Jelentősen drágulhat a kávé

<p>Az egyre nagyobb fogyasztás miatt jelentősen drágulhat a kávé. Az elemzők tartósan magas árakra számítanak, a termőterület ugyanis szűkül, a hozamnövelő beruházások pedig költségesek és időbe is telnek.</p>

A termelők képtelenek kielégíteni a kávéfogyasztók egyre növekvő igényeit, ami az elemzők szerint drasztikus drágulást okozhat. „A kínálati oldalon egyre aggasztóbb a helyzet. A speciális kávék iránti igény 12–15 százalékos növekedést mutat világszerte” – mondta Jeffrey Young, az Allegra Strategies ügyvezető igazgatója. A felkapott kávéházláncok forgalma Európában tavaly 9%-kal nőtt. Ázsiában még jobban megugrott a fogyasztás, Kínában négy új kávézó nyílik naponta. Eközben a kávé termőterülete egyre szűkül a felmelegedés miatt, hozamnövelő beruházásokra viszont a kisebb gazdaságoknak nincs pénzük. „Ott van a klímaváltozás, és ott vannak a farmerek, akiknek gazdasági döntéseket kell hozniuk a családjuk érdekében, ezek a farmok kicsik, nagyon alacsony a megtérülés, és választaniuk kell, hogy a földeken dolgozzanak, vagy elküldjék a gyerekeiket a városba, ahol többet kereshetnek az építőiparban vagy más szektorokban” – tette hozzá az ügyvezető igazgató. Az új beruházások időbe telnek, addig pedig marad az alacsony kínálat és velejárója, az áremelkedés. A kávézók és éttermek is érzik a piaci változást. „Ha a kávétermelés csökkenni kezd, az egész világ kávéért fog kiáltani, és akkor más utakat kell keressünk, hogy ezt megoldjuk” – fogalmazott Steve Hall vezető kávévásárló. A nemzetközi kávészervezet becslése szerint a jelenlegi kávétermelés 143 millió zsák évente, amit már 2014-ben meghaladt a fogyasztás. Ha mindez még nem lenne elég, a napokban a Természetvédelmi Világalap (WWF) is figyelmeztetett, hogy a kávé árára a klímaváltozás is rányomja a bélyegét. „Arra számíthatunk, hogy a jövőben további terméskiesést tapasztalhatunk a változások következtében” – fejtette ki Thilo Pommerening, a WWF Németország éghajlatváltozási szakértője. A világ kávétermésének felét jelenleg Brazília és Vietnam adja. Az elmúlt évtized során a növekvő vízhiány már eddig is drasztikus terméscsökkenést eredményezett mindkét országban, az évszázad közepére viszont már a jelenlegi termőterületek fele termelésre alkalmatlanná válhat az éghajlatváltozás következtében. (SITA, MTI, vlv)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?