Fűszer és zöldségnövény

Az édeskömény, amely a földközi-tengeri országok útszélein gyakran embermagasságnyi méretekben látható, úgy néz ki, mint egy nagy kapornövény. Nyáron virágzik és aztán zöld színű, ánizshoz hasonló illatú magvakat terem. A pompás zöld növény, mely nagyon kedveli a napot és a hőséget, már a nyár kezdetekor megjelenhet.

Az édeskömény, amely a földközi-tengeri országok útszélein gyakran embermagasságnyi méretekben látható, úgy néz ki, mint egy nagy kapornövény. Nyáron virágzik és aztán zöld színű, ánizshoz hasonló illatú magvakat terem. A pompás zöld növény, mely nagyon kedveli a napot és a hőséget, már a nyár kezdetekor megjelenhet. Ekkor szedik le sűrű zöldjét, blansírozzák, és olívaolajjal, citromlével zöldségként fogyasztják, vagy ezt a zöldet apróra vágva halételek fűszerezéséhez használják.

A zöldségként is egyre gyakrabban használt hagyma vagy gumós édeskömény (Foeniculum vulgare Mill.) ízéről bármennyire is vitáznak, egészségügyi haszna kétségtelen. Rostdús, kevés kalóriát, sok vitamint (B1-, B2-, B6-, folsav, provitamin A, és különösen sok C- és E-vitamin) tartalmaz, gazdag ásványi anyagokban (vas, kálium, kalcium, magnézium), valamint hatásos illóolajok tárháza (mentololaj, anetol és keserű köményolaj), amelyek segítik a keringést és emésztést, valamint serkentik a máj és vese munkáját.

E gyógyító zöldség alkotórészei és rostanyagai méregtelenítő és koleszterincsökkentő hatásúak. Az édeskömény felhasználható nyersen, gőzölve, pörkölve. Nyersen reszelve vagy vékony szeletekre vágva fogyasztjuk. Sokan kedvelik éppen ezt a lédús nyerskoszt-zamatot, s különösen salátáknál értékelik a gyümölcsökkel kevert kombinációikat. Más országokban (pl. Franciaországban és Olaszországban) a nyers szeletkéket citromlével vagy kevés borssal, sóval utóételként fogyasztják. A gumók félbevágás után megtölthetők, csőben süthetők. Párolva zöldségköretnek használhatjuk hal- és szárnyasételek mellé.

Az édeskömény magját uborkához, vörös és savanyú káposztához, kenyérbe, pékáruba, arab és indiai receptekhez használják, de alkotórésze a kínai öt-fűszerpornak is. Az édeskömény magjának rágásával megszüntethető a szájszag. Tea készíthető belőle görcsoldásra, fájdalomcsillapításra, gyomorpanaszokra, emésztési problémákra, bronchitis, köhögés esetén, s a népgyógyászatban anyatejképzés serkentésére. A mag illóolaja köhögéscsillapító hatású, tisztítja a légutakat, s likőrök ízesítésére is használják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?