Még a magas faktorszámú napvédő készítmények sem óvnak meg a bőrráktól és a korai ráncoktól, ha túl sokat tartózkodunk a napon.
A legtöbb napvédő valóban jól kiszűri a leégést okozó UVB-sugarakat.
Több ezer melanómás esetre lehet számítani
A legtöbb napvédő valóban jól kiszűri a leégést okozó UVB-sugarakat. A probléma az, hogy az ilyen készítmények használata az embernek hamis biztonságérzetet ad, és így sokkal tovább mer a napon tartózkodni. Ez fokozza az esetleges bőrrák kockázatát.
Nagyon fontos tudni, hogy ezek a készítmények az UVA-sugarak ellen sokkal kevésbé védenek. A szakemberek szerint a legjobbak a cinkoxidot, titánium-dioxidot és avobenzont is tartalmazó krémek, és az is lényeges, hogy vízállók legyenek.
Délelőtt 10 és délután 14 óra között csak rövid ideig tartózkodjunk a napon, és akkor is legyen rajtunk laza ruházat, kalap és napszemüveg. A napvédő termékek gyakran megtévesztik a vásárlókat. A napvédő faktorszám, legyen az bármilyen magas is, csak a kevésbé káros UVB-sugarak ellen véd. Még ha nem mostuk is le vízzel, a krémeket 2 óránként használni kell, és egy felnőtt legalább 2 evőkanálnyi mennyiséggel kenje be magát.
Figyeljünk oda a napvédők használatának idejére is: a legtöbb ilyen készítmény hatásának alapja a bőrrel történt kémiai reakció, ezért fél órával azelőtt kell őket alkalmazni, hogy a napra mennénk.
Minden figyelmeztetés ellenére a bőrrákos esetek száma évről-évre nő. Az idén az American Cancer Society becslései szerint mintegy 62 ezer melanómás megbetegedés várható, és 7900 halállal végződik, míg évente egymillióra tehető a többi, nem annyira veszélyes bőrrák-fajta előfordulása, mintegy 2800 halálesettel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.