<p>Egyelőre nem áll meg az élelmiszerek robbanásszerű drágulása. Akár már a jövő hónaptól mintegy 10 százalékkal többe kerülhet a kifli és a kenyér, bő egy éve ugyanis a farmerek még csak 105 eurót kértek a gabona tonnájáért, most viszont már ennek a kétszeresét.</p>
Februártól nőhet a kenyér ára
Az árak csak a 2011-es betakarítási időszakot követően mérséklődhetnek – állítja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb előrejelzése. Ez nem túl biztató,főleghatudatosítjuk, hogy az egyre többe kerülő búza miatt már februártól mintegy 10%-kal többe kerülhet a kifli és a kenyér. A magtárakban egyre kevesebb gabona van, mert jelentős részét eladták a külföldi piacokon, ahol több pénzt kaptak érte a gazdák – napjainkban akár már 240 eurót is kínálnak egy tonnáért, főleg az olaszok vásárolják felaterményt.
„Az agrártemékek drágulásának több oka van. Az elemzők és az élelmiszeriparral foglalkozók az első helyen a tavalyi rossz időjárást, s ebből eredően a gyenge gabonatermést említik a leggyakrabban” – mondta lapunknak Stanislav Nemec, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara szóvivője. Ez a tényező valamennyi európai államra negatív hatással volt. A képhez hozzátartozik, hogy az árugrásból döntően a nagykereskedők, a nagybani felvásárlók, és nem a farmerek profitálnak.
Utoljára 2007/2008 fordulóján voltak ilyen magasak a terményárak, amit csak a 2008-as és 2009-es bőséges termés, majd a világgazdasági válság vert le. Ha nem lesz elég az itthoni búza a következő aratásig, akkor importálnia kell Szlovákiának, és az import lényegesen drágább lesz, mint az itthoni gabona. „Nincs más választásunk, mint a kenyér árának emelése, hiszen a liszt tonnánkénti átlagára a január eleji 290-300 euróról mára 315-320 euróra ugrott” – magyarázta Milan Rusina, a hazai pékszövetség első embere. Hasonló a helyzet Magyarországon is, ahol tavaly mindössze 3,5 millió tonna búza termett, ami jelentősen elmaradt a 2008-as 5,4 millió tonnától. Varga László, a Magyar Pékszövetség elnöke szintén februárra várja az áremelést: „Kiszámolták az ágazat szakemberei, hogy legalább 30%-os átlagos sütőipari áremelésre van szükség. ” Ha így lesz, akkor a pékségek szerint a mostani 230-250 forint helyett, akár 300 forintot is elkérhetnek majd egy kiló kenyérért.
„Jelenleg még korai arról beszélni, hogy megismétlődik-e a 2008-as gabonaválság” – vallja Nemec. A mezőgazdasági kamara már huzamosabb ideje arra figyelmeztet, hogy a kereskedelem nagyon gyorsan reagál azokban az esetekben, ha emelkednek a mezőgazdasági termékek felvásárlási árai, viszont lassabb a reakció, ha az agrártermékek árai csökkenő tendenciátmutatnak. „A gazdasági szakértők úgy vélekednek, hogy idén az élelmiszerárak átlagosan mintegy 5-7%-kal emelkednek. Ezt az arányt a kamaránk is reálisnak tartja, ugyanakkor élelmiszerenként jelentős eltérések lehetnek. Idén jelentősebb mértékben drágulhat a cukor, a növényi eredetű zsírok és olajok, valamint a liszt” – részletezi Nemec. A pozsonyi árutőzsde két héttel ezelőtti kimutatásai szerint az élelmiszer-ipari búza tonnája 226 euróba került, mára azonban már 5 euróval drágult. Az élelmiszer-ipari célokra termesztett kukorica ára a tavalyihoz viszonyítva szintén nőtt, mégpedig tonnánkénti 199-ről 206 euróra.
Eva Sadovská, a Postabank elemzője szerint már az elmúlt év utolsó hónapjában komoly áremeléseket tapasztalhattak a szlovákiai vásárlók. „Például a liszt esetében évközi viszonylatban 28%-os volt az árugrás, míg a tejtermékek átlagosan 3-18%-kal drágultak, a csúcsot azonban a burgonya ára jelentette, amely az egy ével korábbihoz képest hihetetlen mértékben, 80%-kal ugrott meg” – ecseteli Sadovská. A pozsonyi árutőzsde legutóbbi ülésének résztvevői szerint az elkövetkező három hónapban mindenekelőtt a búza, a sörárpa, a rozs, valamint a kukorica ára emelkedhet. A gabonafélék árai mérsékeltebben fognak emelkedni, ezzel szemben az olajosnövények árai magasabbra ugorhatnak. (susla, ZalH, só)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.