Ezzel a határozott kijelentéssel fogadott Marianna Brudňáková mérnök, a Pozsony melletti Rovinkában nemrég megnyílt Včielka rehabilitációs központ igazgatója.
„Járni fog a lányom…”
Harmadik gyermekem génhibával született. Az orvosok nem sok jót jósoltak neki. Azt mondták, hogy soha nem fog tudni lábra állni. A férjemmel együtt a rimánkodás helyett inkább cselekedtünk. Olyan központot terveztünk, ahol a hátránnyal született gyermekek egy helyen megkapják a legkorszerűbb kezelést, a legújabb alternatív terápiákkal együtt.
Ez így nagyon egyszerűnek tűnik…
Igen, a látszat az, de a valóság kissé más. Sok gondolkodási időnk nem volt, lépnünk kellett, nehogy időt veszítsünk. Mindent megmozgattunk, létrehoztuk a Včielka nonprofit szervezetet, majd körbejártuk vállalkozó barátainkat, ismerőseinket, akiknek segítsége nélkül soha nem valósulhatott volna meg az álmunk.
Olvasóinkat is tájékoztattuk a rehabilitációs központ májusi megnyitásáról. Miért más ez, mint a többi hasonló intézmény?
Szlovákiában egyedülálló a mi családi típusú rehabilitációs központunk. Itt a gyermekek számára oly fontos közösségben fejlődhetnek mind testileg, mind szellemileg.
Az egész épület azt sugallja, hogy gondosan, szívvel-lélekkel választottak ki minden bútordarabot, terítőt, színt…
Valóban. Mindent annak rendeltünk alá, hogy minél kényelmesebb, esztétikusabb, ingerekben gazdag környezet fogadja a gyerkőcöket, s hogy nálunk egy fedél alatt a lehető legtöbbet kapják.
Nyilván az tudja csak igazán ezt értékelni, akinek családjában súlyosan sérült gyermek van…
Szerintem is erről azok a szülők tudnának beszélni, akik reggel hozzánk hozzák gyermeküket, este pedig hazaviszik. Nem könnyű beosztani az időt, hogy jusson belőle a munkára, a családra és az ápolásra szoruló családtagra is.
Hogyan telik önöknél egy nap?
Minden nap jön az orvos, a gyógytornász, a masszőr, a logopédus, és minden gyermekkel külön-külön foglalkozik. Minden új, egyedül elvégzett mozdulat óriási sikert jelent. Figyeljük az egészségi állapot alakulását. A szakember ajánlására pedig jöhet a hidroterápia, az artterápia, a hippoterápia, aromaterápia, zeneterápia. Ezek a módszerek óriási örömet jelentenek a gyermekeknek, nagyon jól érzik magukat, hiszen közösségben vannak.
Egyszerre hány gyermekkel tudnak foglalkozni?
Hat 6–12 éves gyermekkel. Ők igénybe vehetik a tornatermet, a pezsgőfürdőt, az infravörös szaunát és a munkatermet is. A fejlődés minden mozzanatáról tájékoztatjuk a szülőket, összehívjuk őket, elmondjuk nekik, milyen gyakorlatokat kell otthon is végezniük. Nagyon fontos, hogy a gyermekeknek pontos napirendjük legyen, mert csak így lehet sikert várni. Mindent megteszünk azért, hogy javuljon az állapotuk. Ez a legfőbb célunk.
Említette, hogy kislánya is ide jár. Lát nála javulást?
Óriásit. Az Egyiptomban élő dr. Eva Augustinová méregtelenítő módszere szerint étkezik, vagyis teljesen kiiktattuk étrendjéből a vörös húst, a tejet, a fehér lisztet, helyette minden nap kap hüvelyest, három szem mandulát. Ehhez jönnek még az itteni alternatív kezelési módszerek. Nézze, hogy ül a padon. Néhány hónappal ezelőtt ez még elképzelhetetlen lett volna, mert egész nap csak feküdt.
Mi lesz, ha megnőnek a gyerekek?
Erre is van ötletem. Különböző tervek forognak a fejemben, de nem szeretném kikiabálni őket… (ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.