Szűrés és védőoltás

A múlt héten kezdődött és egész éven át tart Szlovákiában a méhnyakrák elleni kampány. A cél az, hogy minél több nő járjon rendszeres kivizsgálásra, s minél többen éljenek a védőoltás lehetőségével.

Sokan teszik fel a kérdést: meg lehet-e előzni ezt a betegséget? Míg más rákfajták esetében lényegében nincs biztos megelőzési mód, a méhnyakrák szűréssel és a HPV vírus elleni védőoltással elkerülhető.

Európában évente 50 ezer esetet diagnosztizálnak, s ebből 25 ezren belehalnak a betegsége, nagy részük feleslegesen Az Európai Unió új tagállamaiban átlagosan kétszer magasabb a méhnyakrák előfordulása és a halálos esetek száma, mint a régi 15 tagállamban. Ez a különbség nagyrészt a hiányzó és rosszul szervezett szűrőprogramoknak a számlájára írható. Ahol az elmúlt évtizedben jól működött a szűrés, ott 80 százalékkal csökkent a betegség előfordulása. Ez óriási eredmény. Képzeljük csak el, hány anya, nagymama, feleség, testvér lehetne még közöttünk, ha a szűrést nálunk is komolyabban vennék a nők. Ezzel szemben megdöbbentő az az adat, amely azt jelzi, hogy Szlovákiában nagyon kevés nő – mindössze 17 százalék – jár rendszeres nőgyógyászati kivizsgálásra, s rendszerint már csak későn kerül oda.

Vannak daganatos betegségek, amelyeknek nem ismerjük az okát, de a méhnyakrák azok közé tartozik, amelyről sejtjük, hogy az emberi papilloma vírus okozza, tehát ha védekezünk ellene, akkor az esetek nagy részében nyert ügyünk van. Az oltás – a rendszeres szűrővizsgálattal együtt – a lehető legnagyobb védelmet nyújtja, s a szakemberek szerint ha minden nő beoltatná magát, 94 százalékkal csökkenne a méhnyakrák kialakulásának kockázata. A leghatékonyabb a védőoltás azoknál a lányoknál, akik még nem élnek szexuális életet. Az ideális az lenne, ha minden 10-15 éves lány védőoltást kaphatna, lehetőleg ingyen, ám ez még nálunk csak álom, de nem a vakcina hiánya miatt. Jelenleg a vakcina teljes árát a páciensnek kell megtéríteni. A három adag szérum kb. 15 ezer koronába kerül.

Úgy tűnik, még mindig nem tudatosítjuk eléggé a méhnyakrák veszélyét, pedig e közömbösségért sok-sok nő életével fizetünk. A betegség elleni harc európai hetének jelképe a kétszínű szalag, amely a megelőzés két részét: a szűrést és a védőoltást jelképezi. A csomó arra figyelmezteti a nőket, hogy minél előbb keressék fel nőgyógyászukat, és kérjék ki tanácsát a méhnyakrák elleni védelem legmegfelelőbb lehetőségéről, az orvosokat pedig arra ösztönzi, hogy beszélgessenek el betegeikkel a citológiai kivizsgálásokról és a védőoltás lehetőségeiről. (ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?