Most még le lehet vetetni a gyanús anyajegyeket

Bőrgyógyász szakorvosok ajánlása szerint az őszi és téli hónapokban érdemes megszabadulni azoktól a gyanús festékes anyajegyektől, amelyekből esetleg rosszindulatú bőrdaganat (melanoma) fejlődhet ki. Összeállításunkban a témával kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdéseket és a rájuk adott válaszokat gyűjtöttük össze.

Bőrgyógyász szakorvosok ajánlása szerint az őszi és téli hónapokban érdemes megszabadulni azoktól a gyanús festékes anyajegyektől, amelyekből esetleg rosszindulatú bőrdaganat (melanoma) fejlődhet ki. Összeállításunkban a témával kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdéseket és a rájuk adott válaszokat gyűjtöttük össze.

A legrosszindulatúbb bőrdaganat, a melanoma részben már meglévő anyajegyekből alakul ki. Kell-e félni egy-egy gyanús anyajegy eltávolításától?

A bőrgyógyász nemritkán azt a tanácsot adja a vizsgálat után, hogy valamelyik anyajegyet el kell távolítani. Ilyenkor legtöbbször olyan eltéréseket látunk az anyajegyen, amelyet feltétlenül tisztázni érdemes szövettani vizsgálattal is. Újabban már nemcsak kézi nagyítóval, hanem ún. számítógépes videodermatoszkóppal vizsgálják a festékes elváltozásokat, amely lehetőséget ad a részletesebb elemzésre, a számítógépes kiértékelésre és a látott kép rögzítésére is. A műtét helyi érzéstelenítésben történik, így fájdalommentes.

Sokan kérdezik, hogy ha valakinek sok anyajegye van, honnan vegye észre, ha esetleg megjelenik egy új, vagy elváltozás történt egy korábbin.

Akinek sok festékes anyajegye van, az rizikószemélynek számít a melanoma kifejlődése szempontjából, és jobban oda kell figyelnie magára. A „sok“ 50-100 körüli anyajegyet jelent. Ezekkel feltétlenül el kell menni bőrgyógyászhoz, aki megvizsgálja azokat. Nagyobb kockázatot jelent, ha a sok anyajegy között szabálytalanok is előfordulnak. A gyanús anyajegyeket folyamatosan kell figyelni.

Igaz-e, hogy sokan azért nem akarják a gyanús anyajegyeket vagy a már kialakult daganatokat megműttetni, mert attól félnek, hogy akkor „elrákosodik“? Ezzel a káros és helytelen véleménnyel sajnos nemritkán találkozunk. A téves nézet abból indul ki, hogy ha a beteg nem szakszerű ellátást kap, és a - tévesen anyajegynek minősített, de - valójában melanomának megfelelő elváltozást csak néhány milliméteres biztonsági zónával távolították el, akkor a melanoma kiújul, illetve rövid idő múlva áttétet ad. Tehát az ilyen esetekben nem ismerték fel a melanomát, és szakszerűtlenül távolították el azt. A bőrgyógyász - ha diagnosztizálja a melanomát - a vele együttműködő sebésszel megbeszéli a megfelelő biztonsági zóna alkalmazását is. Ez melanoma esetében 1-3 centiméter.

A melanoma kialakulásának legnagyobb kockázati tényezője a bőr leégése. Hogyan védekezhetünk a legjobban ez ellen? Valóban védelmet nyújtanak-e a fényvédő készítmények?

Pár éve Európa-szerte elkezdték vizsgálni, hogy a fényvédők valóban megelőzik-e a melanomát. Összehasonlító vizsgálatok kimutatták, hogy akik használtak fényvédőket, azoknak a kontrollcsoporthoz képest nemhogy ritkábban, hanem gyakrabban alakult ki melanómájuk. Elemzéseket végeztek, hogy mi lehet e furcsa tény hátterében. Ahhoz, hogy a gyár által garantált fényvédelem meglegyen, viszonylag jelentős mennyiséget kell felkenni a bőre. Esztétikai okokból ez azonban rendszerint nem történik meg. ĺgy nagyon kevesen használják előírásosan a fényvédőket, de abban a tudatban tartózkodnak a napon, hogy megtették a szükséges óvintézkedést. Ehhez jön a továbbiakban az, hogy közben letörölik, leizzadják, vagy fürdés után nem kenik be magukat naponta többször. Az elképzelt biztonságérzés az, amiért a fényvédőt használók többet vannak kint a napon, kevésbé védekeznek máshogy is, mint akik már eleve kerülik a túlzott napozást. A fényvédelemmel kapcsolatban ma már nem a fényvédő kenőcsök használata áll az első helyen, hanem a napfény fizikai kerülése, a ruházattal, kalappal és egyebekkel való védekezés, és csak ezután jönnek a fényvédők.

Mit lehet mondani a bőrdaganatokkal kapcsolatban a fiataloknak?

A szoláriumok is veszélyforrást jelentenek. A fény karcinogén (rákkeltő) hatása főleg a fiatalokra veszélyes. Évek óta azt mondjuk, hogy a csecsemőket egyáltalán ne vigyék ki a direkt napsütésre, fél vagy akár egy évig. A gyerekekre és a fiatalokra is nagyon kell vigyázni, mert az első 20 évben halmozódnak fel azok a károsodások a bőrben, amelyek utóhatásaként évtizedek múlva a bőrdaganat és a melanoma kialakulhat. Ezen hatások mellett szintén ismert, hogy a túlzott napozás öregíti is a bőrt. (o-g)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?