Influenza vagy megfázás?

Ilyenkor gyakran megesik, hogy betegnek érezzük magunkat, de nem tudjuk eldönteni, mennyire súlyos a helyzet, kell-e orvoshoz fordulnunk, vagy megvárhatjuk, míg magától elmúlik a betegség. Azt kell eldönteni, hogy influenzáról, vagy egyszerű nátháról van-e szó. A kezelést illetően ezután már könnyű a dolgunk. Hogy könnyebb legyen a megkülönböztetés, ismertetjük a két betegség legfontosabb jellemzőit.

A leggyakoribb fertőző betegség

Minden kétséget kizáróan az influenza a leggyakoribb fertőző betegség. Alapvetően három vírus, az A, a B és a C, illetve ezek altípusai és különböző változatai, mutánsai okozzák az évente visszatérő betegséget.

Klinikai szempontból fontos különbség az influenza és az egyéb légúti megbetegedések között, hogy az influenza kezdeti panaszai közül a hurutos tünetek hiányoznak. Hirtelen kezdet, magas láz, erős levertség és izomfájdalmak a jellemzők. A légutak sejtjeiben szaporodó vírusok a helyi tüneteken túl a felülfertőző baktériumoknak – az immunrendszer komoly károsításával – kedvező helyzetet teremtve rendkívül súlyos, akár halálos elváltozást is okozhatnak. Mostanában egyre több bizonyíték utal arra, hogy bőrkontaktussal, azaz egy egyszerű kézfogással is be lehet szerezni a szóban forgó nyavalyát. A betegek rendszerint a tünetek megjelenése előtt 24 órával már fertőzőképesek, és mintegy három–négy napig azok is maradnak.

Az influenzavírus elleni egyetlen hatékony védekezés az idejében beadott oltóanyag. Az élő vírust nem tartalmazó, tehát inaktivált trivalens szérum adagonként előírt mennyiségű antigént tartalmaz a kétféle altípusú influenza A és az influenza B vírusokból. Ha az antigének bekerülnek a szervezetbe, akkor az immunrendszer a betegség fellépése nélkül is megtanulja a vírusok elleni védekezést. Ha később élesben „hozzájutunk” az aktív vírushoz, akkor felkészült immunrendszerünk már hatékonyan védekezhet ellene.

A WHO rendelkezésére álló nagyszámú adat szerint a vakcinatörzsek és a járványtörzsek kellő egyezése esetén 70-90%-os védettség alakulhat ki az oltott egészséges felnőttek között. A védőoltás mindenkinek ajánlott, de különösen fontos, hogy részesüljenek benne az ún. kockázati csoportokba tartozók, azaz azon személyek, akiknél egy esetleges influenzafertőzés alapbetegségük, bizonyos gyógykezelésük vagy életkoruk miatt súlyos lefolyású, sőt életveszélyes lehet; illetve azok, akik a kockázati csoportokba tartozókat a fertőzés átvitelével veszélyeztethetik (egészségügyi dolgozók); a nagyobb közösségekben élők és azok, akiknek a megbetegedése és munkából való kiesése a normális társadalmi élet fenntartásában zavart okozna (pl. pilóták).

Hogyan kezeljük a megfázást?

Talán már ön is érezte: fáradt, hőemelkedése van és folyik az orra. Az orvostól csalódottan tér haza, mert „csak” vírusfertőzést állapított meg, s gyakorlatilag nem írt fel semmit. Az orvos helyesen járt el. A virózis ugyanis a megfázás egyik formája. Valaki köhögéssel kezdi, és náthával végzi, de másképpen is alakulhat. Láz, torokfájás, migrén, ízületi fájdalom is jelentkezhet. Tartsuk szem előtt, hogy a náthát vagy az egyszerű vírusos megbetegedést ne gyógyítsuk speciális gyógyszerrel, antibiotikummal meg végképp ne. Ám a megfázás tüneteit nagyon hatékonyan enyhítjük.

Nátha: A leggyakoribb tünet, és akár egy hétig is eltarthat. A vírus az orr nyálkahártyájának gyulladását okozza. Megnő a vérellátása, és csöpögni kezd az orr, majd a váladék sűrűvé válik, eldugul az orr, nehézzé válik a légzés. Ilyenkor legjobb ágynyugalomban maradni, nem mozogni, sok folyadékot inni és gőzölni a légutakat. A meleg pára szabaddá teszi a légutakat és feloldja a nyálkát. Enyhülést hozhat, ha gyógynövényteával gőzöljük az orrot.

Segít az is, ha sós vízzel vagy ásványvízzel öblítjük ki az orrot, esetleg orrcseppeket használunk.

Figyelem: Az orrcseppeket ne használjuk hosszú ideig, mert kiszárítja a nyálkahártyát.

Láz ellen: A normális testhőmérséklet 36,5 C-fok. A lázcsillapító nemcsak a testhőmérsékletet csökkenti, hanem a fájdalmat is enyhíti. Ajánlatos sok folyadékot inni. Enyhítheti a panaszokat a langyos fürdő vagy zuhany, a hideg pakolás, esetleg a nedves zokni, a könnyű öltözet és a szoba hőmérsékletének csökkentése.

Torokfájás: Nehéz megmondani, hogy az orrdugulás vagy a torokfájás kellemesebb-e. ĺme néhány jól bevált módszer: lokális fertőtlenítő használata, galgalizáló szer, esetleg spray, meleg folyadék, légnedvesítő, amely megakadályozza a nyálkahártya kiszáradását. Kerülni kell a dohányzást, és a füstös helyiséget. Ha a torokfájás nem múlik el, keresse fel az orvost, igyon hársfateát mézzel, ez biztosan segít.

Köhögés: A gyógyulást nagyon nehezíti a köhögés. Ilyenkor az a tudat sem segít, hogy a köhögés a szervezet védekezése a légutak elzáródása ellen.

Mit kell tenni? Gyakran kell fújni az orrot, hogy a légutak szabaddá váljanak, sok folyadékot kell inni, és köhögés elleni tablettát szopogatni. A zsályatea is segít a váladék felköhögésében. Nagymértékben elősegíti a gyógyulást. (á-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?