Nyolc stratégia a krónikus fáradtság ellen

Egyre többen panaszkodnak idült fáradtságra, kimerültségre, kedvetlenségre, amivel olykor az orvost is felkeresik. A hivatalos orvoslás – miután a komoly betegségeket kizárta – gyakran tehetetlen az ilyen esetekben. Ilyenkor legtöbbször elhangzik: „Ezzel együtt kell élnie”. Ez azonban nem igaz. Sőt: változtatnunk kell életmódunkon, hogy megszabaduljunk a krónikus fáradtságtól.

A panaszok a gyors kifáradástól a teljesítménycsökkenésen, idegességen és kedvetlenségen keresztül a migrénes fejfájásig és a depressziós hangulatzavarig terjednek. Holisztikus szempontból számos ok állhat a jelenség mögött.

Természetesen mindenekelőtt ki kell zárni a komoly szervi megbetegedéseket az okok közül. Az anyagcsere zavarai, mint pl. a pajzsmirigy működési zavarai vagy a cukorbetegség egyaránt járhatnak kimerültséggel, fáradtsággal, ugyanúgy, mint a daganatos megbetegedések. A szervi okok között szerepelhetnek idült fertőzések, fogászati gócok, amelyeket a szakma szabályai szerint fel kell kutatni, és ki kell kezelni.

Szabályozott életritmus, pihentető alvás

Ha a komoly betegségeket kizárhatjuk az okok közül, az életviteli szokások megváltoztatásával komoly eredményeket érhetünk el. Nem véletlen, hogy a rendterápiának központi szerepe van a természetgyógyászatban. Az életritmus jelentőségét gyakran lebecsülik, pedig az alvás és ébrenlét, a pihenés és aktivitás helyes ritmusa alapvető jelentőségű. Aki reggel fáradtan ébred, nappal feszültségben dolgozik, este izgalmas filmet néz a tévében, helytelenül él. Jobb volna a testmozgás munka után: úszás, kerékpározás, gyaloglás.

A rendszeres esti séta és zenehallgatás, egy hobbi újrafelfedezése, esetleg társaságban, közös játékkal eltöltött este pozitív hatást gyakorol testünkre és lelkünkre egyaránt. A lazító gyakorlatok, mint pl. az autogén tréning, szintén hozzájárulhatnak az életritmus harmonizálásához. Ha megfelelő időben fekszünk le (éjfél előtt), délután és este nem élünk stimuláló élvezeti szerekkel (alkohol, kávé és nikotin), sokat tehetünk éjszakai nyugalmunk érdekében. Bár ez utóbbi tanács falvédőbölcsességnek tűnik, a tapasztalat az, hogy ritkán szerepel a páciensek egyéni „terápiás tervében”. Krónikus fáradtság esetén a táplálkozást is érdemes ellenőrizni. A sokat dicsért nyers étrend – főként este – túlterhelheti emésztő szervrendszerünket. Gondoljuk meg, beleinkben még „utófőzést” végzünk. Ha ilyenkor erjedni kezd a táplálék, savak termelődnek, amelyek túlterhelik a májat, az epét és beleinket. Ennek következtében már reggel „savanyúan” ébredünk.

A mediterrán diéta tehermentesít

Este inkább csak ízletes zöldségleves, nappal sok lúgosító étrend zöldségekkel, hallal és kevés hússal - a valódi és jó minőségű mediterrán étrend nem csak egészséges, de egyúttal a nyaralás hangulatával is színezheti mindennapjainkat.

Ezzel szemben a nem csak fiatalok körében elterjedt gyorsbüfé-étrend „kiváló” körülményeket teremt a krónikus fáradtsághoz. A ballasztanyagok hiánya, a mikrohullámú melegítés, a finomlisztből készült tészták és a mélyhűtött ételek fogyasztása jellemző erre a helytelen táplálkozási formára. Ezekben azonban semmi élő energia sincs, és hosszú távon a mikrotápanyagok hiányát idézheti elő.

Az ilyen jellegű hiányok kimutatására a vér laborvizsgálata nem alkalmas, mivel szervezetünk igyekszik a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek szérumszintjét sokáig egyensúlyban tartani akkor is, amikor ezekből a sejtekben már hiány alakult ki. Ehhez a vérsejtek mikrotápanyag-tartalmát kell vizsgálni, ami specializált laborokban történik. Az eredménytől függően célzottan fel lehet tölteni szervezetünk vitamin- és mikroanyag-raktárait. Ajánlatos a jó minőségű, lehetőleg növényi eredetű, adalékmentes készítményeket szedni.

A szintetikus készítmények gyakran mellékhatásokat idézhetnek elő, amelyek hátterében tartósítószerek, színezékek és egyéb adalékok állnak. Nem ritkák az allergiás reakciók, a fejfájás, ízületi fájdalmak és koncentrációs zavarok. Dohányosoknál a béta-karotin bizonyítottan növeli a tüdőrák kialakulásának esélyét. Az erős dohányosok éppen ezért csak igen alacsony béta-karotin-dózisokat szedhetnek (2-10 mg/nap), és ezt is csak rövid ideig.

Anyagcsere-tisztítással a jó közérzetért

A túlterhelt anyagcsere tehermentesítése érdekében fontosak a rendszeresen ismételt tisztítókúrák. Ajánlott évente két, egyenként 4-6 hétig tartó tisztítókúrát tartani.

A napi nyelvtisztítást (fogkefével vagy speciális nyelvkaparóval) a béltisztítás követi, az emésztést pedig keserűanyagokkal, Lapacho-teával vagy egyéb vértisztító, salaktalanító teával végezhetjük, amit kiegészíthetünk négyhetes ajurvédás forróvíz-kúrával.

A bélflóra regenerálása

A bélflóra jelentős szerepet kap a krónikus fáradtság szindróma kezelésében. Az érintetteknél nem ritka, hogy a bél baktériumflórája kórosan megváltozik, olykor nagyobb mennyiségű gombát is találunk.

Ilyen esetekben az élőflórás joghurtok segíthetnek rendbe hozni a bélflórát. Meg kell jegyeznünk azonban, hogy a manapság divatos és a reklámokban probiotikus készítményként reklámozott termékek közül a legtöbben túl sok a cukor. Ennek fényében megfontolandó, hogy nem helyesebb-e a gyógyszertárakban kapható probiotikumok valamelyikét választani.

A nehézfémeket medvehagymával

Ha a fentiekben említett eljárások nem hoznak pozitív eredményt, további terhelő tényezők után kell kutatnunk. Jelentősek lehetnek a nehézfémek, amelyek fogászati anyagok formájában jutnak a szervezetbe. Szervezetünkben nincsenek olyan speciális mechanizmusok, amelyek az amalgám, az arany vagy a titán eltávolítását szolgálnák. Noha ezekről az anyagokról jelenleg is élénk vita folyik, számos tanulmány igazolja, hogy a cink, a higany, az arany folyamatos jelenléte a szájban káros hatású lehet.

Az esetleges nehézfém-mérgezés tényét, a fémek eltávolítását és a nehézfém-kivezetés szükségességét elfogulatlanul mérlegelni kell. Pontos tervezés szükséges és holisztikusan dolgozó fogorvossal együttműködve kell megvalósítani a terápiás tervet.

A nehézfém-mérgezés alapgyógyszere a chlorella vulgaris, ill. pyrenoidosa nevű édesvízi alga. Ez a faj, különleges sejtfalának köszönhetően, képes megkötni a nehézfémeket. Az Európában már ősidők óta ismert medvehagyma és a koriander méregtelenítő hatása emberemlékezet óta ismert. Leghatásosabbak a friss préslevek.

Kritikus szemmel a lakásban

Gyakran érdemes kritikus szemmel végignézni hálószobánkon. Nem ritka, hogy sokszor megtaláljuk az éjszakai nyugalmunkat zavaró tényezőket. Meg kell vizsgálnunk, vajon valóban nélkülözhetetlen-e az ébresztős rádió, a tv-készülék, a hifiberendezés. Távolítsuk el ezeket, ha pedig nem lehet, építsünk be olyan kapcsolókat, amelyek révén ezek teljesen elválaszthatók a hálózatról. Az elektromosan fűthető takarók, matracok és vízágyak kellemetlen elektromágneses mezőket képesek létrehozni. Különösen problémásak a DETC-technikával szerelt vezeték nélküli telefonok. A készülék egységei folyamatosan rádióhullámokat bocsátanak ki, amelyek átjárják a lakótereket, terhelve ezzel szervezetünket, megzavarva álmunkat.

Ha bizonytalanok vagyunk e kérdések megítélésében, vonjunk be megfelelő szakembert, aki műszeres mérésekkel igazolja a terhelést.

Az aromaolajak balzsamként hatnak

A stressz és túlterheltség okozta fáradtságszindróma kezelésében kiváló lehet az aromaterápia ősi módszere. A szaglóközpont törzsfejlődés szempontjából agyunk legősibb része, és így jelentősen befolyásolja közérzetünket. A serkentő vagy nyugtató hatású aromaolajak illatlámpában melegítve valóságos balzsamként hatnak testünkre, szellemünkre és lelkünkre. A jó stressz elleni olajkeveréket bárki összeállíthatja magának: 30 ml makadeámiadió-olajhoz keverjünk 2 csepp angelikát, két csepp bergamottot, két csepp nerolit és öt csepp rózsafaolajat.

Az ún. szervdörzsölések is sokat segíthetnek. Ehhez a vesék, a máj és a szív reflexzónáit masszírozzuk homeopátiás, fémtartalmú kenőcsökkel vagy aromaolajakkal. A 0,4%-os cuprum metallicum kenőcs a vesetájék bőrébe masszírozva melegítő és félelemoldó hatású. Néhány cm hosszúságú kenőcscsíkot naponta háromszor masszírozzunk be vesetájon a bőrbe. A homeopátiás ónkenőcs (0,1%os stannumkenőcs) a májat és az epét erősíti. Egy festetlen, kezeletlen vékony lenvászon darabot vékonyan kenjünk be a kenőccsel, majd a kendőt éjszakára helyezzük a májtájékra.

Önvizsgálat

A megoldatlan lelki problémák is kimeríthetik erőinket. Érdemes olykor magunkba nézni és megvizsgálni létünk, életünk értelmét. Napi negyed órát szánjunk magunkra, ami csak a miénk, amikor csak magunkkal foglalkozunk. Tegyük fel magunknak ezeket a kérdéseket és szánjuk rá magunkat a szükséges változtatásokra.

Mindezek mellett tudnunk kell az élet átmeneti fázisairól is. Az egyik ilyen nehéz életfázis a serdülőkor. Ilyen életciklusok azonban hétévenként ismétlődnek. Mindezek fejlődési fázisok, és nem szabad egyszerűen midlife-krízisként tekinteni rájuk, és egy kézlegyintéssel elintézni az egészet. Az élet értelmének keresését nem szabd túlharsognia a hétköznapi rohanásnak. Ha ez megtörténik, lelkünk kifárad, lemerül, ami hatással lesz testi funkcióinkra is és többek között krónikus fáradtságba torkollik. A magunkba fordulás, a befelé figyelés, a meditáció, a baráti beszélgetések sokat segíthet abban, hogy megtaláljuk és megőrizzük önmagunkat. (V. T.)

Amit mi is elvégezhetünk

Nyelvtisztítás

4 Naponta, nyelvkaparóval vagy puha fogkefével.

Béltisztítás

Naponta két-három evőkanál mustármag 2,5 dl vízzel,

vagy érzékeny belek esetén: naponta háromszor egy teáskanál

bolhamag (plantago psyllium) 1 dl buborékmentes ásványvízben megduzzasztva, legalább 2,5 dl vízzel bevéve.

Salaktalanítás

Naponta 1 liter Lapacho-tea, vagy

napi 0,5-1 liter cystus-tea, vagy

naponta 1-2 csésze salaktalanító teakeverék dr. Küstermann szerint:

20-20 g gyermekláncfűgyökér és -levél, 10 g csalánlevél, 10 g zsurló,

10 g nyírfalevél, 5 g csipkebogyó. A keverékből két teáskanálnyit 250 ml

forró vízzel leforrázunk, 15 percig állni hagyjuk, majd szűrjük és elfogyasztjuk.

Forróvíz-kúra

Fél liter kiváló minőségű buborékmentes ásványvizet 15 percig nyitott edényben forralunk, majd hozzáadunk egy csipetnyi kurkumát vagy gyömbért.

A vizet termoszba töltjük, és 1-2 óránként egy-egy kortyot iszunk belőle.

A rendszeresség a fontos, nem a mennyiség.

Az emésztés serkentése

Keserűanyagok, pl. articsóka-kivonat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?