Milyen szamócafajtát ültessünk?

<p>A rendkívüli időjárás miatt idén minden gyümölcs korábban érik. Ezért készüljünk fel időben a téli alma, körte betakarítására, raktározására.</p>

A pincét, kamrát ahol az almát, körtét teleltetjük, ajánlatos kitakarítani, fertőtleníteni, kiszellőztetni. Ha a padló földes, ajánlatos a felső homokréteget kicserélni. A helyiség falait, mennyezetét meszeljük ki vagy gombaölő szerrel (pl. Kuprikol) permetezzük le. A szellőzőket is tisztítsuk ki, a tárolásra használt göngyöleget mossuk le és néhány napig szárítsuk a napon.

Ha a kertészkedők figyelemmel kísérték az őszibarack metszésére tett korábbi javaslataimat, akkor tudják, hogy már júniusban javasoltam az első, július végén, augusztus elején pedig a második hajtásválogatást. Eddig nem kurtítottuk meg a hosszú hajtásokat, csak kikönyököltető metszést alkalmaztunk: egy kifelemenő vékony hajtásra metszettünk, a korona belsejéből pedig az első levél után kimetéltük a fölösleges hajtásokat. A metszések eredményeként mostanra hosszú termőhajtások, tavaszra termővesszők alakultak ki. Aki az előző két metszést nem végezte el, annak több megvastagodott, elágazódott idei hajtást kell kidobnia, hogy a koronában rendet teremtsen.

Mindkét esetben el lehet kezdeni a szeptember elejei kurtító metszést, amely a meghagyott, jó helyzetben levő hosszú hajtások lerövidítésére korlátozódik. A hajtásokat a fa kondíciójának és korának megfelelően 25-30-35 cm hosszúra metsszük vissza. Egy legjobb korban levő (5-6 éves) fánál 60-80 termőhajtást hagyunk meg. Mivel hajtásonként fél kiló barack terem, a fácska akár 30-40 kiló gyümölcsöt is adhat. Ha vastagabb hajtások eltávolítására kényszerülünk, akkor a vágási helyeket sebkezelő anyaggal is vonjuk be. Találkoztam már olyan kertésszel, aki a szeptemberi metszést már augusztus elején elvégezte. A „szorgalom“ eredményeként sok rügy fölöslegesen hajtott ki ebben az időszakban.

A szeptemberi metszést azért végezzük, hogy a fa által termelt asszimiláták már csak a meghagyott részben érvényesüljenek. Ezzel érjük el, hogy a hajtáson, az alapi rügyekből is virágrügyek fejlődjenek ki. Arra is ügyeljünk, hogy az oldalágak évi hosszúsági gyarapodása ne legyen 25-30 cm-nél hosszabb. Minél inkább távolodunk a törzstől, annál több ágat kell majd termésérés idején alátámasztani. Ha a szamócásunk 3-4 évet termett, akkor ideje újat telepíteni. Mostanra megtrágyáztuk helyét istállótrágyával és kombinált műtrágyával, az ágyást gyommentesen tartottuk, öntöztük. Közben ismerősöktől, szomszédoktól beszereztük a legyökeresedett indákat, ezeket leiskoláztuk, tehát van mit kiültetni. Most már csak azt kell eldönteni, hogy fóliára telepítjük-e a szamócát. A fólia vagy textília a gazdaboltokban 5 x 1,2 m méretben kapható, erre két sor szamócát ültethetünk.

A növények tőtávolsága 25 cm legyen. A fóliát akár korábban is rátehetjük a talajra, az ültetésre válasszunk esős vagy legalább borús időt. Ha fólia nélkül ültetünk, akkor a sortávolság 100 cm legyen, mert a növényzet már a második évben benövi a sorközt. Az ajánlott tőtávolság ez esetben is 2025 cm. Nagyon fontos a helyes ültetési mélység betartása. A palánta gyökereit jól takarjuk, ám a palánták szívlevelei maradjanak szabadon. A palánták jobb megéledése érdekében ajánlatos 7-10 napon át naponta 2-3 alkalommal párásítani a friss ültetést. Ha lehetőségünk van fajtaválasztásra, akkor jó, ha tudjuk: legkorábban a bajmóci nemesítésű Andrea érik. Ez a fajta piaci és ipari célokra is megfelel. Jellemző a fajtára, hogy a vacokból (gyümölcsből) kiállnak az aszmagok. A tő sok indát fejleszt, s ha nagyobb gyümölcsöket akarunk, akkor ezeket fel kell szaggatni.

Korai a dán Zefyr fajta is, amelyet ajánlatos fóliára telepíteni. Középkorainak a Magura és a Gorella számít. Mindkét fajta jó hozamú, szép színű, kellemes ízű. Ma is standard fajtának számít a német Senga Sengána. Fő erénye, hogy konzerválás után is megtartja alakját, színét. Érésben a cseh Karmen és a holland Elista következik. A Karment csak friss fogyasztásra ajánljuk, mert a vacok üreges. Az Elista ritkább levélzetű, ám mivel száraz periódusban érik, sokat kell öntözni, gyümölcsei nehezen érnek be. (Belucz János)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?