Száraz, égő szemek

A monitorhoz kötött munka és a változókor gyakran vezet szemszárazsághoz. Ezt a betegséget sajnos nem minden szemorvos ismeri fel, pedig van segítség. A következő történet többek számára ismerősen csenghet.
Ágnes 50. életévéhez közelít.

A monitorhoz kötött munka és a változókor gyakran vezet szemszárazsághoz. Ezt a betegséget sajnos nem minden szemorvos ismeri fel, pedig van segítség. A következő történet többek számára ismerősen csenghet.

Ágnes 50. életévéhez közelít. Egy ideje kellemetlen nyomást érez a szemében, mintha valami idegen test lenne benne, és gyakran piros a szeme. Napközben időnként elviselhetetlen fáradtság fogja el, és csak egyre tud gondolni: milyen jó lenne becsukni a szemét! Ez az érzés főként munka közben kínozza, ami pedig 20 éve változatlanul örömet jelent neki. Az egyik televíziós csatornánál dolgozik mint vágó. Egy kis helyiségben ül a vágóberendezése előtt, és egész nap monitorokat néz. „Érdekes, hogy amikor szabadságon vagyok, semmi bajom, aztán két nap munka után újra fájni kezd a szemem” mondja.

Ágnes több szemorvosnál járt, és mindegyik valamiféle cseppet írt fel neki, ez azonban nem segített. Ekkor végre kiderült, hogy a tünetek oka a szemszárazság.

Nem csak időseket érint

Ez a szembetegség 20 évvel ezelőtt csak idősebb embereket érintett. Ma egyre gyakrabban fordul elő. Az utóbbi tíz év során az ebben a betegségben szenvedők száma hirtelen megnövekedett. Már fiatalabbakat is érint, különösen nőket. Ennek számos oka van, valószínűleg hozzájárult a környezetszennyezés is, leginkább azonban a légkondicionált irodák és a képernyők előtt végzett munka elterjedése tehető érte felelőssé.

Speciális teszt segítségével egyértelműen megállapítható a betegség. A szemhéj külső harmada alá egy tesztcsíkot helyeznek, amellyel megmérik, hogy öt perc alatt mennyi könny termelődik. Ha a könnytermelődés öt és tíz milliméter között, illetve az alatt van, szemszárazságról beszélhetünk latin nevén Ceratitis sicca. Ezzel a módszerrel a könnyben található vízmennyiséget mérik, amit a felső szemhéj külsőrészében található könnymirigy termel. A könnyfolyadéknak azonban van egy zsírtartalmú része is, amit a szemhéjak Meibom-mirigyei termelnek. Ez a zsírtartalmú rész védőrétegként közvetlenül a szaruhártyára simul.

A szaruhártya is károsodhat!

A könnyréteg levegővel érintkező része mucinokat (nyákszerű anyag) tartalmaz, ezek biztosítják a felszíni feszültséget. Mucint a kötőhártya sejtjei termelnek. Ha valamilyen oknál fogva (gyulladás, káros anyagok a levegőben) ezeknek a sejteknek a száma lecsökken, kevesebb mucin terelődik. Ennek következményeként a könnyréteg könnyen felszakad, és szemszárazság alakul ki. Ha a bajt nem kezelik időben, a szaruhártya is károsodhat, mert ha a szaruhártyát nem fedi be teljesen a könnyréteg, kiszáradhat, kis berepedések keletkezhetnek rajta, és ezzel a szem kevésbé lesz védett a fertőzésekkel szemben. Legroszszabb esetben szaruhártyakelés fejlődhet ki.

Jó tudni! A szemszárazságnak hormonális oka is lehet. ĺgy például hajlamosabbak rá azok a fiatal nők, akik sokáig szedtek fogamzásgátló tablettát. Sok változókorban lévő nőt is érint. Az sem ritka eset, hogy antidepresszánsok mellékhatásaként jelenik meg ezeket az orvosságokat sokszor a változókorral járó depresszió kezelésére írják fel. Hasonló mellékhatást figyeltek meg a béta-blokkolók (szívritmus-szabályozó és vérnyomáscsökkentő) szedésénél, amelyet szívbetegségek és glaukóma estén írnak fel gyakran.

Hogyan kezelhető?

Ma már többféle szemcsepp létezik a szemszárazság kezelésére. Ezek közül sok tartalmaz benzalkoniumot tartósítószerként, amelyről időközben kiderült, hogy allregiát okozhat. Jól beváltak a poli(vinil)alkohol-tartalmú cseppek.

Aki inkább a természetes szereknél szeretne maradni, annak a következő keveréket javasoljuk: ezerjófű 10g, lándzsás útifűlevél 10 g, szemvidítófű 20 g, édeskömény 60g. Ebből a keverékből két evőkanálnyit leforrázunk körülbelül öt csésze forró vízzel, tíz percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Igyunk meg belőle naponta négy csészével: egyet reggel, kettőt-hármat délután, majd egyet este!

Tippünk

A meleg teát felhasználhatjuk szemborogatáshoz is. Mártsunk a teába egy vattapamacsot, vagy egy zsebkendőt, és tegyük tíz percre a szemre! Ha nincs otthon a teakeverékből, segíthet a forró vízbe mártott törülköző is. Csavarjuk ki, mielőtt a szemre helyeznénk! A gyógyteát természetesen használhatjuk szemcsepp mellett is, kiegészítő kezelésként.

Jó tanács: próbálja ki a szemvidítófű (Euphrasia) szemcseppet! Amikor kezd fáradni a szeme, cseppentsen bele 1-2 cseppet, hunyja be pár percre, és pihentesse kicsit! Este, lefekvéskor ismételje meg!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?