Rendkívül veszélyes az autóban rosszul rögzített poggyász

<p>Pozsony. A csomagtérbe dobált bőröndök, grillsütő, üvegek és sporteszközök, valamint a műszerfalra felrakott láb – ezek a leggyakoribb hibák, amiket az autóval útnak induló nyaralók elkövetnek. Kevesen tudatosítják, hogy egy rosszul rögzített bőrönd ütközéskor saját súlyának negyvenszeresével röpül előre. Ha valakit eltalál, akkor annak minden bizonnyal halálos sérüléseket okoz.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Télen igazolta a németországi ADAC autó-motor klub, milyen veszélyes lehet a rosszul rögzített karácsonyfa szállítása egy autóban. Idén nyáron annak jártak utána, milyen károkat okozhatnak a csomagtérben rosszul rögzített holmik.

Egy tízliteres söröshordó, amelynek tömege 25 kiló, kerek egy tonnára dagad, s tízezer Newtonos erővel csapódik előre egy átlagos városi balesetnél, 50 km/óránál. Nagyobb sebességnél természetesen még nagyobb erővel repül előre.

Nem vették félvállról

a pakolást

Az ADAC szakemberei 40-es szorzót használnak annak meghatározásánál, milyen erővel repülnek előre a tárgyak ütközésnél. Már 50 km/óránál is horrorfilmbe illő jeleneteket rögzítettek a tesztpályán elhelyezett kamerák. Az autósok többsége ráadásul útban a tengerhez ennél sokkal gyorsabban halad a sztrádákon.

A teszt előtt az autó csomagtartójába két 25 kilós és egy 10 kilós bőröndöt, egy hűtőládát, összehajtható kerti asztalt és négy széket, tízliteres vízzel teli flakont és gyermekjátékokat helyeztek.

Az egyik autóban a holmit gondosan rögzítették, a másikban csak úgy találomra szétdobálták, csak hogy minden beférjen. A teszt során tapasztalt különbség elrettentő.

Az első ütközésnél az autóban utazóknak semmi bajuk sem lett, a másodikban már életveszélyes helyzetbe kerültek, a hátsó ülésen ülő utasok feje és a csigolyája sérült. A sérülések mértéke természetesen függ a mozgó tárgy útvonalától és attól is, hogy milyen távot tesz meg, míg nekiütközik valaminek.

A biztonságos pakolás nem nagy művészet

Szakértők azt ajánlják, hogy pakolásnál a csomagtérbe helyezett holmik megfelelő rögzítésére ügyeljünk jobban. Ehhez nem kell nagy tudomány, csak egy kis idő, józan ész és spaniferek. Ideális, ha sikerül úgy bepakolni a csomagtérbe, hogy a hátsó üléstámlákat nem hajtjuk le, ezek ugyanis automatikus válaszfalat jelentenek, minek köszönhetően ütközéskor a poggyász valóban a csomagtérben marad.

Az ADAC a tesztelés során az utas mellett utazó személy klasszikus „nyaralási” pózára is összpontosított, tehát arra, amikor műszerfalra felrakott lábakkal utazik valaki. 50 km/órás sebességnél való ütközésnél szinte biztos, hogy ez az utas súlyos sérüléseket szenved. A felfújódó légzsák ugyanis hátracsapja a lábakat, és mivel ilyen pozícióban a biztonsági övek nem nyújtanak kellő biztonságot, nem tartják meg a testet, az utas előre csúszik, s feje a légzsák helyett a végtagokba, térdbe csapódik, ennek következtében az utas térde de akár a csigolyája is könnyen eltörhet. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?