal kívánja csökkenteni a hálózati díjakat. A SITA hírügynökség információi szerint a SEPS az erről szóló kérvényét e hét kedden már el is juttatta az árszabályozási hivatalhoz. Ján Horkovič, a SEPS igazgatótanácsi elnöke szerint a díjak csökkentését a társaság 30 millió eurós megtakarítása teszi lehetővé. Hogy pontosan mennyivel is csökkenhetne a lakossági áramszolgáltatás díjszabása, azt egyelőre nem lehet tudni, a hálózati díjak tavaly azonban a fogyasztói ár 6,35 százalékát tették ki. Juraj Miškov gazdasági miniszter szerint ez alapján a lakosság legfeljebb 1 százalékos árcsökkentésre számíthat. Az idei év elején ugyanakkor már átlagosan 2 százalékkal drágult az áramszolgáltatás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.