Dobogós befektetések

Pozsony |

<p>Szlovákia a beruházások szempontjából továbbra is az európai élvonalba tartozik. Az arányuk tavaly elérte a bruttó hazai termék 22,4 százalékát, idén pedig ez 22,7 százalékra nőhet. Az elemzők szerint Szlovákia legnagyobb előnye az olcsó munkaerő és az alacsony bérek.</p>

Szlovákiában a gazdasági válság kirobbanása óta nem regisztráltak annyi befektetést, mint tavaly. A Hospodárske noviny gazdasági napilap exkluzív felmérése szerint az országban a hazai és külföldi cégek együttvéve 15,477 milliárd eurót fektettek be, ami a 69,058 milliárd eurós bruttó hazai termék (GDP) 22,4 százalékának felel meg. Ez már csak alig félmilliárd euróval marad el az eddigi legjobb évnek számító 2008-as adattól. A legnagyobb befektetőnek az elmúlt évben a Szlovák Villamos Művek számított, amely a Mohi Atomerőmű befejezésén dolgozik, és amely nagyrészt ennek köszönhetően 773 millió eurót fektetett be. A magánbefektetők közül kiemelkedő még a pozsonyi Volkswagen autógyártó beruházása, ami elérte a 226 millió eurót. Ez utóbbi az autógyártó új városi modelljeinek a bevezetésével kapcsolatos. Nagyjából félmilliárd eurós beruházás írható az állam számlájára, amiből csaknem 133 millió eurót fordítottak számítógépes szoftverek vásárlására, 123 millió eurót pedig az államilag támogatott építkezésekre.

Szlovákiát a GDP-arányos befektetések szempontjából tavaly Európában csak Románia és Csehország előzte meg. „Mindhárom ország legnagyobb előnyének az alacsony adóterhek és az olcsó munkaerő számítanak” – állítja Martin Baláž, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. Szlovákiához hasonlóan Romániában és Csehországban is az autógyártók és az energiacégek számítanak a legnagyobb beruházóknak. Magyarország ugyanakkor az európai sereghajtók közé tartozik. A tavalyi befektetések itt a bruttó hazai termék 16,8 százalékát tették ki. Ennél rosszabbul már csak Ciprus, Málta, Nagy-Britannia, Izland, Görögország és Írország teljesített. Az előrejelzések szerint a szlovákiai befektetések aránya a GDP-hez viszonyítva idén tovább nő, elérve a 22,7 százalékot, a ranglistán azonban a 4. helyre eshet vissza, Törökország ugyanis, Csehországot és Szlovákiát is megelőzve, a 2. helyre ugorhat. Románia ugyanakkor megőrizheti az első helyezését, hiszen ott a beruházások aránya elérheti a GDP 26 százalékát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?