<p>Rendkívül alacsony felvásárlási árak, a hazai élelmiszerek kiszorítása az üzletek polcairól, hanyatló foglalkoztatottság – Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara (AKS) elnöke szerint a szlovákiai mezőgazdaság egyre több problémával kénytelen megküzdeni.</p>
Nem javul a szlovákiai gazdák helyzete
Rohamosan épül le a sertés- és a szarvasmarha-ágazat, ugyanis napról napra nőnek a termelési költségek. „A mezőgazdaság ugyan mintegy 30,5 millió eurós nyereséggel zárta az elmúlt évet, de gazdaságossága a növekvő támogatások ellenére stagnált. 2014-ben ráadásul még 65,2 millió eurónyi pluszban volt az ágazat” – mondta el Patasi az AKS minapi közgyűlésén. Az ország egyes régiói közül az agrártermelés szempontjából Nagyszombat megye a legeredményesebb, egy hektárra számítva átlagosan 1414 euróval, ami 3,5-szerese az Eperjes megyei adatnak.
A kamarai tanácskozáson felszólaló gazdák szerint a munkaügyi tárcának hatékonyabban kellene együttműködnie az agrárágazattal, ösztönözve az idénymunkások alkalmazását. Határozottabban kellene motiválni a sertéstenyésztőket is, akik szinte teljesen a padlóra kerültek. Igaz, hogy az utóbbi néhány hétben valamelyest nőtt a disznóhús felvásárlási ára, de ez még mindig nem éri el az előállítási költségeket. „Az integrált termelés növényvédelmi feltételei a gyümölcs-, a zöldség- és a szőlőtermesztésben Szlovákiában szigorúbbak, mint az Európai Unió többi országában. Elsősorban arra kellene törekedni, hogy a termés egészséges legyen, nem előre szigorúan meghatározni a permetezések, a vegyszeres növényvédelmi beavatkozások számát. A gazdáknak ugyanis nincs annyi pénzük, hogy feleslegesen befektessenek olyan növényvédő szerekbe, amelyekre egyáltalán nincs szükségük” – mondta Patasi.
„A Fiatal gazda programra több mint kétezren jelentkeztek, a pénzügyi keretből azonban csak 500 kérvényezőt tudnak támogatni, vagyis bővíteni kellene a támogatási keretet. Az államnak becsülnie kellene, hogy vannak fiatal gazdák, akik vagy az állattenyésztésben, vagy a speciálisnövény-termesztésben sze-retnének vállalkozni” – mondta az AKS elnöke. A fiatalok szakmai továbbképzését az agrárkamara teljes mértékben képes biztosítani, s a tanácskozáson többször is elhangzott, hogy a továbbképzések iránt érdeklődők éljenek az AKS adta lehetőségekkel, és ne forduljanak különböző szakmai közvetítő irodákhoz, amelyek borsos árakat szabnak meg egy-egy továbbképzésért. (sus)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.