<p>A három Magreb-országban, Marokkóban, Algériában és Tunéziában erősen gondolkodnak az illetékesek, mit lehetne tenni azért, hogy a nemzetközi gazdasági válság ne ártson meg az idegenforgalomnak, egyik fő bevételi forrásuknak. A jelek szerint Tunéziában a legrosszabb a helyzet. Az európai középosztály egyik kedvelt nyaralóhelye Tunézia, amely tavaly 7 millió vendéget fogadott külföldről.</p>
Megártott az idegenforgalomnak a válság
Az idegenforgalom a második számú munkáltató Tunéziában, az ágazat tavaly, 1,7 milliárd eurós bevétellel, a GDP 6 százalékát termelte. Tavaly még nem voltak érezhető nehézségek, de idén már csökkennek a foglalások. Nagy a bizonytalanság, az idegenforgalmi minisztériumban válságstáb alakult, napról napra figyelik az európai gazdasági adatokat, írta az AFP hírügynökség pénteken.
- Szeptember óta egyetlen turista sem készíttetett réz névtáblácskát a műhelyemben - panaszolta egy rézműves a hírügynökségnek Tuniszban, illusztrálva, hogy ha tavaly talán nem is csökkent még a külföldiek száma, de kevesebbet költöttek könnyen nélkülözhető dolgokra.
Tunéziában a 239 ezer szállodai férőhely közvetlenül 100 ezer embernek ad munkát, ez a foglalkoztatottaknak a 10 százaléka, és a közvetve érdekelt munkahelyek száma további 350 ezer. A 870 kisebb-nagyobb szállodában a foglalkoztatás amúgy is szezonális, télen 70 százalékos a technikai munkanélküliség, a dolgozók a fizetésük 50-80 százalékát kapják csak, mondták a tunéziai szakszervezeti szövetségben a hírügynökségnek.
Algériában, amely nagyrészt a kőolajból és a földgázból él, viszonylag kisebb az idegenforgalom súlya. Utolsó ismert adat szerint 2007-ben 1,74 millió külföldi állampolgár üdült Algériában, és közülük is 1,23 millió volt a külföldön, főleg Franciaországban élő algériai. 2011-re 2,5 millióra akarják növelni a látogatók számát, a sivatagi turizmus fejlesztésével. Az idegenforgalomra egyelőre nincs hatással a válság, mondták az algériai turisztikai minisztériumban az AFP-nek, annak ellenére, hogy januárban 10 százalékkal kevesebb volt a látogató éppen a déli, szaharai országrészben. A szakértők még nem mérték fel, mi volt a visszaesés oka, és még bíznak benne, hogy a veszélyes szaharai üdülést választó, gazdag európaiaknak nem lesznek gazdasági gondjaik ezentúl sem.
A legnagyobb idegenforgalmú térségi országban, Marokkóban a
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.