Nyári hasmenés gyötör
„Nyaranta hasmenésben szenvedek. Elég egy étkezési hiba, vagy a kertben elfogyasztott gyümölcs. Ilyenkor szégyellek orvoshoz menni. Az is megtörtént, hogy a hosszan tartó hasmenés akadályozott a munkámban. Kérdésem az lenne, van-e a természet patikájában olyan gyógynövény, amely azonnal hat.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
„Nyaranta hasmenésben szenvedek. Elég egy étkezési hiba, vagy a kertben elfogyasztott gyümölcs. Ilyenkor szégyellek orvoshoz menni. Az is megtörtént, hogy a hosszan tartó hasmenés akadályozott a munkámban. Kérdésem az lenne, van-e a természet patikájában olyan gyógynövény, amely azonnal hat. Várom a válaszát.”
Sajnos igaz, hogy nyáron gyakoribbak a hasmenések, mivel nagyobb a lehetőség, hogy mosatlan gyümölcsöt fogyasztunk, vagy olyan ételt eszünk, amely gyorsan romlik. A kép ismert: gyakori, híg széklet, amely egyrészt azért gyengíti le az illetőt, mert fontos elemek távoznak a szervezetből, másrészt pedig azért, mert ilyenkor begyullad a vékonybél nyálkahártyája. Ha kiterítenénk a vékonybél nyálkahártyáját, akkor kb. 25 m2-t kapnánk, s ez igen nagy felület. Hogy megelőzzük a beteg teljes legyengülését, azok a gyógynövények jönnek számításba, amelyek cserzőanyagokat tartalmaznak, s nemcsak az összehúzó hatásuk által állítják le a hasmenést, de úgy hatnak, mint az antibiotikum, vagyis megöli a kórokozókat. A cserzőanyagok összehúzzák a vékonybél nyálkahártyáját, megszűnik a hasmenés, mert alatta gyorsabban gyógyul a nyálkahártya. Az első gyógynövény a diólevél. A tea elkészítése és adagolása 3-6 éves gyerekeknek: 1 teáskanálnyi mennyiséget leforrázunk, 1-2 percig 1,5 dl vízben főzzük, 10 percig hagyjuk lúgozódni, leszűrjük, és 4 óránként itassunk ilyen teát a gyerekkel. A 6-12 éves gyerekeknek ugyanígy készítjük el és adagoljuk a teát, csak fél kanállal veszünk a diólevélből és 2 dl vízzel készítjük. Felnőtteknek szintén ugyanígy készítjük a teát, csak az adag nagyobb, azaz 1 evőkanálnyi mennyiséget 2,5 dl vízzel készítjük. A másik gyógynövény az apróbojtorján, a harmadik pedig a tölgyfakéreg (ezt 10-15 percig kell főzni). Az adagolás azonos a diólevélnél alkalmazott adagolással. Természetesen diétázni is kell. A teljes táplálkozásra való visszatérés előtt csak kétszersültet és oroszteát szabad fogyasztani, később pedig csak sárgarépát és rizst.
A horkolás elviselhetetlen
Jelige: Őrjítő horkolás. „A férjem éjszakánként elviselhetetlenül horkol, ami miatt én sem tudok aludni. Alkoholt nem szokott fogyasztani, de erős dohányos, gyógyszereket nem szed. Az utóbbi 3 évben hízott körülbelül 10 kilót. Azt szeretném megtudni, hogy ez a horkolás lehet-e a dohányzás, esetleg a hízás következménye?”
Tisztelt Asszonyom, a horkolást (ronchopatia) régebben az orvostudomány teljesen ártalmatlan dologként kezelte. Több kabaréjelenetben szerepel jópofa viccként, mikor megkeseríti a hálótárs életét. Maga a horkolás olyan hang, mely főleg belégzéskor keletkezik, amikor is a felső légút lágy részei vibrálni kezdenek. Lehet állandó, végig azonos intenzitású, illetve időszakos, amikor az erőssége hullámzó, sokszor néhány másodperces légzéskihagyással tarkítva. Kialakulásához legtöbbször orrsövényferdülés, a légutak veleszületett rendellenességei, az orr-, illetve garatmandula megnagyobbodása, a kis alsó állkapocs, a nagy nyelv járulhat hozzá. Gyakrabban horkolnak a túlsúlyos emberek, erős dohányosok és azok, akiknek a testükhöz képest rövid nyakuk van. Gyakrabban fordul elő ez a panasz férfiaknál. Alacsonyabb a progeszteron-szintjük, mely kedvezően befolyásolja a légzést, erősíti a felső légutak izmainak feszességét. A férfiak arckoponyájának alakja szintén hajlamosít a horkolásra, ezenfelül a férfiak gyakrabban alszanak hanyatt fekve nyitott szájjal. Az is ismert, hogy azok, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt, szintén hajlamosak a horkolásra, mivel az alkohol lazítja a légutak izmait, gyöngíti a légzőközpont aktivitását. Megállapították, hogy a horkolóknál sokkal gyakrabban fordul elő magas vérnyomás, szívkoszorúér-megbetegedés, agyi érkatasztrófa. Az egyszerű horkolásnál a beteg nem panaszkodik semmire. Néhány tanácsot megfogadva mérsékelni lehet ezeket a kellemetlen tüneteket. Először is, este lefekvés előtt ne fogyasszunk alkoholt, lehetőleg kerüljük azokat az altatókat, melyeknek izomlazító hatásuk van. Ugyanígy ajánlatos korlátozni a dohányzást is. Túlsúlyos embereknél gyakran a fogyás csökkentheti ezeket a panaszokat. Akik felső légúti megbetegedésben szenvednek, úgy az alapbetegség elmúlása után megszabadulnak a horkolástól is. Ugyanez mondható el azokról is, akiknek valamilyen betegség miatt szűkebbé vált a felső légútjuk (pl. nagy mandulák, megnyúlt lágy szájpadlás, stb.), ahol az alapbetegség műtéti korrekciója szintén a horkolás csökkenésével esetleg megszűnésével jár. Egyes leleményes emberek rájöttek arra, hogy ha a pizsamájuk hátára zsebet varrnak, és abba valamilyen kemény tárgyat tesznek, úgy álmukban automatikusan nem fekszenek a hátukra, és így kevésbé valószínű, hogy a beteg horkolni fog. Önnek azt tudom ajánlani, férje keressen fel egy fül-orr-gégészt, esetleg tüdőbetegségekkel foglalkozó orvost, aki megvizsgálja, nincs-e valamilyen felső légúti betegsége, amely a horkolását okozza.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.