Meg lehet előzni a vastagbélrákot!

Szlovákia – Csehországgal, Magyarországgal, Új-Zélanddal és Izraellel együtt – a vastagbélrák előfordulását tekintve a világ legveszélyeztetettebb országa. Hazánkban évente 1700 ember hal meg ebben a betegségben, pedig a szakemberek figyelmeztetnek: a vastagbélrák azon kevés rákfajták egyike, amelyet meg lehet előzni.

– Ennek egy feltétele van: a veszélyeztetett korosztályra kiterjedő jól működő országos szűrőprogram, amely elsősorban az 50 éven felüli nőknek és férfiaknak szól. Szlovákiában 2002-ben indult el a program. Az lenne az ideális, ha az 50 év felettiek 30 százaléka venne benne részt, vagyis 300 ezer ember – kezdi a beszélgetést dr. Rudolf Hrčka, a pozsonyi Ciril és Metód Kórház gasztroenterológiai osztályának főorvosa.

Szlovákia az elsők között kezdte meg ezt a szűrést, így nincs honnan tapasztalatot átvenni. Nem tanulhattunk mások hibájából. Ez nagy hátrány, hiszen azt mondják, hogy minél fejlettebb egy ország (Szlovákia ezen országok közé tartozik), annál több a vastagbélrák. Igaz ez az állítás?

– Igen. Bizonyításképpen engedjen meg néhány adatot: világviszonylatban a tüdő- és mellrák mögött a vastagbélrák a harmadik helyen van, a fejlődő országokban a negyedik helyen szerepel, mert megelőzte a gyomorrák. A fejlett országokban a második helyre került.

Szlovákiában milyen a helyzet?

– Amint arról már szó volt, a világ öt legveszélyeztetettebb országa közé tartozunk, ami azt jelenti, hogy évente 2700 megbetegedést diagnosztizálnak és 1700-an halnak meg vastagbél- és végbélrákban. Azt hiszem, ez az adat önmagáért beszél.

Az illetékesek tétlenül szemlélik ezt a helyzetet, vagy próbálnak ellene tenni is valamit? Egyáltalán meg lehet állítani, vagy le lehet lassítani ezt a veszélyes folyamatot?

– Senkinek nem lehet közömbös, hogy a lakosság 6 százalékát fenyegeti a vastagbél- és végbélrák veszélye. Abba sem nyugodhatunk bele, hogy a betegséget későn diagnosztizálják, s csak a betegek 55 százaléka éli meg az öt évet a műtét után. Pedig a túlélők aránya 95 százalék is lehetne, ha idejében felfedeznék a kórt. 2002 szeptemberében a Rákellenes Liga, az onkológiai társaság, a gasztroenterológiai társaság az általános orvosok a magánorvosok szövetségével, a sajtóval, és az egészségügyi minisztériummal együttműködve elindítottuk az országos szűrőprogramot, amelynek koordinációs központját a ligetfalui Ciril és Metód Kórházban koztuk létre. A program fő célja, hogy minél előbb felfedezzük a bélrendszerben elindult esetleges kóros folyamatot. Nagyon fontos lenne, hogy az embereknek még határozottabban felhívjuk a figyelmét a szűrés fontosságára.

Mennyire elégedettek az eddigi eredményekkel?

Két év alatt 128 rosszindulatú daganatot sikerült kiszűrni, amelynek 70 százaléka szerencsére kezdeti stádiumban volt, 338 embernek pedig bélpolipot távo-lítottak el. Összesen 300 ezer ellenőrző tesztert hoztunk forgalomba, ám vissza csak 30 ezer kivizsgált teszter érkezett. Több orvos anyagiak miatt nem juttatta el hozzánk a dokumentációt. De már ez a kérdés is megoldódott.

Vannak adataik arról, hogy milyen a helyzet Szlovákia magyarok lakta vidékén?

– Különösebben nem tér el az országostól. Adataink a kerületekből vannak, ott pedig vegyes lakosság él.

A tudomány egyre több lehetőséget ad az orvosnak, hogy megállapítsa: egy-egy ember élete folyamán mely betegség kialakulására számíthat…

– Valóban, már nemcsak a beteg megy az orvos után, hogy megállapítsa, mi a baja. Az lenne az igazi, ha az orvos megelőzési módszereket tudna ajánlani a betegnek. A törvényhozásnak is ebbe az irányba kellene haladnia. Támogatnia kellene azokat az orvosokat, akik így gondolkodnak. Az orvosok hosszú távú feladata, hogy a megelőzés fontosságát hangsúlyozzák. Fokozatosan meg kell változtatni az emberek gondoskodásmódját, s ez hosszú távú, energia- és pénzigényes folyamat. (kovács)

Mi a teendő?

Ha Ön elmúlt 50 éves, itt az ideje, hogy megbizonyosodjon róla: bélcsatornájában nem zajlik semmilyen kóros folyamat. Ennek van egy egyszerű és fájdalmatlan módja: vegyen részt a vastagbélrák kiszűrésére 2002-ben indított programban. Kezelőorvosától kérjen tesztelőt. S csak az a dolga, hogy székletet tegyen rá, majd vigye vissza az orvoshoz. Néhány napon belül megjön az eredmény. Ha negatív, akkor nyugodt lehet, ha pedig pozitív, akkor az orvos további kivizsgálást rendel el. Ha pozitív is az eredmény, nem kell a legrosszabbra gondolni. Mindenesetre ki kell deríteni, hogyan került a szabad szemmel még nem látható vér a székletbe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?