ORVOSI SZÓTÁR MINDENKINEK

Hallucináció
Bizonyos fajta érzékcsalódás. A kimutatható inger kóros észlelése a beteg számára valódinak tűnik, mert rendelkezik az igazi észlelés minden tulajdonságával. Hallucináció jelentkezhet bizonyos anyagok (pl. kábítószerek) hatására és elborult elmeállapot következtében.

Hallucináció

Bizonyos fajta érzékcsalódás. A kimutatható inger kóros észlelése a beteg számára valódinak tűnik, mert rendelkezik az igazi észlelés minden tulajdonságával. Hallucináció jelentkezhet bizonyos anyagok (pl. kábítószerek) hatására és elborult elmeállapot következtében.

A hallucináció lehet egy látvány (vízió), lehet akusztikus (gyakran parancsjellegű, a beteget bizonyos cselekvés elvégzésére bíztatja), ízlési-szaglási és tapintási (leggyakrabban viszketés, a bőrön mászó bogarak érzékelése).

A súlyos hallucinációk minden esetben indokolják az ideg- és elmeosztályi felügyeletet.

Hámlás

A bőrhám felső rétegét képző elszarusodó laphámsejtek elválása, mely egyes betegségekben kifejezettebbé válhat (például pikkelysömörben, skarlátban).

Hámszövet

A test felszínét (bőr) és a belső szervek üregét egészében befedő szövet, mely nem tartalmaz érhálózatot. Ezt a szövetféleséget az orvosi nyelv epitéliumnak (hámszövet) nevezi. A hámszövet kizárólag egymás mellett elhelyezkedő sejtek rétegeiből áll.

Egyes hámrétegek apró nyáktermelő mirigyeket tartalmaznak, mások csillószőrrel borítottak. Ilyen például a légutak nyálkahártyája.

Hangszalagbénulás

A hangszalagokat mozgató izmok vagy idegek megbetegedése okozhatja a hangszalagbénulást. Idegi ok esetén a bénulás lehet központi vagy környéki idegrendszeri eredetű. Hangszalagbénuláskor hamar kifárad a hangadás, és fátyolossá, rekedtté válik a hang. Ritkán fordul elő a hangképzés teljes lehetetlensége. A hangszalagbénulás lehet veleszületett vagy szerzett, egy-és kétoldali, részleges vagy teljes és átmeneti vagy végleges. A betegséget többnyire gyógyszerekkel, valamint hangképzési és beszédgyakorlatokkal kezelik (foniátriai foglalkozás keretében).

Hányás

A gyomortartalom szájon keresztüli kiürülése a hányásközpont izgalma miatt. Sokféle kiváltó oka lehet, például gyomor és bélrendszeri megbetegedés, mérgezés, terhesség, félelem, undor, idegrendszeri bántalom, altatás következménye, de kialakulhat számos heveny betegség egyik tüneteként is.

Hányinger

Tünetcsoport, amit émelygés, nyálfolyás, öklendezés, olykor fejfájás is kísér. Leggyakrabban ételmérgezés vagy valamilyen gyomorbetegség okozza, de jelentkezhet egyéb lázas betegség tüneteként is. Állandósult hányingere lehet az alkoholistáknak és az erős dohányosoknak. A kismamák leggyakoribb panasza a hányinger terhességük első felében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?