Nem alkotmányellenes a vizitdíj Csehországban

Brünn. Nincsenek ellentétben a cseh alkotmánnyal az év elején bevezetett egészségügyi vizitdíjak – döntött tegnap Brünnben a cseh alkotmánybíróság. A testület elutasította a baloldali ellenzék beadványát, amely alkotmányellenességre hivatkozva kérte a vizitdíjak törvényen kívül helyezését.

Brünn. Nincsenek ellentétben a cseh alkotmánnyal az év elején bevezetett egészségügyi vizitdíjak – döntött tegnap Brünnben a cseh alkotmánybíróság. A testület elutasította a baloldali ellenzék beadványát, amely alkotmányellenességre hivatkozva kérte a vizitdíjak törvényen kívül helyezését. Az alkotmánybíróság döntése alapján így a csehek továbbra is 30 koronás vizitdíjat fognak fizetni az orvosoknál, ennyibe kerül a recept egy-egy tétele is, míg a kórházi napidíj 60, a mentők igénybevétele pedig 90 koronába kerül. Az illetékek évi felső határa 5000 korona. Az egészségügyi reform kérdésében a törvényhozás illetékes dönteni, az alkotmánybíróság nem kíván politikai állásfoglalásokat hozni, esetleg politikai vitákba bonyolódni, s ezért a témához tudatosan nagyon tartózkodó módon viszonyul – indokolta a döntést Stanislav Balík, alkotmánybíró.

A Mirek Topolánek vezette hárompárti jobbközép cseh kormánynak az adórendszert, a szociális támogatások rendszerét és az egészségügyet érintő reformcsomagját tavaly augusztusban fogadta el a parlament, s a döntés január elsején lépet életbe. A szociáldemokrata-kommunista ellenzék ősszel az alkotmánybírósághoz fordult azzal, hogy a reformcsomag egyes intézkedései alkotmányellenesek és jogszerűtlenek. Tekintettel a probléma nagyságára, az alkotmánybíróság három szakaszban döntött az ügyben. Az összes vitatott intézkedés közül az alkotmánybíróság csak azt találta jogszerűtlennek, hogy az állampolgárok betegségük esetén az első három napban nem jogosultak táppénzre. A reform ezen intézkedését a testület hatályon kívül helyezte, s július elsejei hatállyal kötelezte a kormányt a probléma orvoslására.

A vizitdíjak az egészségügyi reform egyik kulcselemét képezik. A befizetett összegek az egészségügyi intézményeknél, illetve az orvosoknál maradnak, s komoly bevételi forrást jelentenek (összesen évi 4 milliárd koronát). Felmérések szerint a lakosság többsége ugyan elutasítja a vizitdíjakat, de a gyakorlatban fegyelmezetten fizet mindenki. Az orvosok többsége támogatja a vizitdíjakat. Az első negyedévben a vizitdíjakból másfélmilliárd korona bevételhez jutott a cseh egészségügy. A koalíció most kiértékeli az eddigi tapasztalatokat és várhatóan felülvizsgálja, illetve módosítja a reform némelyik részét. A lakosság leginkább azzal elégedetlen, hogy a vizitdíjak kivétel nélkül mindenkire vonatkoznak. Erőteljes a követelés, hogy legalább a kiskorú gyerekek és az idősebbek ne fizessenek. Mint emlékezetes, Szlovákiában a Fico-kormány 2006 őszén törölte a vizitdíjakat, Magyarországon pedig a március 9-i népszavazás nyomán vonták vissza a fizetési kötelezettséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?