Védeni a nem dohányzókat is

Január közepén Pozsonyban konferenciát tartottak a dohányzás visszaszorítására tervezett szlovákiai törvényről, a dohányzásról való leszokás hatékony módjairól és a vonatkozó EU-intézkedésekről.

Tavaly októberben az Európa Parlament A dohányzás nélküli Európa felé címmel felhívással fordult a tagországokhoz, hogy tiltsák be a dohányzást, de ne csak a munkahelyeken és a közterületeken, hanem a vendéglőkben, a bárokban és a társasági helyeken is. Ez a dokumentum adta az ötletet arra, hogy nálunk is vitát indítsanak a nem dohányzók védelmére hozandó törvényről. Szlovákia a többi EU-országhoz képest a dohányzás elleni küzdelemben kissé lemaradt. A mi törvényeink nem védik eléggé a nem dohányzókat, az anyákat, a terhes nőket, a fiatalokat, a gyerekeket. Ez rontja az egészségi állapotukat, növeli a halálesetek számát és a súlyos betegségek előfordulását. Pedig Európa lakossága pozitívan viszonyul az egészségmegőrzéshez. Az EU-tagállamok lakosságának csaknem 70 százaléka nem dohányzik, s csaknem ugyanennyi európai tudatosítja, hogy a dohányfüst valóban veszélyezteti a nem dohányzókat. Az európaiak 95 százaléka tisztában van azzal, hogy ha valaki terhes nő jelenlétében cigarettára gyújt, azzal veszélyezteti a magzatot is.

A felmérések azt mutatják, hogy lassan változik a helyzet Szlovákiában is. A dohányzók 70 százaléka komolyan le akar szokni erről a káros szenvedélyről. A dohányzás visszaszorítása a betegségek előfordulásának és az élet meghosszabbításának gazdaságilag előnyös módja. A tüdőrák a halálokok listáján az első helyen szerepel. Valóságos pandémiáról beszélhetünk, hiszen a világon évente egymillió, Szlovákiában pedig kb. 2 000 ember halálát okozza. Bizonyított az összefüggés a dohányzás és a tüdőrák kialakulása között. A sok évig dohányzó embernek 25-ször nagyobb az esélye a tüdőrákra, mint egészséges nem dohányzó társának. Hangsúlyozni kell, hogy nagyon sok nem dohányzó is tüdőrákban betegszik meg. 2002-ben a nem dohányzók között a tüdőrák a hetedik leggyakoribb rákfajta volt. A tüdőrákos férfiaknak 50, a nőknek pedig 10 százaléka soha nem dohányzott. Dohányzó emberrel együtt élő nem dohányzó nőnek 24 százalékkal nagyobb az esélye a tüdőrákra. A szakemberek véleménye megegyezik abban, hogy a passzív, jobban mondva „önkéntelenül dohányzó” csaknem ugyanolyan veszélyben van, mint a dohányzó ember.

Vajon milyenek az EU-országok tapasztalatai a nem dohányzók védelmére elfogadott törvények alkalmazásával?

A törvény hatására bizonyíthatóan csökkent a dohányzók száma, s ez már önmagában is nagy dolog. A jogszabály nemcsak védi a passzív dohányosok egészségét, hanem általa sok pénzt is meg lehet takarítani, amit az egészségbiztosításra lehetne fordítani. A félelmek nem igazolódtak be: a bárok és vendéglők forgalma nem csökkent. A nem dohányzók védelmére hozott törvény „mellékhatása”, hogy az emberek tájékozottabbak az aktív és passzív dohányzás veszélyeiről, s azokban az EU-országokban, ahol már életbe lépett a törvény, a dohányzás lassan a társadalom perifériájára szorul. (ki)

A nikotinmentes tabletta segíthet

Már mintegy hat-nyolcezren próbálnak leszokni a dohányzásról egy új, nikotinmentes tablettával. Az Egyesült Államokban mintegy kétmillióan szedik a mindössze egy éve forgalomban lévő gyógyszert.

Az Európai Unió országaiban is hamar népszerű lett a tavaly szeptemberben engedélyezett új tabletta.

Az új szer a kormányok érdeklődését is felkeltette, több országban fontolgatják, hogy valamilyen formában támogassák a forgalmazását. A támogatás gazdasági megfontolását az adja, hogy évről évre növekednek a dohányzás okozta betegségek gyógyításának a költségei. A vareniklin az agyban fejti ki a hatását, ugyanahhoz a receptorhoz kötődik, mint a nikotin, és használatával a nikotin hatásához hasonlóan dopamin, azaz „örömanyag” szabadul fel, de anélkül, hogy a nikotin káros hatásai kialakulnának.

A szer alkalmazásával sokkal kevésbé jelentkezik a dohányzás abbahagyása után rendszerint kialakuló hiányérzet, sőt a tabletta képes csökkenteni a cigarettázáshoz kapcsolódó kellemes érzetet is, ha a páciens mégis rágyújtana a kezelés során.

A tapasztalatok szerint a dohányos már egy-kétheti gyógyszerszedés után úgy érezheti, hogy nem kívánja a cigarettát.

A tabletta a központi idegrendszerre hat, örömérzetet váltva ki a páciensben, de ha ez a hatás elmarad, újra jelentkezhet a dohányzás utáni vágy. A szakemberek háromhónapos terápiát javasolnak, mivel minimálisan ennyi ideig állnak fenn a szervezetben az elvonási tünetek. (MTI-Panoráma)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?