Kevesebben váltják le az energiaszolgáltatójukat

Pozsony |

<p>A 2012-ben életbe lépett új energiapiaci szabályoknak köszönhetően ugyan a lakossági energiafogyasztók is könnyebben és gyorsabban válthatnak gáz- és áramszolgáltatót, az elmúlt időszakban azonban jelentősen csökkent a váltás iránt érdeklődő háztartások száma. Az elemzők szerint ezért a szolgáltatók is felelősek.</p>

A 2012-ben életbe lépett új energiapiaci szabályoknak köszönhetően ugyan a lakossági energiafogyasztók is könnyebben és gyorsabban válthatnak gáz- és áramszolgáltatót, az elmúlt időszakban azonban jelentősen csökkent a váltás iránt érdeklődő ház-tartások száma. Az elemzők szerint ezért a szolgáltatók is felelősek.

Míg 2008-ban csupán 29 ezer, 2011-ben pedig 43 ezer háztartás szánta rá magát arra, hogy energiaszolgáltatót cseréljen, 2012-ben a számuk elérte a 180, egy évvel később pedig már a 195 ezret. Azóta azonban jelentősen visszaesett az érdeklődés. Tavaly már csak 122 ezren váltottak szolgáltatót, közülük 47 ezren a gáz- és 75 ezren az áramszolgáltatásban.

Az Árszabályozási Hivatal szerint a visszaesésért a szolgáltatók is felelősek. „A váltás iránt érdeklődők száma leginkább a lakossági fogyasztóknál esett vissza, ami főként azzal magyarázható, hogy az egyes szolgáltatók ajánlata már alig különbözik egymástól, a váltással így alig takarítanak meg valamit a fogyasztók” – állítja az Árszabályozási Hivatal, amely szerint az energiacégeknek jóval nagyobb kampányt kellene folytatniuk a fogyasztók meggyőzésére. Az sem mellékes azonban, hogy az elmúlt időszak botrányai is rengeteg embert téríthettek el a régi fogyasztója leváltásától. A piacnyitást követően megugrott a fogyasztói panaszok száma. Az energiaszolgáltatók ügyfeleinek elsősorban a házaló ügynökökkel gyűlt meg a bajuk, ez utóbbiak ugyanis gyakran rendkívül fontos információkat hallgattak el a potenciális ügyfelek elől, csak hogy rávegyék őket a szerződés aláírására.

Mindezt figyelembe véve, nem csoda, hogy az áramszolgáltatásban a lakossági szegmensben még mindig a három legnagyobb regionális szolgáltató, a nyugat-szlovákiai ZSE Energia (36,9%-os piaci részesedés), a Közép Szlovákiai Áramszolgáltató (27,3%) és a Kelet-Szlovákiai Áramszolgáltató (20,8%) dominál. Hasonló a helyzet a gázszolgáltatásban is, ahol a korábban domináns Szlovák Gázműveknek (SPP) még mindig 69 százalékos részesedése van.

A szolgáltatóváltás egyébként egyre egyszerűbb. Míg korábban fél évig is eltartott a váltás egész folyamata, az új szabályoknak köszönhetően ez nagyjából két hónapra csökkent, és nem kerül semmibe. Az ügyfeleknek ráadásul szinte semmi dolguk nincs a váltással kapcsolatban, hiszen ha kiválasztották az új szolgáltatójukat, ez mindent elintéz helyettük. Ehhez elegendő aláírni az erről szóló felhatalmazást. (SITA, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?