Elcsodálkozik, ha azt mondjuk, a vére gyönyörű? És ha azt állítjuk, a vérsejtjeinek élete felér egy természetfilmmel? Ha nem hiszi, nézze meg ezernyolcszázszoros nagyításban, bársonyos sötét háttér előtt, monitorra vetítve, és nemcsak lenyűgöző élményben lehet része, de lappangó betegségeire is fény derülhet.
Miről árulkodik egy csepp vér?
Miben különbözik a vércseppanalízis egy laboratóriumi vizsgálattól?
Mindössze néhány cseppnyi, ujjbegyből vett vérre van szükség hozzá, melynek levétele után azonnal elvégezhető a teszt. A laboratóriumi vizsgálatoknál megfestik a vért, a festékanyag pedig megöli a vérben lévő sejteket. A vércseppanalízis során az élő vércseppet vizsgálják. Nem azt nézik, hogy az egyes elemekből mennyi van a vérben, hanem hogy azok épek-e, életképesek-e, mennyire aktívak, egymáshoz képest hogyan helyezkednek el. Mivel a vér összetétele és alakos elemeinek állapota követi a szervezetben zajló kóros folyamatokat, ezért azokat élő állapotukban vizsgálva még csak nagyon enyhe vagy akár egyáltalán nem jelentkező tünetek esetén is megállapítható a betegségre való hajlam.
Mit jelent a sötét látóteres technika?
A hagyományos mikroszkópos vizsgálatnál fehér háttér előtt fekete foltokként jelennek meg az alakos elemek. Ennél a módszernél a speciális megvilágítási rendszernek köszönhetően a vércseppet oldalról éri a fény, így fekete háttér előtt látszanak a színes elemek. Nem is kell a mikroszkópba kukucskálni, a vizsgálatot végző orvos kommentárja mellett egy nagy monitoron követhetjük figyelemmel vércseppünk önálló életét.
Mit láthatunk a monitoron?
Az élő vércseppben láthatóak a sodródó, kör alakú, a közepükön kissé behorpadt, fánkra emlékeztető vörösvérsejtek, a nagyobb, ezüstösen fehér, lassabban mozgó fehérvérsejtek, a sebesen haladó táplálékrészecskék, az esetlegesen megjelenő salakanyagok, fehérjeszálak, emésztetlen anyagok. A gombák jelenlétére utaló jelek már akkor is láthatók, amikor a szervezet gombásodása még nem okoz tüneteket, de éppen így megfigyelhetőek a vírusok vagy a baktériumok is.
Mi az a szárazvércsepp-analízis?
Amíg az élő vércseppet vizsgálják, néhány másik cseppet hagynak megszáradni. A száradás mintázata utal a szervezet problémáira. A vércsepp szélén jól látható például az antioxidáns-gyűrű, amelynek telítettsége azt mutatja, elegendő vitamin van-e a szervezetben. Különböző színű foltokként jelennek meg az ásványi anyagok hiányára vagy többletére, esetleg a gyulladásokra utaló jelek. Az íriszdiagnosztikához hasonlóan a koncentrikus körök menti elhelyezkedés utal arra, hogy a szervezet mely pontján lépett fel a probléma.
Hogyan kell a vizsgálatra felkészülni?
Négy órával a vizsgálat előtt nem szabad enni, de inni bármit lehet, sőt, ajánlott is. A tápanyagok megjelenése egy órán belül látszik a vérben, kis mozgó pöttyökként, és megnehezítik a többi elem vizsgálatát.
Hogyan zajlik?
A vizsgálatot az adatok felvétele, részletes kikérdezés, állapotfelmérés előzi meg. Aztán egy apró tűszúrás az ujjbegybe, és kezdetét veszi a saját szervezetünkbe tett csodálatos utazás. A vizsgálatot végző orvos diagramok, táblázatok, színes ábrák használatával segít értelmezni a történéseket, mert nem állóképet nézünk, vérünkben ugyanis „zajlik az élet”. A vizsgálatot részletes életmód-tanácsadás zárja, a páciens tanácsokat kap a felderített panaszok kezelésére.
Mire deríthet fényt a vizsgálat?
Az élő és a száraz vércsepp vizsgálatából látszik a vitaminok, ásványi anyagok hiánya. A fehérvérsejtek állapotából kikövetkeztethető az immunrendszer működőképessége. A plazmában felhalmozódott anyagokból kiderül, rendben van-e a szervezet sav-bázis egyensúlya, vannak-e felesleges méreganyagok a szervezetben, de például a túl sok fehérje is észrevehető. Látszanak a mikroorganizmusok, ellenőrizhető az oxidatív stressz, azaz a szabadgyök-terheltség mértéke. Észlelhető az emésztőrendszer, a vese vagy a máj csökkent működése – mindez akkor, amikor konkrét problémát esetleg még nem is okoz.
Mikor érdemes elvégeztetni?
A betegség megelőzésének nagyon hatékony eszköze lehet a vércseppanalízis, ajánlott lenne a rendszeres évi állapotfelmérés részeként elvégeztetni. Hasznos lehet még, ha valaki emésztési problémákat, fáradékonyságot, gyakori fejfájást, bőrpanaszokat, mozgásszervi gondokat tapasztal. Ilyenkor ugyanis megerősítheti a betegség gyanúját vagy segíthet abban, hogy milyen típusú laboratóriumi vizsgálatokat célszerű elvégeztetni. Gyakori megfázás, krónikus gyulladás, túlzott salakanyag-felhalmozódás gyanúja esetén is ajánlott.
Miből is áll?
Szervezetünkben körülbelül 5–6 liter vér kering folyamatosan, szállítja a sejtjeinkhez az oxigént, a tápanyagokat, a hormonokat, a sókat, illetve elszállítja onnan a szén-dioxidot és a bomlástermékeket. Ez a vérmennyiség ideális esetben a test súlyának 7,5–8 százaléka. Folyékony kötőszövet, mely kapcsolatot teremt a külvilág és a sejtek között. Nézzük meg, milyen összetevők is alkotják ezt a csodálatos folyadékot!
Vörösvérsejtek: A fánk alakú vörösvérsejtekből 4–5 millió van minden köbmilliméter vérben. Élettartamuk 120 nap, feladatuk az oxigén- és szén-dioxid-szállítás. Ők hordozzák a vércsoport-tulajdonságokat.
Fehérvérsejtek: Egyesek gömb alakúak, mások amőbaszerűen mozognak, élettartamuk 7–14 nap, feladatuk a belső védekezés, ők az „immunrendszer katonái”. 6–8 ezer van belőlük köbmilliméterenként.
Vérlemezkék: A trombociták száma 150–300 ezer köbmilliméterenként, élettartamuk 7–10 nap, a véralvadásban játszanak fontos szerepet.
Vérplazma: Az előbb felsorolt sejtes elemek adják a vér 44 százalékát, a plazma, azaz a folyékony sejt közötti állomány pedig a vér 56 százalékát. Legnagyobb része, 90 százaléka víz, melyben oldott állapotú ionok vannak. Ezenkívül találhatók még benne vérfehérjék és antitestek, hormonok, zsírok és szénhidrátok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.