Kirúgnák az árszabályozás vezetőjét

Pozsony |

<p>Az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) elnökének, Jozef Holjenčíknak a menesztését már nem csupán az ellenzéki képviselők szorgalmazzák. Csicsai Gábor, a Híd parlamenti képviselője is azt tartaná a legjobb megoldásnak, ha a Smer jelöltjét leváltanák.</p>

Szlovákiában az energiaárak alakulásáról a kormánytól elvileg független Árszabályozási Hivatal dönt, a hivatal élén azonban már több éve a Smer jelöltje, Jozef Holjenčík áll, a gyakorlatban így csak nagyon kevés olyan döntést hoz, amivel a kormányfő, Robert Fico ne értene egyet. Richard Sulík, az SaS elnöke már korábban figyelmeztetett arra, hogy Holjenčík felelős azért, hogy a hálózati díjak a legmagasabbak közé tartoznak Európában. „Van Árszabályozási Hivatalunk, amit az árszabályozási tanácsnak kellene ellenőriznie. Holjenčík az árszabályozási tanács elnöke és az Árszabályozási Hivatal elnöke is. Gyakorlatilag a kecskére bíztuk a káposztát” – mondta Sulík.

Holjenčík ténykedése azonban már nem csupán az ellenzéknek szúrja a szemét. „Az Árszabályozási Hivatal elnöki posztján őrségváltásra lenne szükség, még annak ellenére is, hogy Holjenčík kinevezése 2018-ig szól, a leváltását pedig törvény szabályozza” – nyilatkozta Csicsai Gábor, a Híd parlamenti képviselője, a törvényhozás mezőgazdasági és környezetvédelmi bizottságának az elnöke. Csicsainál az Alkotmánybíróság múlt heti döntését követően telt be a pohár. Az Alkotmánybíróság szerint ugyanis a naperőművek üzemeltetőitől beszedett hálózati csatlakozási díj, az úgynevezett G-komponens alkotmányellenes. A díjat az Árszabályozási Hivatal még 2013-ban vezette be, a naperőművek üzemeltetői ennek fejében csatlakozhattak az energiahálózatra. A díj egy megawattnyi áramot termelő berendezés esetében elérhette a 20 ezer eurót is. Veronika Galeková, a Szlovák Fotovoltaikus Szövetség elnöke szerint az Alkotmánybírósági döntés alapján azon áramtermelők, amelyeknek nincs szerződésük az Árszabályozási Hivatallal, nemcsak, hogy nem kötelesek fizetni a díjat, hanem az eddig befizetett díjat is visszaigényelhetik. A Szlovák Fotovoltaikus Szövetség kiszámolta, hogy két év alatt az áramtermelők mintegy 72 millió eurót fizettek be. Galeková azonban nem tudta megmondani, hogy az államnak ezt az összeget kell-e visszafizetnie, mivel vannak olyan áramtermelők, amelyek szerződésben állnak az Árszabályozási Hivatallal.

„Holjenčíknak vállalnia kell a felelősséget a hivatal által indokolatlanul bevezetett díjért, és az államnak emiatt okozott kárért” – vallja Csicsai. Szerinte az Árszabályozási Hivatal új elnökének kiválasztásánál nagyobb figyelmet kellene fordítani a jelöltek függetlenségére és szakmai készségére. „A hivatal eddigi döntései alapján ugyanis erős kétségeink támadhatnak a függetlenségével kapcsolatban” – tette hozzá Csicsai. (TASR, SITA, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?