Az idei szárazság ellenére sem drágul a burgonya

Pozsony |

<p>Az idei szárazság ellenére Szlovákiában is elegendő burgonya termett, az üzleteket ráadásul már most elárasztja a lengyel behozatal, az elkövetkező időszakban így nem kell tartanunk a krumpli drágulásától.</p>

Az agrárszakemberek szerint a száraz időjárás ellenére az idei burgonyatermés átlagosnak nevezhető. „Hektáronként nagyjából 20 tonna krumplit gyűjtöttek be a gazdák, ami lényegében azonos a tavalyi hektárhozammal. Az egyes régiók között elenyészőek az eltérések. Mindez abból ered, hogy míg a nyugat-szlovákiai járásokban nagyobb területeket képesek öntözni a termelők, addig a közép-szlovákiai régióban több csapadék hullott” – nyilatkozta lapunknak Viliam Bezák, a Szlovákiai Burgonyatermesztők Szövetségének az elnöke.

Manapság a burgonyatermesztés is elképzelhetetlen öntözéses gazdálkodás nélkül. Szalay Mihály magyarbéli gazda idén csaknem 200 hektáron termeszti a gumóst. „Öntözéses gazdálkodással termesztjük a burgonyát, az üzletláncok lényegében 80 százalékban a mosott krumplit igénylik. A gumókat viszont nem szabad hagyni túl nagyokra megnőni, mert ha nem felel meg az üzletláncnak a burgonya nagysága, visszaküldi a szállítmányt a termelőnek. Így az öntözést sem szabad túlzásba vinni. Ebből eredően lényegében mintegy 30 tonnás átlagos hektárhozamoknál úgymond fékezni kell, megállítani a burgonya növekedését. A kisebb csomagolásban általában a 40–60 milliméteres krumplit forgalmazzuk, a 70–75 millimétereset már nem nagyon fogadják el” – mondta Szalay.

„Október közepe táján az átlagos felvásárlási ár 18 cent körül mozgott” – nyilatkozta Viliam Bezák. Szalay szerint azonban ebben már gyakran a szállítási költség is benne van. „Ez a felvásárlási ár ugyan nem katasztrofálisan alacsony, de lehetne magasabb is. A kilónkénti előállítási költség 9 cent körül mozog, de a terményt be kell szállítani a földekről, raktározni, zsákozni, majd elszállítani, és akkor a 18 cent már nagyon a határon van” – tette hozzá Szalay.

Idén mintegy 7500 hektárról kellett betakarítani a burgonyatermést. Ez a 2015–16-is idényhez képest 11 százalékos visszaesés. Nem beszélve a régebbi időkről, 1989-ben például 55 ezer hektáron termesztettek burgonyát Szlovákiában, viszont 2000-ben már csupán 27 ezer, 2010-ben pedig mindössze 11 ezer hektáron.

„Januárig, februárig elegendő lesz a hazai burgonya. Persze ezt nem lehet úgy értelmezni, hogy például január 18-án meghúzok egy vonalat, hogy addig csak hazai burgonya lesz az üzletekben, aztán pedig külföldi. Az üzletláncok már most szállíttatják a németországi burgonyát, vagy a lengyelt, mert a boltok kizárólag a hasznot nézik. Lengyel krumpli Észak-Szlovákiában vagonszámra van” – mondta Szalay Mihály. (sb)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?