Egyre többen kapnak infarktust,és szenvednek magas vérnyomásban

szivroham

Egyre több fiatalt érintenek a szív- és érrendszeri betegségek. Az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) adatai szerint Szlovákiában a legnagyobb veszélyt a magas vérnyomás és a szívritmuszavar jelenti. Míg a szív- és érrendszeri betegségek miatt kórházi kezelésre szorulók száma csökken, az infarktusban elhunytak száma gyorsan emelkedik.

A szív- és érrendszeri betegségek hosszú távon – idehaza és külföldön is – a halál és a kórházi kezelés leggyakoribb okai. A mozgáshiány, az egészségtelen étkezés, a túlsúly, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a hosszú ideig tartó stressz, az életkor és a kezeletlen fertőzés előbb vagy utóbb az említett betegségek kialakulásához vezet. Az NCZI adatai szerint 2009 óta lényegesen megnőtt a betegek száma a kardiológiai rendelőkben. Érdekes, hogy a pandémia első évében, 2020-ban kevesebb volt a a szív- és érrendszeri beteg, ám 2021-ben már 3,6 százalékkal megnőtt a páciensek száma. Rendszeres kardiológiai ellenőrzésre 2021 végén 697 577 személy járt. A nők és férfiak aránya kiegyensúlyozott volt. De a kort tekintve a fiatalabbak voltak többségben.

Diagnózisok

A magas vérnyomást csendes gyilkosnak is nevezik, mert néha tünetmentes, nem fáj, és gyakran a gyógyszerrel sem lehet csökkenteni. Ha a beteg nem változtat az életmódján, a szív könnyen felmondja a szolgálatot vagy szívinfarktust következik be. 2021-ben a betegségek között a magas vérnyomás, az ischémiás szívbetegség, a szívritmuszavar vezetett.

A kerületeket tekintve a legtöbb kardiológiai kivizsgálást a Pozsonyi és a Kassai kerületben végezték, a harmadik helyen a Nagyszombati kerület áll. A Kassai és az Eperjesi kerületben volt a legtöbb beteg a kardiológiai rendelőkben.

Kórházi kezelés

Hosszú távon a szív- és érrendszeri betegségek miatt volt szükség kórházi kezelésre. Az egyes diagnózisok közül 2021-ben a kórházakban a szívelégtelenség, az agyi infarktus és a heveny szívinfarktus vezetett.A szív- és érrendszeri betegek életkora a legmagasabb (68,1 év). A legnépesebb csoportot a 65–74 évesek alkotják, bár a lakosság számát tekintve a 75 évnél idősebbek vezetnek, de jelentősen megnőtt az 55 évnél idősebb betegek száma.

Halálozás

A halált okozó infarktusok számá-nak ötéves csökkenő tendenciája 2021-ben megszakadt, amikor nemcsak éves viszonylatban, hanem a 2018-as adatokat figyelembe véve is többen haltak meg szívinfarktusban. Míg öt évvel ezelőtt 2941 ember vesztette életét infarktusban, 2020-ban 2209, 2021-ben pedig 2453.

Érdekes

Hogyan ismerjük fel a szívinfarktust?

A szívinfarktus tipikus jelei jól ismertek, azonban néha nem köny-nyű felismerni, mivel a tünetek mértéke nagy egyéni különbségeket mutat. Gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a tévében vagy a moziban láthatjuk. Vannak olyanok, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek. Ettől függetlenül minél több tünetet észlel önmagán az alábbiak közül, annál nagyobb a valószínűsége, hogy önnek szívinfarktusa van:

• nyomásérzés a mellkas közepén, esetleg csak furcsa teltségérzés, vagy szorító mellkasi fájdalom (angina pektorisz), ami több mint néhány percen keresztül fennáll;

• kisugárzó fájdalom a mellkasból a váll, a kar, a hát vagy akár a fogak, állkapocs irányába;

• egyre sűrűsödő mellkasi fájdalmak;

• folyamatosan fennálló fájdalom a has felső részén;

• légszomj;

• izzadás;

• ájulás;

• megsemmisülés érzés;

• hányinger, hányás.

A szívinfarktus bármikor kialakulhat, munkában, sportolás közben, pihenéskor, illetve mozgás esetén is. Bár hirtelen is jelentkezhet, sok infarktust elszenvedő embernél órákkal, napokkal vagy már hetekkel korábban figyelmeztető jelek alakulnak ki. A szívinfarktus legelső figyelmeztető jele a vissza-visszatérő mellkasi fájdalom, ami mozgásra erősödik és pihenésre szűnik. Az anginát a szív elégtelen vérellátása okozza.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?