<p>Megkapta a hivatalos engedélyt az Ózdi Szénbányák Zrt. a városhoz közeli farkaslyuki Gyürky-táró újranyitásához – közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Észak-Magyarország című lap.</p>
A geológiai feltárást még az év első felében elkezdték, a farkaslyuki Gyürky-táró előtt korábban felhalmozott meddőhányók eltávolítása után szabaddá válnak a járatok és újraindítható lesz a borsodi szénvagyon kitermelése.
Az Ózdi Szénbányák Zrt. tervei szerint 2012-ben az évtizedek óta lezárt tárók járatainak feltárása és a rekonstruálása lesz a feladat, a szén kitermelése pedig 2013-ban kezdődhet meg. A farkaslyuki Gyürky-táró aknáit több mint két évtizeddel ezelőtt zárták le, pedig a legfrissebb geológiai kutatások szerint jelentős szénvagyont rejtenek a borsodi dombok. Az újranyitó szénbánya akár ezernél is több embernek adhat majd munkát, ami az Ózd környéki, súlyos munkanélküliséggel küzdő régióban komoly fellendülést hozhat. A bánya megnyitása további közlekedési infrastrukturális beruházásokat hoz magával, aminek gazdaságélénkítő hatása lesz. A borsodi szénvagyon harmadkori, alsó miocénbeli keletkezésű, hasonlóan az Ipoly völgyében, Nagykürtös környékén előforduló szénkincshez.
Nógrád szlovákiai részén is folytatják a szénbányászatot, a nagykürtösi Dolina bánya további tíz évre kérte a kitermelés engedélyeztetését. Az itt elvégzett kutatások szerint még legalább 2020-ig gazdaságosan ki lehet termelni a barnaszenet, a legoptimistább feltételezések szerint akár 2030-ig is kitarthat a készlet. A Dolina bányát a kitermelési engedély többszöri meghosszabbítása után elméletileg már jövőre be kellene zárni. Az első bezárást még 2004-ben tervezték, majd az Európai Bizottság 2007-ben 8,33 millió eurót folyósított a bányabezáráshoz szükséges műszaki feltételek biztosítására és a munkahelyek megszűnése miatt kialakult szociális helyzet javítására, ezt az összeget 2012 végéig meríthetné a bánya.
Az Ipoly menti szénbányákban kitermelt fűtőanyag legnagyobb felvásárlója a nyitraújlaki (Nováky) hőerőmű, amely 2011-ben 1,56 millió megajoul energiahordozóra kötött szerződést a bányával. A Dolina bánya emellett Magyarországra is szállít barnaszenet. 2010-ben 148 ezer tonna szenet hoztak felszínre, idén 170 ezer tonna a tervezett mennyiség, a szén értékesítésével nincs gond. A Dolina bányában, annak megnyitása és a termelés felfuttatása után több mint kétezren dolgoztak, ma már csak alig kétszáz vájár száll le a mélybe, a termelés több műszakban zajlik. Ha Ózdon újraindulhat, és Nagykürtösön is folytatódik a szénbányászat, néhány éven belül szükség lesz a szakképzés újraindítására is, Magyarországon már csak elvétve oktatják, Szlovákiában jelenleg még Iglón és Selmecbányán folyik bányatechnikusi képzés.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.