A Legfelsőbb Bíróság szenátusa 2001. november 29-én elismerte a cseh Union Bank kezében levő 5 ún. Ducký-váltó kifizetésének jogosságát, amelyet korábban Ján Ducký, a Szlovák Gázművek azóta meggyilkolt vezérigazgatója írt alá. Az 5 váltó értéke 350 millió cseh korona.
Még mindig lehetnek kallódó értékpapírok
A Legfelsőbb Bíróság szenátusa 2001. november 29-én elismerte a cseh Union Bank kezében levő 5 ún. Ducký-váltó kifizetésének jogosságát, amelyet korábban Ján Ducký, a Szlovák Gázművek azóta meggyilkolt vezérigazgatója írt alá. Az 5 váltó értéke 350 millió cseh korona. A Pozsonyi Kerületi Bíróság még 2000 áprilisában elismerte a cseh pénzintézet tulajdonában levő váltók érvényességét és a gázműveket arra kötelezte, hogy ennek ellentételezéseként fizesse ki a 350 millió cseh koronát, a váltók utáni évi 6%-os kamatot, valamint a perköltségeket. Az SPP az ügyben a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, amely négyszeri halasztást követően november végén döntött az ügyben. A döntés azért okozott némi meglepetést, mert Ernest Valko, az SPP jogi képviselője munkaképtelenségére hivatkozva hiányzott a tárgyalásról. Valko jelezte, hogy a Legfelsőbb Bíróság döntése miatt az Alkotmánybírósághoz fordul, mivel szerinte törvénysértésről van szó. A vállalat egyébként mind a mai napig nem kárpótolta az Union Bankot. A bíróság döntése precedens értékű, ugyanis állítólag – egyelőre ismeretlen személyek vagy társaságok birtokában – még van néhány Ducký-váltó, s ezek az értékpapírok akár több milliárd koronáról is szólhatnak. A döntés az SPP részleges privatizációját is befolyásolja, méghozzá negatív irányban, mivel a váltók kifizetése csökkentheti a cég vételárát. A váltók okozta többletköltségeket várhatóan az állam állja majd. Szlovákiában már senki sem birtokolja a gázművek biankó váltóit – közölte 2001. május 31-én Pavol Kinčeš, a Szlovák Gázművek akkori vezérigazgatója. Ján Ducký a részleges privatizáció előtt álló vállalat volt vezérigazgatója 1998 szeptemberében – közvetlenül a parlamenti választások előtt – számos kitöltetlen váltót írt alá, amelyek pontos száma máig nem ismert. A kassai P and J SEP birtokában 33 SPP-váltó volt, ebből 16 biankó, 17 pedig 4,6 millió márkáról szólt. A váltókat a gázművekkel 1998 szeptemberében kötött három szerződés fejében kapta, e szerződések viszont kedvezőtlenek voltak a stratégiai vállalat számára. Ezért az SPP csúcsvezetése több mint 2 évig tartó huzavona árán, peren kívüli tárgyalás során visszaszerezte a váltókat, s az ügy végére 2001. május 28-án került pont. November végén a cseh rendőrség hathatós segítségének is köszönhetően a gázművek ingyen további 21 Ducký-váltót szerzett vissza, melyek együttes értéke 7,5 milliárd szlovák koronára rúg. A 21-ből 17-et a cseh Sigma Group társasággal folytatott tárgyalások eredményeként szereztek meg. (só)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.