Az üzletek az áremelés nyertesei

Pozsony |

<p>Az élelmiszerárak alakulása mindenkit érint, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy egy húszasért mi mindent rakhattunk a bevásárlókocsinkba két-három hónappal ezelőtt, s mit tehetünk bele ekkora összegért manapság. Milyen tényezők befolyásolják az agrártermékek árainak az alakulását?</p>

Az élelmiszeripari termékek drágulását a vásárlók nagy része erős ellenérzéssel fogadja, a többség azonban már nem gondolkodik azon, hogy miért emelkednek az árak, és egyáltalán jogosak-e az áremelések. Jaromír Matoušek, az UniCredit Bank agrárkereskedelmi osztályának a vezetője szerint például a hús, illetve a hústermékek esetében Szlovákiában indokolatlan az áremelés, mivel az elmúlt évhez képest jelentősen csökkent a vágósertés, a baromfi, valamint a tojás ára, a marhahúsé stagnál, csak a tehéntej ára mutat növekvő tendenciát. A növényi eredetű termékek közül egyedül az élelmiszer-ipari búza lehet hatással az árak alakulására. A többi gabonafélét, valamint az olajnövényeket vagy takarmányozásra használják fel, vagy a nem élelmiszer-ipari jellegű termékek előállításánál veszik igénybe a gyártók.
Tavaly augusztusban az élelmiszeripari búza tonnája átlagosan 120 euróba került, jelenleg pedig a 220-240 eurós határon mozog. A péktermékek készítéséhez, valamint a malomipari szükségletekhez igényelt alapanyaghoz még az alacsonyabb gabonaárakon jutottak hozzá a gyártók. „A gyártási költségek ugyanakkor emelkednek, így megalapozott a liszt, a pékáru és a tésztafélék árainak emelése” – vallja Matoušek.
Az élelmiszerárak stagnálása hosszabb távon fékezi a mezőgazdasági üzemek fejlődését. Az agrárvállalatok ugyan korlátozták az egy dolgozóra fordított befektetéseket, valamint a közvetlen befektetések jelentős részét is, a termékeikért járó fizetség azonban nem elégséges. „Az ország legkisebb bevételi forrással rendelkező rétegei számára az árak természetesen érzékeny pontot jelentenek, de az árképzés egészét kellene szem előtt tartanunk. Ki nyeri a legtöbbet? Mindig is a kereskedelem, az üzletek. Egy 50 grammos kifliben, amely a boltokban mondjuk 0,1 euróért kerül forgalomba, csupán 0,01 euró értékű gabona van, a péksütemény árát a gabona ára így csak részben befolyásolja. A lényeg a kereskedelemről, a marketingről és a pékáru hozzáadott-értékéről szól. Nem szabad riogatni a fogyasztókat, hogy a búza ára váltja ki a jelentős árugrásokat a boltokban” – magyarázta Matoušek.
Szlovákia a tavalyi gyengébb gabonatermés ellenére is exportált gabonát, aminek rendkívül egyszerű oka van. Az állattenyésztés szinte napról napra alacsonyabb egyedlétszámot mutat ki, vagyis lényegesen kisebb a takarmányfogyasztás, mint tíz évvel ezelőtt.
A nagyobb gabonaár-stabilitás akkor lenne lehetséges, ha a termesztők együttműködnének a raktározókkal és a malmokkal. „Hosszabb távon azonban mindig a mezőgazdasági őstermelő fizet rá, mert ha sok a gabona, zuhannak az árak, tehát a termelő kevesebb pénzhez jut. Ha meg silány a termés, akkor az árak megugranak, ám a kisebb termés miatt a bevételek is jóval alacsonyabbak” – mondta Jaromír Matoušek.

Susla Béla

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?