<p>Az év eleje óta látványosan romlott a hazai tejágazat pozíciója, ami döntően azzal magyarázható, hogy a felvásárlási árak már az önköltségi szintet sem fedezik. Az egyre jobban eladósodó, ezért tiltakozásokat tervező farmerek kényszerűségből rohamtempóban csökkentik a tehénállományt.</p>
Búcsú a tehenektől
"Tavaly országos szinten 10,30 koronát fizettek literenként a felvásárolt tej után, ez az összeg a Dunaszerdahelyi járásban 9,80 korona volt. Idén viszont az új szerződések már csak 15 centről (kb. 4,50 korona) szólnak, ráadásul a márciusi kifizetések során nem egy esetben csupán 13, 14 centet fizettek a tej literje után” – közölte lapunkkal Patasi Ilona, az agrárkamara dunaszerdahelyi regionális igazgatója.
Peter Baco volt agrárminiszter, az Európai Parlament képviselője az ottani agrárbizottság legutóbbi ülésén a következőket mondta: „A fejőstehenek tartói önhibájukon kívül kritikus helyzetbe kerültek, az aránytalanul alacsony felvásárlási árak miatt jóval kevesebbet tudnak beruházásra fordítani, ami veszélybe sodorja az ágazat reprodukciós képességét. Az eddigi intézkedések nem elegendőek, hiszen például Szlovákiában, ahol a tej literenkénti önköltségi ára 35 cent, a felvásárlási ár pedig 20 cent környékén mozog, minden egyes literen 15 centet veszít a gazda. Ezért a szlovák állattartók már a megszabott országos tejkvótát sem merítik ki, és csökkentik az állatállományt. Ezért azt javaslom, hogy uniós szinten állapítsanak meg egy egységes minimális felvásárlási árat.”
További részletek nyomtatott kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.