Pozsony. Ha a nyári szabadságra autóval szeretnénk utazni, nem szabadna arra hagyatkoznunk, hogy az itthon megkötött kötelező gépjármű-biztosítással beérjük. Ez esetben egy kisebb autóbaleset is alaposan megcsapolhatja a pénztárcánkat. Ha valós biztonságra vágyunk, érdemes balesetbiztosítást és speciális járulékos biztosítást is kötnünk.
Biztonságos nyaralás autóval
A szlovákiai biztosítók által megkötött szerződések többsége egész Európában érvényes, amihez a társaságok által kiadott úgynevezett zöld kártyát vehetjük igénybe. Nem árt odafigyelnünk az adott ország törvényeire is. A Nemzetközi Zöldkártya Egyezménybe tömörült országok megállapodtak, hogy a bármelyik országban megkötött kötelező gépjármű felelősségbiztosítás hatályos a többi államban is. Az egyezmény részesei az európai országok (de a volt Szovjetunió utódállamai közül csak Fehéroroszország, Észtország, Lettország, Litvánia, Moldávia és Ukrajna), továbbá a nem európai országok közül Irán, Izrael, Marokkó és Tunézia. Aki ezekben az országokban utazik, annak a biztosítójától kapott zöldkártya tanúsítja a biztosítását.
Vannak könnyítések, így például az EU országok egymás között elfogadják tanúsítványnak az „európai” rendszámot (amely a bal oldalán tartalmazza a 12 csillagot és az ország betűjelét). Az uniós országokon kívüli tágabb kör viszont a zöldkártya helyett megelégszik a rendszám mellé felragasztott ovális matricával, benne az ország betűjelével. Végül van egy szűkebb ország-kör, amely csak a zöldkártyát fogadja el. Ezek a következők: Albánia, Fehéroroszország, Irán, Izrael, Marokkó, Moldávia, Törökország, Tunézia, Ukrajna. Vannak olyan országok is, amelyekbe utazva indulás előtt ajánlott kiváltani a zöldkártyát, annak ellenére, hogy azokban az államokban elvileg elegendő a biztosítás igazolására az ovális matrica, vagy az uniós rendszám. Ezek az államok jelenleg a következők: Bosznia-Hercegovina, Macedónia, Málta, Montenegró, Nagy-Britannia, Észak-Írország, Szerbia.
Mit tegyünk, ha a külföldi kirándulásunk során autóbalesetet szenvedtünk? Ha kötöttünk is balesetbiztosítást, alkalmazkodnunk kell az adott ország törvényeihez, ellenkező esetben a költségek jelentős részét nekünk kell állnunk. Az országok többségében például a balesetet követően elsősegélyt kell nyújtanunk a sebesülteknek, ennek az elmulasztása esetén ugyanis komoly problémáink lehetnek a rendőrséggel, miközben a biztosító által fizetett díjat is csökkenthetik. Nem minden balesethez kell kihívnunk a rendőrséget. Olaszországban például ezt csak akkor követelik meg, ha a baleset során valaki megsérült, Horvátországban ezzel szemben minden egyes balesethez ki kell hívnunk a rendőröket. Több országban pontosan megszabják, hogy milyen kár esetén kell értesítenünk a rendőröket. Bárhová is utazunk, érdemes előtte olyan utasbiztosítást kötnünk, amely az autóbalesetre is gondol, hiszen ez esetben a biztosító asszisztensi szolgáltatását is igénybe vehetjük.
Az elmúlt évek tapasztalatai szerint a szlovák turisták számára az egyik komoly problémának a hiányos nyelvtudás számít. A külföldön készült rendőri jegyzőkönyvet csak akkor vagyunk kötelesek aláírni, ha egyetértünk vele. Ellenkező esetben a jegyzőkönyvbe szlovák bejegyzést is toldhatunk, amelyben kifejtjük a véleményünket a balesettel kapcsolatban. (hn, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.