Zsíros étel után, éjszaka...

Az epebetegségek jellegzetesen öröklött betegségek. A statisztikai adatok szerint ötven év felett minden ötödik nő és minden tizedik férfi szenved tőle. A szlovákiai lakosság 60-70 százalékának epekövei vannak. Ebbe a csoportba tartoznak azok is, akiknek ugyan vannak epeköveik, de nem tudnak róla, mert egész életükben nem okoztak panaszt.

Mi az epehólyag?

Egy kör alakú tartályra hasonlít, amelynek fala igen könnyen tágul. Három része van: fenéki rész, test és nyak. Fala simaizomrostokból épül fel, amelyek hoszszanti és körkörös irányban helyezkednek el, belülről nyálkahártya béleli. Az epeváladék nem raktározódik szükségszerűen az epehólyagban, azonban mégis mindenekelőtt ez tárolja. Amikor a táplálék a gyomorból a patkóbélbe kerül, egy idegi-hormonális mechanizmus indul be, amely összehúzódásra készteti az epehólyagot, így a benne található epeváladék a bélbe ömlik.

Ha kicsi az epekő

Csak a 2 cm-nél kisebb átmérőjű és meszet nem tartalmazó köveket lehet oldani epesav-tartalmú gyógyszerekkel. A kezelés hónapokig tart, és csak akkor javasolják, ha nincs lehetőség a műtéti beavatkozásra.

Epeköves roham

Az epekövek évekig jelen lehetnek anélkül, hogy panaszt okoznának, csak esetenként jelentkezik bizonytalan felsőhasi fájdalom és émelygés. Az epeköves roham a legtöbb esetben jellemzően egy kiadós, zsíros étkezés után, legtöbbször éjszaka bekövetkező heves fájdalom. A görcs a jobb bordaív alatt jelentkezik, és gyakran kisugárzik a hát és a jobb váll irányába is. Zavarja a légzést, gyakran erőteljes hányások, verejtékezés, hidegrázás, szédülés kísérik. A görcsök három napon belül elmaradhatnak, de napoktól hónapokig terjedő különböző időszakonként hirtelen megismétlődhetnek.

A görcsroham az epevezetéket elzáró epekőnek köszönhető. Ha az orvos epekőre gyanakszik, ultrahangvizsgálatot rendel el. A kövek képződése az epehólyagban az egyes személyek jellegzetes biokémiai folyamataival összefüggő részleteiben a mai napig tisztázatlan, rejtélyes folyamat, amely feltehetően az étkezési szokásokkal is kapcsolatos.

Heveny epehólyag-gyulladás

Nem tudni, hogy egyes embereknél miért halmozódnak fel a kőképződést okozó epesavak és a kalcium. A legkisebb epekövek a legnyugtalanítóbbak, mert ezeknél áll fenn annak veszélye, hogy beékelődnek az epehólyag vezetékébe. Sokszor meglepően nagy epeköveket fedeznek fel olyan betegeknél, akiknek sem emésztési zavaraik, sem pedig hasi görcsös rohamaik nem voltak. A köveket csak akkor kell eltávolítani, ha azok kellemetlen panaszok forrásai. Különben a beavatkozás sem sürgős és nem is mindig szükséges. Amikor egy kő elzárja az epehólyag-vezetéket, ezzel megakadályozza a hólyag kiürülését, amely ezért feszes és fájdalmas lesz. A kő okozta epehólyag- illetve epeút-nyálkahártya-károsodás, valamint az elzáródás miatti epepangás talaján előbb-utóbb gyulladás is kialakul. A betegnek leggyakrabban epeköves roham okozta panaszai vannak, vagy voltak az előző napokban. Ha nem fordul azonnal orvoshoz, és az epehólyag, az epeutak továbbra is elzáródva maradnak, sárgaság léphet fel. A beteg megvizsgálása és kikérdezése után az orvos könnyen megállapíthatja a diagnózist: a jobb bordaív alatt az epehólyag tájéka tapintásra igen fájdalmas. Kétségek felmerülése esetén az orvos kérheti a máj és az epeutak ultrahangvizsgálását.

Az esetek többségében az epekő néhány óra vagy nap után végül is magától eltávozik. Ellenkező esetben az epehólyag befertőződhet, és néhány nappal később a beteget hidegrázás gyötri, lázas lesz. A sebészeti beavatkozás, az epehólyag eltávolítása ebben az esetben elkerülhetetlen.

Epeútgyulladás

Az epeköves roham következtében – olykor roham nélkül is – fokozatosan súlyosabbá való sárgaság, 39-40 C-fokos láz és hidegrázás, a máj és az epehólyag környékének tapintása során a jobb bordaív alatt fájdalom jelentkezik. A közös epevezeték bakteriális fertőzöttsége többnyire epekő okozta szövődmény. Az epeutak nyálkahártyájának vizenyős duzzanata és az epevezeték elzáródása segíti a bélbaktériumok invázióját. Az elhanyagolt epeútgyulladás vérmérgezést vagy májtályogot okozhat.

Az ultrahangvizsgálat kimutatja a panaszokat okozó epekövet. Néha tükrözéses vizsgálatra is szükség van, hogy ellenőrizzék a közös epevezeték végső szakaszának állapotát. Ha az epekő ott akadt meg, egy parányi csipesszel eltávolítható. Az endoszkóp segítségével kontrasztanyagot juttatnak be a közös epevezetékbe, majd röntgenvizsgálattal kiderítik az elzáródás okát. A kő eltávolítása nélkül a betegség nem kezelhető eredményesen.

Igazolatlan veszély

Számos alternatív szakember és néhány gasztroenterológus azt állítja, hogy epe nélkül megnő a vastagbélrák kialakulásának veszélye. Szerintük idővel minden szerv eltávolítása (mandula, vakbél), ami feleslegesnek tűnik a szervezet számára, káros. Más szakemberek azt állítják, hogy az eltávolított epe szerepét az epevezeték veszi át. Elismerik, hogy a nyombélbe kevesebb epe jut, mint amennyi az emésztéshez kellene. Másfelől pedig akár több is juthat oda, ami végeredményben a vastagbélrák veszélyének megnövekedéshez vezethet. Az esetek többségében az epeműtét után is éreznek panaszokat a betegek. (Cs-K)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?