Az a csodálatos emberi test

Szervezetünk éjjel-nappal dolgozik azon, hogy semlegesítse, átalakítsa, kiűzze a bekerült méreganyagokat.

Ám minél több káros anyaggal kell megküzdenie, annál tovább tart, hogy megszabaduljon tőlük, és annál több halmozódik fel belőlük szerveinkben, szöveteinkben. Testünk több fronton harcol a sejtjeit károsító, működését akadályozó anyagok ellen. Jó néhány szerv képes a mérgek és salakanyagok kiválasztására, de semlegesítésükre kizárólag a máj alkalmas.

Mindentudó szerv

A máj egy rendkívül összetett, csodálatos szerv, testünk legnagyobb mirigye, a hasüreg jobb felső részében, a rekeszizom kupolája alatt helyezkedik el. Az egészséges máj nem tapintható ki a bordaív alatt, ha mégis, az kóros megnagyobbodására utal. Barnásvörös színű, súlya kb. másfél kiló. Két lebenyre oszlik, alsó felszínén található az epehólyag, amely a máj által termelt epét raktározza. Bámulatos, milyen sokféle és összetett működésre képes ez a szerv. A felsorolásból rögtön kitűnik, hogy ha májunk működése akár a legkisebb zavart szenvedi, az súlyos gondokat okozhat szervezetünk többi részében is.

Az agy idegsejtjei és az oxigént szállító vörösvérsejtek csak szénhidrátot, glükózt képesek felhasználni, számukra nem megfelelő például a zsírból vagy a fehérjéből származó energia, ami fogyókúra, intenzív sport vagy éhezés esetén a testi sejtek számára tökéletesen megfelelő energiaforrás. A glükózt a máj glikogén formájában raktározza, szükség esetén pedig visszaalakítja glükózzá, és a véráramba juttatja. Vagyis raktárként funkcionál, és akár szélsőséges körülmények között is ellátja agyunkat tápanyaggal.

A máj a zsíranyagcsere egyik fontos résztvevője. A szénhidráttöbbletet képes zsírrá alakítani, létrehozva a szervezet energiaraktárait.

Vitaminképző központ és vitaminraktár is egyben. Képes A-vitamint szintetizálni annak előanyagából, a béta-karotinból, és raktározni a B12-, a D- és a K-vitaminokat.

A fehérje-anyagcserében is részt vesz, aminosavakból képes felépíteni a szükséges fehérjéket. A májban képződnek a véralvadásban részt vevő fontos fehérjék.

Az általa termelt epesav segíti az emésztést. Az epe feladata, hogy a táplálékkal bevitt zsírokat kisebb, könnyebben emészthető részekre bontsa.

A magzati korban vérképző szerepe is van, később a keringő vér mennyiségét képes szabályozni, vérraktárként funkcionál. Előállítja és raktározza a vörösvérsejtek alkotórészeit, és lebontja az elöregedett vörösvértesteket.

Rendkívüli mértékben képes regenerálódni, még akkor is tökéletesen ellátja a feladatát, ha kétharmad részét kioperálják.

Legcsodálatosabb képessége, hogy átvizsgálja a belekből érkező tápanyagot, és közömbösíti a szervezet számára káros anyagokat. A béltartalom rothadásakor keletkező szénsavas, mérgező ammóniát például húgysavvá alakítja, amely így már nem méreg lesz, csak salakanyag, és a vérkeringéssel a vesébe jutva a vizelettel kiválasztódik.

Vegye észre a bajt!

Természetesen a máj csak addig működik hatékonyan, amíg nem kívánunk lehetetlent tőle. Ha folyamatosan nagy mennyiségű méreg és salakanyag jut a szervezetbe, amivel a szervek nem tudnak megbirkózni, mind a közömbösítés, mind a kiválasztás zavart szenved. A mérgek és salakanyagok egy ideig keringenek a vérben, aztán lerakódnak valahol a szervezetben. A máj hatékony és egészséges működése tehát létfontosságú, ezért a legkisebb jelre is érdemes odafigyelni, ami májproblémákra utal. Vírusos megbetegedések, kóros autoimmun folyamatok, toxikus eredetű megbetegedések egyaránt károsíthatják a szervet. Étvágytalanság, émelygés, hányás, vérszegénység utalhat a máj károsodására, de betegségei bizonytalan hasi panaszok és emésztési, illetve anyagcserezavarok formájában is megmutatkozhatnak. A szemfehérje és a nyálkahártyák sárgulása arra hívja fel a figyelmet, hogy a bilirubin nevű epefesték szállítása, átalakítása és kiválasztása zavart szenved, ezért ez az anyag felhalmozódik a test szöveteiben.

A szemöldökök közötti foltok, pöttyök, pattanások is a máj elégtelen működését jelezhetik. Ugyanerre figyelmeztethet az arcon megjelenő sárgás elszíneződés, a felső szemhéj duzzadása, az orrhát vöröses elszíneződése és a fogíny rendszeres vérzése. Aki több felsorolt tünetet is észlel magán, forduljon szakorvoshoz, hogy kizárja a májbetegség lehetőségét!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?