ORVOSI SZÓTÁR MINDENKINEK

Fibrózis
Valamely károsított szervben a kötőszöveti sejtek (fibroblasztok és fibrociták) felszaporodása. E sejtek rostos szerkezetű kollagént termelnek. A különböző orvosi iskolák szerint a fibrózis többé-kevésbé azonos a szklerózissal. Ilyen például: a tüdőfibrózis, vagy a hashártyafibrózis.

Fibrózis

Valamely károsított szervben a kötőszöveti sejtek (fibroblasztok és fibrociták) felszaporodása. E sejtek rostos szerkezetű kollagént termelnek. A különböző orvosi iskolák szerint a fibrózis többé-kevésbé azonos a szklerózissal. Ilyen például: a tüdőfibrózis, vagy a hashártyafibrózis.

Ficam

A ficam két ízület közötti kapcsolat teljes vagy részleges megszűnését jelenti baleset vagy veleszületett rendellenesség következményeként. Az ízület elmozdulása következtében elszakad az ízületi tok, ezért az ízületi fej kiugrik az ízületi vápából, és a környező izmok összehúzódása következtében ebben a helyzetben rögzül. Ha a ficam helyre tétele után az ízületi tok szakadása nem gyógyul meg, vagy a tok az ismétlődő sérülések hatására kitágul, a későbbiek folyamán a ficam akár normális mozdulatok hatására is kiújulhat.

Filariázis

Trópusi és szubtrópusi környezetben megfigyelhető fertőző betegség, melyet a Filaria nevű fonálféreg okoz. A nyirokrendszerben élősködő, karcsú fonálféreg eltömheti a nyirokutakat, és az így kialakuló nyirokpangás útján vizenyőt, a végtagok megduzzadását okozhatja. A kórokozót a lényegében tünetmentes szúnyogok, legyek, böglyök terjesztik. A védekezés nagyon nehéz, gyakorlatilag a rovarok elleni küzdelemből áll.

Fisztula

Közkeletű szóval sipolynak nevezett kóros összeköttetés szervek vagy testüregek között (belső sipoly), melyen keresztül élettani vagy kóros folyadék halad át. Létezik a külvilág felé kivezető sipoly is. Ezek a kóros összeköttetések lehetnek veleszületettek, de létrejöhetnek baleset, fertőzés vagy műtéti beavatkozás következményeként is.

Fityma

Előbőr. A hímvessző makkját borító, hátrahúzható bőrredő. Belső felszínén faggyúmirigyek és idegvégződések találhatók. Feladata az idegvégződésekkel gazdagon ellátott makk védelme. Lásd. Fitymaszűkület.Fitymaszűkület

Fimózis. A fityma veleszületett vagy szerzett szűkülete, mely megakadályozza a hímvessző makkjának előtűnését. Az újszülötteknél a fityma a makkhoz tapad, de normális körülmények között a tapadás magától feloldódik. Ha ez nem következik be, vagy a fityma nyílása túl szűk ahhoz, hogy hátrahúzható legyen, az káros következményekkel járhat: különböző gyulladások, a vizelet ürítésének nehézsége, fájdalmas közösülés. A fitymaszűkület gyógyításához kis sebészeti beavatkozás szükséges.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?