Hogyan éljük túl a kánikulát?

kánikula

A júniusi hőség mindenkit próbára tesz. Hogy betegség nélkül éljük túl, jobban oda kell figyelni az öltözködésre, az étkezésre és a folyadékpótlásra.

Kezdje a napot azzal, hogy reggel – amikor általában hűvösebb a levegő –, az egész lakást kiszellőzteti. Csináljunk huzatot, mert nélküle a meleg levegő bent marad. Ha ez sem segít, kapcsolja be a ventilátort. Nem rossz ötlet az sem, ha nedves lepedővel takarja be az ablakot. Kellemesen lehűti a levegőt. Kerti munka, sport legkésőbb reggel 7-ig ajánlott. A ruha legyen szellős, öv és gumi nélkül. A szín is fontos: enyhíti a melegségérzetet a világos szín, a természetes anyag, mint például a gyapjú vagy a len. A műanyag alatt nem szellőzik a bőr, s az izzadtság sem tud elpárologni. Igyekezzen árnyékban lenni, kerülje a nem szellőztetett helyiséget. Ha teheti, napközben langyos vízzel zuhanyozzon, vagy az arcát és a csuklóját spriccelje be vízzel. Ha lehet, este főzzön, rövid idő alatt és gyorsan készítse el az ételt. A hideg zöldségsaláta sajttal és tésztával nagy hőségben sokkal jobb, mint a sült oldalas káposztával.

Az életmentő folyadékpótlás

Azt talán nem kell külön hangsúlyozni, hogy nyáron mennyire fontos a folyadékpótlás. Ha máskép-pen nem megy, töltsön meg egy flakont vízzel, és óránként igyon meg két decit, így látni fogja, hogy mennyit ivott. Hőségben 10 kg-ra 4 dl folyadék szükséges, ami azt jelenti, hogy például egy 70 éves embernek 2,8 l folyadékot kell meginnia. Természetesen ha fizikai munkát végez vagy erősebben izzad, ez a mennyiség nem elég.

Inni akkor kell, amikor az ember még nem szomjas. A szomjúság már azt jelzi, hogy a test folyadékhiányban szenved, s megváltozott a vér összetétele. A kiszáradt ajak és bőr, a fejfájás, a levertség, a összpontosítási képtelenség, az emlékezetzavar, az ingerlékenység, a kézremegés és a heves szívdobogás is folyadékhiányra utal. A tiszta, langyos, nem jéghideg ivóvíz az alap, amiben ásványi anyagok is vannak. A jéghideg víz azért nem jó, mert a szervezetnek ezt először fel kell melegítenie, ami megzavarja a természetes hőszabályozást és rövid lehűlés után még nagyobb melegebbet fogunk érezni. Ha nem ízlik a víz, tegyen bele gyógynövényt vagy gyümölcsöt. Jó tudni, hogy az édesített italok nem oltják a szomjat, sőt, még növelik a folyadékhiányt, hasonlóan mint a kinint, alkoholt és koffeint tartalmazó italok. Nyáron ezeket inkább kerüljük.

Az ajánlott mennyiség

Mivel a kisgyerekek nem éreznek szomjúságot, a szülőnek kell erre odafigyelnie. Ha ingerlékeny, levert vagy száraz a szája a gyereknek, az egyértelműen arról árulkodik, hogy folyadékhiánya van. Ez az anyatejjel táplált babára is vonatkozik. „Újszülött esetében 1 kg testsúlyra 60-100 ml-t, csecsemőnél 120 ml-t, az óvodáskorú gyereknél 100 ml-t, az iskoláskorú gyereknél 70 ml-t kell számolni egy kilóra. Később 24 óra alatt kilogrammonként 50 ml folyadék ajánlott” – javasolja dr. Jana Hamade.Külön kell szólni a szeniorok folyadékpótlásáról. Tény, hogy szervezetük kevesebb folyadékot tartalmaz, szerveik lassabban dolgoznak és nem ürülnek ki az anyagcsere melléktermékei. Vérük gyorsabban sűrűsödik és megnő a vérrögképződés esélye. Az ajánlott folyadékmennyiséget egész napra szét kell osztani. Az ásványvíz kiválasztásakor meg kell nézni, mennyi a nátriumtartalma. Ha túl sokat visznek be ebből az ásványi anyagból, megemelkedik a vérnyomás, nagyobb teher nehezedik a vesére, mert a nátrium visszatartja a vizet, ez pedig lábdagadást okozhat. Magasabb korban fontos a vitaminpótlás is. Az iparilag előállított dzsúszok és más italok nem alkalmasak a folyadékpótlásra, mert sok bennük a cukor. Inkább a frissen préselt gyümölcslevek ajánlottak, de ezeket is vízzel 1:1 arányban kell hígítani.

Folyadék a tányéron

Amikor valaki izzad, nemcsak vizet, hanem ásványi anyagokat is veszít. Nyáron könnyen emészthető alacsony kalóriaértékű ételeket kellene fogyasztani, mert a szervezetnek nem kell annyi hőt termelnie, mint télen. Igyekezzen korlátozni a húst, továbbá a nehéz, hőkezelt élelmiszerek fogyasztását. A grillezés jobb választás a sütésnél, viszont nyáron soha ne vásároljon fűszerezett húst, mert az erős ízek miatt esetleg nem vesszük észre, hogy romlott a hús. Ha nem otthon készíti el az ételt, kerülje a majonézt és a friss tojásból készült termékeket, akárcsak a félkészárut és az iparilag feldolgozott ételt, mert feleslegesen megterheli a szervezetet, és víz nélkül úgysem tudja megemészteni. Válassza inkább a magas víztartalmú ételeket, vagyis a friss zöldséget és gyümölcsöt. Kitűnő a dinnye és az uborka, de nyáron a leves az alap. A könnyű, rántás nélküli leves tele van ásványi anyaggal és tápanyaggal.

A ventilátor sem mindig segít

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt tanácsolja, hogy a lakásban ne legyen 32 C-fok felett a hőmérséklet, éjszaka pedig 24 C-fok felett. Ezt különösen a 65 év felettiek, a gyerekek és a krónikus betegek esetében kell szem előtt tartani. „El kell kerülni, hogy az lakások, intézmények falait a közvetlen napfény túlhevítse. Az ablakokat redőnnyel kell védeni. Az elektromos berendezéseket ki kell kapcsolni, mert azok is hőt bocsátanak ki” – mondja Milada Eš tóková környezetvédelmi szakember. Sokkal jobb a külső redőny, mint a belső, mert nem engedi be a meleget. Ha nem szükséges, napközben ne nyisson ablakot.

A ventilátor használatának is megvannak a szabályai, az első az, hogy ne fújja senkire a levegőt. Ha hosszú ideig az arcot éri a levegő, arcidegbénulást, szem-, fül- és üreggyulladást, továbbá fogfájást és egyéb betegséget okozhat. A WHO figyelmeztet: ha a hőmérő 35 C-fok feletti hőmérsékletet mutat, a ventilátor nem képes csökkenteni a hő okozta egészségi panaszok kockázatát. Ha klímaberendezése van, ügyeljen tisztán tartására és rendszeres fertőtlenítésére. A helytelen karbantartás miatt a kórokozók és a gyakori légúti fertőzések forrása lehet. Ha a légkondicionált helyiségből hirtelen kimegyünk az utcára, könnyen hősokkot kapha-tunk, ami árt a szervezetnek. A légkondicionálót úgy állítsa be, hogy a kinti és a benti hőmérséklet között ne legyen 5 vagy 7 C-foknál nagyobb különbség. Jót tesz a szív- és érrendszernek, ha felkészítjük a kinti hőségre mégpedig úgy, hogy elindulás előtt 10–15 perccel kikapcsoljuk a készüléket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?