„Fáj az epém, s bizonyos ételeket nem tudok megenni. A nagyon zsíros húsok, a tojás, a fokhagyma és a fűszeres ételek epebántalmakat okoznak. Ha fáj az epém, úgy érzem, hogy a jobb lapockám mellett is fáj.
Gyakran fáj az epém
Kedves olvasónk, igen, vannak olyan gyógynövények, amelyek megnyugtatják az epevezetéket, az epehólyagot, és megakadályozzák a gyulladás kialakulását. Ezekkel a gyógynövényekkel meg lehet előzni az epehólyag gyulladását, sőt az epekövek kialakulását is.
Vannak olyan egyének, akik ingerlékenyek, robbanékonyak, hevesen reagálnak mindenre, és ha felmérgesítik őket, összeszorul az epéjük. Ha ez sokszor megismétlődik, akkor az epeváladék besűrűsödik, majd az epesavak homok formájában kicsapódnak. (Hogy mennyi epehomok képződik, ez minden ember esetében más és más.) Ha több epehomok képződik, az epehólyag megnagyobbodik, és nyomja a fájdalomérzékelő idegrostokat. Az ember ilyenkor nyomást, majd fájdalmat érez az epetájékon. A jobb lapocka melletti keményedés és fájdalom is valójában az epebántalmakat jelzi. Ugyanarról a betegségről van szó, az epéből oda sugároz ki a feszültség, ugyanis minden szervnek a hátgerinc mellett megvan a maga zónája. Az epe a gerincvelőn áthaladó idegszálakkal van összekötve az epehólyaggal és azzal a bőrfelülettel, amely az epének felel meg. Ezek az epebántalmak jelzik, hogy tenni kell valamit, ellenkező esetben epekövek is kialakulhatnak.
Hála Istennek vannak olyan gyógynövények, amelyek nemcsak hogy serkentik az epetermelést, hanem hígabbá is teszik a váladékot, ami kihajtja az epehomokot, s a fájdalom megszűnik. Általában olyan gyógynövényeket javaslunk, amelyek keserű anyagokat tartalmaznak. Ilyen az ezerjófű, a fehér és fekete ürömfű, a narancshéj, a gyermekláncfű, a katángkóró, a vidrafű, a kakukkfű, a kálmos, stb.
A legegyszerűbb epetea az apróbojtorján és a borsmenta 1:1 arányú keveréke. Egy evőkanálnyi mennyiséget 2,5 dl vízzel leforrázunk, 20 percig lúgozódni hagyjuk, majd leszűrjük és naponta 2,5 dl-t iszunk belőle édesítés nélkül, 20-30 perccel az étkezés előtt. Azért kell keserűen fogyasztani a teát, mert csak így ingerli a száj ízlelő idegrostjait és reflexszerűen híg epeváladék képződését segíti elő. De nemcsak az epetermelést serkentik, hanem a hasnyálmirigyet és a vékonybélben termelődő enzimek képződését is, azaz: elegendő emésztőnedv termelődik és megszűnnek az epebántalmak is. A betegek sokszor panaszkodnak, hogy az ilyen tea nagyon keserű. Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy a tea nem lehet egyszerre édes meg hatékony is.
1. recept: 100 g apróbojtorján és 100 g borsmenta keverékéből a fent említett módon teát készítünk.
2. recept: 30 g ezerjófüvet, 50 g fehérürömfüvet, 100 g borsmentát és 50 g kálmosgyökeret összekeverünk. Hasonlóan készítjük el és adagoljuk, mint az előbbieket.
Az epebántalmak megelőzése érdekében az ételek elkészítésekor is tehetünk valamit. A leveshez vagy rizshez lestyán port (vegeta) keverjünk, ez szintén hígítja az epét. A hidegtálakat is lehet lestyán levelekkel díszíteni, így is kifejti gyógyhatását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.