<p>Pozsony. A legfrissebb adatok szerint Szlovákia tavalyi államháztartási hiánya még a vártnál is nagyobb volt, a hazai össztermékhez képest elérte a 4,94%-ot, miközben az eurózóna átlaga csak 4,1% volt. A magasabb deficit tovább növeli az ország államadósságát, ennek mértéke idén túllépi a GDP 50 százalékát – lassan életbe léphet az adóssággát.</p>
Már az adósságfékre léphetünk
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat tegnap közzétett adatai alapján Szlovákia tavalyi, a bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államháztartási hiánya elérte a 4,94 százalékot (abszolút számokban kifejezve a 3,414 milliárd eurót), miközben eredetileg 4,82%-ot vártak. Ez meglehetősen rossz mutató, hiszen a 17 tagú valutaövezetben átlagosan 4,1% volt a hiány 2011-ben, 2,1 százalékponttal kevesebb, mint 2010-ben. Az EU27-ek átlaga pedig 4,4% volt a 2010-ben mért 6,5 százalék után. Ezáltal a teljes államadósság is nőtt Szlovákiában, mégpedig a 2010-es 27 milliárd euróról tavaly 29,9 milliárdra kúszott fel, ami a GDP 43,3 százalékának felel meg.
A Fico-kormány előrejelzése szerint idén a bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság mértéke túllépi az 50 százalékot, ezért Peter Kažimír pénzügyminiszternek a parlament előtt magyarázatot kell adnia az adósságnövekedés okaira, illetőleg felvázolni az adósság megfékezése érdekében tervezett lépéseket. A parlament ugyanis tavaly novemberben valamennyi parlamenti párt támogatásával elfogadta az ún. adóssággátról szóló törvényt, s ennek értelmében 50 százalék felett már lépnie kell a mindenkori kormánynak. Az év végére 37,4 milliárd euró adósságot várnak, ami a GDP 52,2 százaléka, ez jövőre 54,9%-ig kúszhat fel. Mivel jövőre már az 55 százalékot ostromolja a mutató, ezért 2014-ben a miniszterek fizetését befagyasztják a 2013-as szinten. Az adósságfék ugyanis a következő intézkedéseket tartalmazza: az adósságfék 50 százalékos szintnél küld először intőt az éppen regnáló kormánynak – ezen a szinten a mindenkori pénzügyminiszternek hivatalosan meg kell magyaráznia a törvényhozóknak, miért nőtt az adósság. Ha 53% fölé kúszik, a kormánynak gazdasági csomagot kell kidolgoznia a hiány csökkentésére, ezzel párhuzamosan pedig befagyasztják a kormánytagok bérét. 55%-os szint esetében már zárolni kell az állami költségvetésben a kiadásokat 57%-nál pedig a kabinetnek automatikusan kiegyenlített költségvetést kell készítenie. Ha a hiány eléri a 60%-ot, a kormánynak bizalmi szavazást kell kezdeményeznie maga ellen. A 60%-os plafon csak 2017-ig lenne érvényben, ezt követően évente 1 százalékponttal csökkenne, és 2028-tól már csak a hazai össztermék felét érhetné el a mindenkori államadósság. A törvény további eleme, hogy az állam pénzbírsággal sújtja azokat az önkormányzatokat, amelyek adóssága túllépi az előző évi bevételük 60 százalékát. (shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.