A kezelési költségek több millió koronára tehetők, az eredmény pedig sokszor a nullával egyenlő. A két „vezető” női daganatos betegségről, a méhnyakrákról és az emlőrákról van szó. A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy a tájékozottság javításával gyökeres fordulatot lehetne elérni. És persze akkor, ha a nők rendszeresen járnának nőgyógyászati ellenőrzésre. Sajnos, a mai helyzet nem túl rózsás: 100 nő közül mindössze 17 tartja fontosnak ezt.
Csak az ellenőrzés segíthet
A méhnyakrák az egyedüli daganatos betegség, amelynek okozóját pontosan ismerjük: ez az emberi papilloma vírus. Örvendetes, hogy néhány hónapja védőoltással lehet védekezni bizonyos fajtái ellen – már nálunk is. Sokak szerint a 15 000 korona túl sok a vakcináért. De mi ez az összeg az ember életéhez képest?
A 15–45 éves nők halálának harmadik leggyakoribb oka a méhnyakrák. Évente 500 új esetet diagnosztizálnak, s minden 44 órában egy nő belehal a betegségbe. Öt nő közül négy ki van téve a fertőzés veszélyének. Ha komolyan vennénk a megelőzést, a betegek számának csökkennie kellene, de sajnos, ennek az ellenkezője az igaz. A oltás az esetek kétharmadában megakadályozná a rák kialakulását.
A Silgard a világon az egyedüli vakcina, amely a négy legveszélyesebb HPV vírus ellen véd. Ezenkívül megóv az oly kellemetlen és nehezen kezelhető nemi szervi szemölcsök és a méhnyak elváltozásai ellen. A négy vírus a méhnyakrák eseteinek 70 százalékért felelős. Leghatékonyabb a 9-26 éves nők vakcinációja, ugyanis náluk a legnagyobb a HPV-fertőzés esélye. A vírus olyan parányi, hogy még az óvszer sem véd meg kellőképpen. A kutatások azt mutatják, hogy a legtöbb nő 16-26 éves korában fertőződik meg. A szakemberek szerint az oltásnak és a szűrésnek köszönhetően néhány év alatt a tízszeresére csökkenhetne a méhnyakrák eseteinek száma. A rendszeres nőgyógyászati ellenőrzés rendkívül fontos, mert olyan, látszólag jelentéktelen elváltozásokat is feltárhat, amelyekből később rák alakulhat ki. Ötször nagyobb az esélye annak a nőnek, hogy méhnyakrákot kap, aki nem jár ellenőrzésre. Előfordulhat, hogy az orvos sem veszi észre a parányi elváltozást, ezért fontos évente legalább egyszer ellenőrzésre járni, és a melleket is kivizsgáltatni. Ez minden nő törvényes joga.
A nőgyógyászati kivizsgálás ugyan feltárja a méhnyak ún. rossz sejtjeit, de a betegség okát, a HPV-fertőzést nem tudja megszüntetni. A szűrést tehát nem lehet rákmegelőzésnek tekinteni. Ha a jelenlegi helyzet nem változik, akkor 50 év múlva a rákos nők száma megkétszereződik. Lényeges csökkenést csak a Silgard vakcina hozhat. A HPV vírus nemcsak nemi úton terjed, hanem a végbél és a külső nemi szervek érintésével is. A méhnyakon kívül a vírus hüvely-, szájüreg- és hímvesszőrákot is okozhat. A végbélrák 90, és a hímvesszőrák 40 százaléka is a HPV vírus számlájára írható.
A méhnyakrák diagnosztizálásának fő módszere az ún. PAP teszt, amely feltárja, vannak-e abnormális sejtek a méhnyak nyálkahártyáján. Ennek alapján dönti el az orvos, szükséges-e további kivizsálás, biopszia vagy HPV-DNA teszt.
A veszély nagy: a WHO feltételezése szerint jelenleg 3 millió nő szenved méhnyakrákban, naponta 1 350 új esetet diagnosztizálnak. A gyökeres változás tehát felettéb időszerű. (ki)
KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK
Mi okozza a méhnyakrákot?
Bizonyos HPV vírus. 100 típusa van, de ebből csak 15 válthat ki sejtmódosulást, amiből a rák kialakul. Sok nőnél 6–24 hónap alatt eltűnik a vírus, de valakinél sokáig fennáll a fertőzés.
Hogyan védekezhetünk a fertőzés ellen?
Bár a nemi úton terjedő betegségek tekintetében az óvszer hatásos, a HPV-fertőzést tekintve nem anynyira. A vírus a bőrön is lehet, amitől az óvszer nem véd. Eddig nem volt hatásos védelem, de ma már itt a Silgard, amely a négy legveszélyesebb vírus ellen véd. Ha valaki megkapja a védőoltást, ez még nem jelenti azt, hogy nem kell járnia ellenőrzésre, hiszen a többi vírus is okozhat bajt.
Lehet kezelni a nemi szervek HPV-fertőzését?
Nem. Csak a következményeket, például az érintett terület sebészi eltávolításával. Szerencsére a fertőzések nagy része spontán eltűnik.
Mennyire befolyásolja a vírus a terhességet?
Nem ismeretes, hogy hatással lenne a terhességre. A méhnyaktörlet abnormális eredménye azt jelenti, hogy megváltozott sejteket találtak a méhnyakon. Rendszerint ezek nem súlyosak és nem jelentik azt, hogy önnek rákja van. Van, aki nem igényel kezelést, van, aki igen. Minden ilyen eredmény után a nőt gondosan figyelni kell, nem változik-e meg a helyzet.
Nagyobb a méhnyakrák esélye azoknál, akiknek több szexuális partnerük volt?
A nemi partnerek száma nem garancia arra, hogy a nő nem fertőződik meg HPV-vírussal. Vírushordozó lehet az állandó partner is, méghozzá anélkül, hogy tudna erről.
Ki írja fel a vakcinát a 9–16 éves lányoknak?
A gyermekorvos, aki a vakcinát felírja és a karba szúrja. Semmilyen szakvizsgálat nem szükséges.
Meddig tart a hatása?
A klinikai hatása minimálisan 5 év, de tovább vizsgálják és ma már vannak olyan munkát, amelyek szerint a szakemberek feltételezik, hogy hosszú távon fog védeni megbízhatóan.
A HPV a férfiakat is veszélyezteti?
A férfiak gyakran vírushordozók, de rendszerint nem okoz nekik problémát, sokszor nem is tudnak róla. Néha azonban nemi szervi szemölcsöket, hímvesszőrákot vagy végbélrákot okozhat nekik.
GYÓGYTURMIX
A déli szunyókálás és a hosszú élet
Az Amerikai Archives of Internal Medicine című szakfolyóirat szerint a szieszta több mint hóbortos délvidéki szokás. Aki hetente háromszor le tud feküdni ebéd után, a szív- és érrendszeri halálozás kockázatát 37%-kal csökkenti. Ezt a Harvard Egyetem és az Athéni Orvosi Egyetem közös kutatásai igazolták: több mint 23 000 görög férfi és nő sziesztázási szokásait vizsgálták meg. Az eredmények szerint a déli szundikálás leginkább a dolgozó férfiakat védi.A fekete tea csak tej nélkül egészséges
Nem csak a zöld, hanem a fekete tea is pozitív élettani hatást gyakorol az érrendszerre. Ez azonban nem vonatkozik az angol teára, amit tejjel isznak. A teához kevert tej ugyanis teljes mértékben megszünteti ezt a hatást. Ezt a berlini Charité kardiológus kutatói igazolták vizsgálataikkal. A hatásért a tejben található kazein nevű fehérje tehető felelőssé. Ezek a fehérjék hozzákötődnek a tea érvédő hatású katechinheihez, és semlegesítik azokat. A fekete tea hatóanyagai hozzájárulnak az artériák ellazulásához és javítják a vér folyékonyságát. Ennek oka a nitrogén-monoxid fokozott termelődése. Alzheimer-kór vitaminhiánytól?
Az időskori elbutulással járó Alzheimer-kór eseteiben a biofaktorokkal végzett kiegészítő kezelés hasznos lehet. Egy rotterdami kutatás eredményei szerint az Alzheimer-kór esetei annál gyakrabban figyelhetők meg, minél kevesebb C- és E-vitamint, valamint béta-karotint fogyaszt egy adott populáció. Ezek a vitaminok képesek semlegesíteni a sejtkárosító hatású szabad gyököket. Utóbbiak többek között agysejtjeinket is károsítják. Egy másik érdekes eredmény: a folsav, a B6- és B12-vitaminok hiányának hatására emelkedik vérünkben a homocisztein szintje, ezzel szintén megnő az Alzheimer-kór kialakulásának esélye. Az ún. Advanced Glycation Endproducts névvel illetett, tehát a cukoranyagcsere során termelődött anyagcseretermékek valószínűleg szintén hozzájárulnak az időskori elbutulással járó kórkép kialakulásához. Ezeket az anyagokat azonban semlegesíteni lehet a B1-vitamin zsírban oldódó előalakjával. Az alfa-liponsavnak nevezett, vitaminszerű anyag, amelyet évek óta a cukorbetegség okozta idegrendszeri károsodások ellen ajánlanak, szintén képes feltartóztatni az Alzheimer-kórt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.