Biztonságos nyaralás autóval

Pozsony. Ha a nyári szabadságra autóval szeretnénk utazni, nem szabadna arra hagyatkoznunk, hogy az itthon megkötött kötelező gépjármű-biztosítással beérjük. Ez esetben egy kisebb autóbaleset is alaposan megcsapolhatja a pénztárcánkat. Ha valós biztonságra vágyunk, érdemes balesetbiztosítást és speciális járulékos biztosítást is kötnünk.

Ha Ausztriában olyan balesethez hívjuk ki a rendőröket, amely során senki sem sebesült meg, ráadásul az anyagi kár is elenyésző, még büntetést is kell fizetnünk, hogy feleslegesen zavartuk a rendőrségetČTK-felv.Mielőtt útra kelnénk, alaposan át kellene vizsgáltatnunk az autónkat, hiszen külföldön egy kisebb, rejtett hiba is sok bosszúságot okozhat. Ugyanígy még az út előtt érdemes utánanéznünk, hogy az adott régióban hol találhatunk megfelelő szervizeket, aminek manapság már az interneten is utánanézhetünk. A tapasztalatok szerint a kisebb városok szervizei olcsóbbak, mint a nagyobb városoké, így érdemes elsősorban az előbbiek után kutatnunk. Ez utóbbiak hátránya, hogy a nagyobb városok szervizeivel szemben többnyire csak az adott ország nyelvén értethetjük meg magunkat.

A szlovákiai biztosítók által megkötött szerződések többsége egész Európában érvényes, amihez a társaságok által kiadott úgynevezett zöld kártyát vehetjük igénybe. Nem árt odafigyelnünk az adott ország törvényeire is. A Nemzetközi Zöldkártya Egyezménybe tömörült országok megállapodtak, hogy a bármelyik országban megkötött kötelező gépjármű felelősségbiztosítás hatályos a többi államban is. Az egyezmény részesei az európai országok (de a volt Szovjetunió utódállamai közül csak Fehéroroszország, Észtország, Lettország, Litvánia, Moldávia és Ukrajna), továbbá a nem európai országok közül Irán, Izrael, Marokkó és Tunézia. Aki ezekben az országokban utazik, annak a biztosítójától kapott zöldkártya tanúsítja a biztosítását.

Vannak könnyítések, így például az EU országok egymás között elfogadják tanúsítványnak az „európai” rendszámot (amely a bal oldalán tartalmazza a 12 csillagot és az ország betűjelét). Az uniós országokon kívüli tágabb kör viszont a zöldkártya helyett megelégszik a rendszám mellé felragasztott ovális matricával, benne az ország betűjelével. Végül van egy szűkebb ország-kör, amely csak a zöldkártyát fogadja el. Ezek a következők: Albánia, Fehéroroszország, Irán, Izrael, Marokkó, Moldávia, Törökország, Tunézia, Ukrajna. Vannak olyan országok is, amelyekbe utazva indulás előtt ajánlott kiváltani a zöldkártyát, annak ellenére, hogy azokban az államokban elvileg elegendő a biztosítás igazolására az ovális matrica, vagy az uniós rendszám. Ezek az államok jelenleg a következők: Bosznia-Hercegovina, Macedónia, Málta, Montenegró, Nagy-Britannia, Észak-Írország, Szerbia.

Mit tegyünk, ha a külföldi kirándulásunk során autóbalesetet szenvedtünk? Ha kötöttünk is balesetbiztosítást, alkalmazkodnunk kell az adott ország törvényeihez, ellenkező esetben a költségek jelentős részét nekünk kell állnunk. Az országok többségében például a balesetet követően elsősegélyt kell nyújtanunk a sebesülteknek, ennek az elmulasztása esetén ugyanis komoly problémáink lehetnek a rendőrséggel, miközben a biztosító által fizetett díjat is csökkenthetik. Nem minden balesethez kell kihívnunk a rendőrséget. Olaszországban például ezt csak akkor követelik meg, ha a baleset során valaki megsérült, Horvátországban ezzel szemben minden egyes balesethez ki kell hívnunk a rendőröket. Több országban pontosan megszabják, hogy milyen kár esetén kell értesítenünk a rendőröket. Bárhová is utazunk, érdemes előtte olyan utasbiztosítást kötnünk, amely az autóbalesetre is gondol, hiszen ez esetben a biztosító asszisztensi szolgáltatását is igénybe vehetjük.

Az elmúlt évek tapasztalatai szerint a szlovák turisták számára az egyik komoly problémának a hiányos nyelvtudás számít. A külföldön készült rendőri jegyzőkönyvet csak akkor vagyunk kötelesek aláírni, ha egyetértünk vele. Ellenkező esetben a jegyzőkönyvbe szlovák bejegyzést is toldhatunk, amelyben kifejtjük a véleményünket a balesettel kapcsolatban. (hn, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?