<p>A brit feldolgozószektor vállalatainak elsöprő többsége szerint Nagy-Britanniának az Európai Unióban kell maradnia.</p>
Nagy-Britanniának az EU-ban kell maradnia
A brit gyáripar cégeinek szövetsége (EEF) által elvégzett, hétfőn ismertetett ágazati felmérés szerint a feldolgozószektor vállalkozásainak 85 százaléka kívánja a brit EU-tagság fennmaradását, és mindössze 7 százalékuk szeretné, ha Nagy-Britannia távozna az unióból. Nyolc százalék nem tudott választ adni a kérdésre.
A hatezer céget képviselő EEF vizsgálata szerint minél nagyobb egy vállalat, annál inkább EU-párti: az ágazati átlagon belül a 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató brit feldolgozóipari cégek 90 százaléka jelezte, hogy az EU-ban szeretne maradni, és ebben a körben egyetlen olyan vállalat sem volt, amely az Európai Unión kívül szeretné tudni Nagy-Britanniát.
Terry Scuoler, az EEF vezérigazgatója a felmérés eredményeit kommentálva hangsúlyozta: a brit feldolgozóipar az euróövezeti problémák ellenére óriási többséggel azon a véleményen van, hogy Nagy-Britannia gazdasági jóléte elválaszthatatlanul összekapcsolódik az Európai Unióval. Scuoler szerint "semmi értelme nem lenne leválni" a brit ipar fő felvevőpiacáról, és "a fantázia világába tartozik" az az elképzelés, hogy "csak úgy felhúzhatjuk magunk mögött a felvonóhidat és következmények nélkül kisétálhatunk" az EU-ból.
A felmérés ismertetése előtt alig egy nappal David Cameron brit miniszterelnök kijelentette: nem fog Nagy-Britannia EU-tagságának fenntartása mellett kampányolni, ha úgy látja, hogy ez nem szolgálja a brit érdekeket.
Cameron a BBC televíziónak a kormányzó Konzervatív Párt éves kongresszusán - a brit EU-tagságról általa megígért, 2017-ben esedékes népszavazásra utalva - azt mondta: ha nem sikerül elérnie a London által igényelt EU-reformokat, akkor a brit választók dolga lesz eldönteni, hogy hazájukat az Európai Unióban, vagy azon kívül szeretnék-e látni.
A brit üzleti szféra mindazonáltal egyértelműen a brit EU-tagságot pártolja. A legnagyobb brit vállalatok vezetői - köztük Sir Richard Branson, a Virgin vállalatbirodalom alapítója, Sir Michael Rake, a British Telecom (BT) elnöke és Nicolas Petrovic, a Eurostar szuperexpresszeket üzemeltető cég vezérigazgatója - már tavaly szinte példátlan, közösen megfogalmazott nyílt levélben hívták fel a figyelmet arra, hogy a brit gazdaság számára az EU-tagság a különböző becslések szélsőértékei alapján évente 31 milliárd és 92 milliárd font (12 ezer milliárd és 37 ezer milliárd forint) közötti többletbevételt jelent; ez háztartásonként 1200-3500 font közötti éves jövedelmi plusznak felel meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.