Deutsche Bundesbank: a vártnál jobb a helyzet Európában

Berlin |

<p>A vártnál jobb lehet jövőre a német gazdasági növekedés, és Európában sem annyira rossz a helyzet, mint ahogy azt sokan gondolják - mondta Jens Weidmann, a Deutsche Bundesbank elnöke.</p>

 A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című lapnak adott interjúban Jens Weidmann, a Deutsche Bundesbank elnöke, az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsának tagja megerősítette, hogy helyteleníti az EKB szuverén kötvényvásárlási terveit. Elmondta, hogy az euróövezeti jegybank szoros figyelemmel követi az olajárak alakulását és az árcsökkenés hatását az euróövezeti inflációra, ami jelenleg messze elmarad az EKB közel két százalékos céljától.

    Az EKB felkészült a régiót fenyegető deflációs veszély elhárításához szükséges intézkedések meghozatalára - jelezte Jens Weidmann. "A dolgok jelenlegi állása szerint tartósan alacsony olajárak mellett az infláció alacsonyabb lesz a vártnál, a gazdasági növekedés üteme viszont nagyobb" - fogalmazott.

    A Bundesbank decemberben még megfelezte 1,0 százalékra jövő évi német növekedési előrejelzését, az ideit pedig a még júniusban kilátásba helyezett 1,9 százalékról 1,4 százalékra fogta vissza.

    "Európában a helyzet egyáltalán nem olyan rossz, mint ahogy azt sokan gondolják" - mondta ugyanakkor Jens Weidmann.

    Az irányadó kamat 0,05 százalékra csökkentésével az EKB már szinte kimerítette monetáris szabályozási eszköztárát, és jószerint csak szuverén kötvények vásárlásához, azaz mennyiségi monetáris eszközök alkalmazáshoz folyamodhat a gazdasági növekedés fellendítése érdekében.

    Az EKB döntéshozó testülete több tagjának azonban fenntartásai vannak a mennyiségi monetáris eszközök alkalmazhatóságát illetően. A 24 tagú Kormányzótanácsban a terv legszókimondóbb ellenzőjének Jens Weidmann, a Bundesbank elnöke számít, aki szerint az EKB ezzel csak a pazarló országok hóna alá nyúlna, és eltávolodna mandátumától, az árstabilitás feletti őrködéstől.

    "(Az alacsony olajárak formájában) valósággal tálcán kaptunk egy gazdaságösztönző programot. Miért kellene ezt még monetáris eszközökkel is megfejelni?" - tette fel a kérdést a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak adott interjúban Jens Weidmann, megjegyezve, hogy az EKB-nek nem lenne szabad pusztán a pénzpiacok nyomásának engedve szuverén kötvényeket felvásárolnia.

    "Határozottan bosszant az az újabban minduntalan nekünk szegezett kérdés, hogy 'mikor vásároltok már végre?'" - fogalmazott.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?