Nagy pofon csattant Svájc arcán

A svájci Swissair légitársaság után a belga Sabena is végveszélybe került. Félő, hogy a szeptemberi, az USA elleni terrortámadások nyomán csődhullám söpör végig Európa légitársaságain.

A svájci Swissair légitársaság után a belga Sabena is végveszélybe került. Félő, hogy a szeptemberi, az USA elleni terrortámadások nyomán csődhullám söpör végig Európa légitársaságain.

Szárnyaszegett Swissair-gép az egyik repülőtéren. Mikor száll fel újra? TASR/AP-felvételA Swissair kedden délután állította le összes járatát és tegnap sem repült, mert már nem rendelkezett a működéséhez szükséges likvid eszközökkel. A Swissair döntése 262 járat 19 ezer utasát érintette. A zürichi repülőtéren rekedt utasoktól a repülőteret üzemeltető Unique Airport gondoskodott. A Swissair-jegyeket más légitársaságok nem fogadják el, mert a patinás társaság fizetésképtelenné vált. A tőzsdén hétfőn felfüggesztett Swissair részvényekkel tegnap újraindult a kereskedés. A légiforgalmi társaság részvényei a nyitás után 97%-ot zuhantak és 1,4 svájci frankon álltak. A svájci Crossair, amelybe a Swissair beolvadt volna, úgy ítéli meg, hogy a járatok leállítása megnehezíti a beolvadást. A svájci kormány tegnap tárgyalásokat kezdett a Swissair és a megmentő áthidaló hitelt hétfőn felajánló, de idejében nem folyósító Credit Suisse Group (CSG) elnökével. A kormány is hajlandó részt venni a Swissair megmentésében, amint ezt már a hétvégén is felajánlotta, és a tegnapi hírek szerint kész egyedül, a Credit Suisse kihagyásával rendelkezésre bocsátani a társaság repülőforgalmának fenntartásához szükséges összeget. A svájci nemzeti légitársaság katasztrófája világszerte mintegy 38 ezer utast rekesztett a repülőtereken, vagy kényszerített arra, hogy más társaságoktól újra jegyet vásároljanak. A Swissair közölte: kártérítést sem tud nyújtani utasainak, annak pedig csekély a valószínűsége, hogy egy esetleges csődeljárás során a jegyek birtokosai pénzt lássanak. A Swissair leállása miatt az Austrian Airlines megduplázta ülőhely-kapacitását a Bécs–Zürich útvonalon, ugyanezt teszi a České Aerolínie a Prága–Zürich vonalon. A német Lufthansa is bővítette kapacitását Zürich és a német városok között.

Az ugyancsak pénzügyi gondokkal küszködő belga Sabena légtársaság tegnap is a tervek szerint repült. Közben Brüsszelben folynak a tárgyalások a Sabena megmentéséről. Szóba került az esetleges csődvédelem kérése a hitelezőkkel szemben, és szó van további áthidaló hitelekről is. A Sabena kasszájában egyelőre van annyi pénz, hogy nem kellett leállítania járatait, mint a Swissairnek, sőt Zürichbe még mentesítő járatokat is indít. A vállalat másik társtulajdonosa, a belga állam képviselőjeként a kormány a csődvédelmi eljárást szeretné választani, felkészülve arra, hogy a Sabena életben tartásának minden költsége most már újra az ő nyakába szakad, s eközben még az EU versenyszabályai is megkötik a kezét. Patrick Dubois, a Sabena főtitkára közölte, hogy a kormány már tanulmányozza egy áthidaló kölcsön lehetőségét. Az igazgatótanáccsal egyidejűleg tanácskozik a szűkebb kabinet a Sabena megmentésének lehetőségeiről. A belga miniszterelnök bejelentette, hogy a kormány egy hónapi átmeneti időre kezességet vállal a Sabena tartozásaiért a bankoknál, a szállítóknál és a cég egyéb ügyfeleinél. Guy Verhofstadt elmondta, hogy e hónap alatt új belga légitársaságot hoznak létre. Ennek elsődleges feladata az EU székhelyeként szolgáló Brüsszel európai összeköttetésének ellátása. Jelenleg évi 20 millió légiutas fordul meg a főváros nemzetközi repülőterén.

A lengyel kincstárügyi minisztérium a csődbe jutott svájci Swissair helyett új befektetőt keres a LOT lengyel légitársaság számára. Értesülések szerint a tárgyalások már a közeljövőben megindulhatnak Londonban a British Airway-szel és Oslóban a SAS-szel. A LOT privatizációja 1999. novemberben kezdődött, amikor a svájci SAirGroup, a Swissair tulajdonosa megvásárolta a társaság részvényeinek 10%-át. Tőkeemelés után a befektető részesedése 37,6%-ra emelkedett. A LOT szóvivője szerint a légitársaságot nem fenyegeti csőd. A Neue Zürcher Zeitung szerint a Swissair közlekedésének leállítása hatalmas károkat okozott, és a bankok által felkínált szanálási megoldás megvalósításának módja dühöt és felháborodást kelthet azért, mert a bankok végül is nem tudtak, vagy nem akartak gondoskodni arról, hogy a Swissair október 28-ig rendezetten tudjon üzemelni. A történtek Svájc arculatának is hatalmas kárt okoztak, és ha netán a következő napokban még megteszik, hogy a cég alkalmazottainak a belső takarékban gyűjtött pénzeire, és az utasoknak a kifizetett jegyekre vonatkozó igényeit is a csődtömeghez sorolják, a botrány teljes és a kár helyrehozhatatlan lesz – írta a lap. A lap leszögezi: a drámában a felelősség kérdése nem olyan egyértelmű, mint amilyennek látszik. Lehet, hogy a bankok formai, jogi szempontból helyesen jártak el. Lehet az is, hogy a Swissairnél nem volt tökéletes a likviditás irányítása és a válságkezelés. Az sem zárható ki, hogy a Swissairnek bizonyos érdeke fűződött a helyzet dramatizálásához. Azt viszont már senki nem mossa le a bankokról, hogy ügyetlen, ha nem éppen buta vagy gátlástalan eljárásukkal hihetetlen kárt okoztak a svájci gazdasági rendszernek, a Svájc és a svájci légiközlekedés jó hírnevébe vetett bizalomnak. (m, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?