<p>Nem is volt olyan rég, amikor az egész országot ellepte a roncsprémium-őrület. Ennek az volt a lényege, hogy a lehető leggyorsabban lekerüljenek az utakról az öreg és közveszélyes gépkocsik, illetve, hogy a gazdasági válság idején fellendüljön az új autók eladása.</p>
Ki vigye el a parkolóban felejtett autóroncsokat?
Az aránylag sikeres akció után viszont még mindig sok olyan autó maradt az országban, amely nem éppen alkalmas a közlekedésre. Mihez kezdjünk ezekkel a gépkocsikkal?
Nem egy autóroncs a parkolóban foglalja a helyet, nem lehet megmozdítani, s gyakran még a tulajdonosuk is ismeretlen. Viszont ha egy ilyen roncs tulajdonosa például a szomszédjuk, az autó eltávolításával komolyabb gondjaik is lehetnek.
Elsősorban azt kell kideríteni, hogy az autó az „öreg gépkocsik“ csoportjába tartozik-e, vagy sem. Ha igen, akkor el kell távolítani. A hulladékokról szóló jogszabály szerint az az autó számít öreg gépjárműnek, amelyet tulajdonosa ki akar iktatni a nyilvántartásból, vagy amelyet kiiktattak onnan. Ebbe a csoportba tartoznak azok az autók is, amelyek tulajdonosa ismeretlen, amelyek 30 napnál hosszabb ideig álltak közterületen, vagy más helyen, s amelyek eltávolítása esztétikai vagy környezetvédelmi okokból elkerülhetetlen. Ha egy ilyen autónak például lyukas a tartálya és az útra szivárog az üzemanyag, akkor az veszélyezteti a környezet, ezért haladéktalanul el kell távolítani.
Ki felel érte?
A hatályos jogszabályok alapján a gépkocsi tulajdonosa köteles kifizetni a roncs eltávolítását. Esetleg áthelyezheti olyan helyre, ahol nem szennyezi a környezetet és nem zavarja a község többi lakosát. De ezt is csak arra az időre, amíg el nem viszi az autóbontóba. Ha nem teljesíti a kötelességét, a roncs eltávolítását az út karbantartója vagy a község végzi el - arra a parkolóra szállítják, amelyet az illetékes körzeti környezetvédelmi hivatal jelöl ki. A gépkocsi eltávolításáért a tulajdonosnak kell fizetnie. A leállított roncsról mindig az illetékes községi hivatalt vagy a körzeti környezetvédelmi hivatalt kell tájékoztatni. Ha a tulajdonos nem távolítja el a kocsit, az automatikusan az állam tulajdona lesz, amely behatja a tulajdonostól az eltávolítással kapcsolatos költségeket.
Irány az autóbontó
Egy öreg, rozsdás és működésképtelen Škodát vagy megjavíthatnak, ami nem olcsó mulatság, vagy autóbontóba vihetnek. A második esetben az autót személyesen a roncstelep illetékes munkatársának kell átadni, az autó elszállítását saját költségeiből téríti.
A leadás után elég kijelenteni a gépkocsit a nyilvántartásból - le kell adni a rendszámot, vagy annak eltulajdonításáról esetleg elvesztéséről szóló rendőrségi bizonylatot. A hatóságoknak az autóbontóban vagy a roncstelepen kapott igazolást is le kell adni. A tulajdonosnak igazolnia kell személyazonosságát, és ki kell fizetnie egy 5 eurós illetéket.
Lévai problémák
Mint ahogy arról korábban munkatársunk, Forgács Miklós is tájékoztatott, Léván is komoly gondot okoznak a működésképtelen járművek. A városi rendőrségre hetente érkeznek bejelentések, főként azokról a lakótelepekről, ahol kevés a parkolóhely. A hatóságoknak gyakran komoly nyomozás árán sikerül csak felkutatni a gépkocsi tulajdonosát, további gondot jelent az is, hogy az autókat nincs hova elszállítani.
Léván az első félévben a városi rendőrök 27, huzamosabb ideje nem használt, közterületet foglaló járművet vettek nyilvántartásba. Találtak olyan roncsot, amely több mint öt éve foglalta a helyet. Állítólag néhányan takarékoskodni akarnak, ezért időszakosan kiiktatja autójukat a nyilvántartásból, nem fizetik a kötelező biztosítást. Sokszor előfordul, hogy a figyelmeztetés után felfújják a gumiabroncsokat, két hellyel odébb állítják le a járművet, és egy hónap múlva kezdődik minden elölről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.