Renault Clio 1.2/1.5 dCi: Változatok az év autójára

Méghozzá a kétszeres „évautóra”, hiszen a Cliónak sikerült az, ami eddig egyetlen más modellnek sem: két ízben is az év legjobb európai autójává választották. Először 1991-ben, amikor megjelent a piacon; másfél évtizeddel később a harmadik nemzedék gyűjtötte be ezt a rangos elismerést.

Monumentálisabbak a fényszórók, szebbek a maszk összetartó íveiA szerző felvételeS mivel két héten belül két – szereltségben és motorokban egyaránt különböző – ötajtós változatát próbálhattuk ki, a szokásosnál átfogóbb képet adhatunk róla. Annál is inkább, mert mind a szereltség, mind a motorizáció a skála egymástól meglehetősen távol álló pólusait képviselték.

Külalak, besorolás

A második generációs Clio is csinos kisautó volt, de az utód egyértelműen szebb. Az elülső maszkon harmonikusan összetartó ívek váltották fel a párhuzamos vonalakat, alattuk impozáns méretű légnyelő sötétlik, a jóval keskenyebb üvegezés dinamikusabb oldalnézetet ad, hátul pedig „kivasalták” a nem túl praktikus panoráma-szélvédőt. A lámpák elöl-hátul sokkal mutatósabbak, sőt még az új kilincsek is javítják az összképet. A kocsi méretei is számottevően megnőttek (hoszszúság: +17,4 cm!), de ezzel együtt természetesen B-kategóriás maradt az új Clio. Legfőbb versenytársai ennek megfelelően a Škoda Fabia, a Peugeot 206, a Toyota Yaris, a VW Polo, a Ford Fiesta, a Citroe#n C3, az Opel Corsa, a Fiat Punto, és még hosszan folytathatnánk a sort.

Komfort, szereltség, térkínálat

A megnövekedett méretek – elsősorban a 10 cm-rel hosszabb tengelytáv – jótékonyan érződnek az utastérben, ahová ráadásul bejutni is egy fokkal kényelmesebb. A lábtér hátul átlagon felüli, a középső ülés övének kialakításakor külön gondoltak az ott utazó gyermekek biztonságára. Megnőtt a csomagtér is, bár biztonsági küszöbe – amely balesetkor a csomagok előrecsúszását hivatott meggátolni – bővítéskor komoly akadályt jelent. Ami a szereltséget és az utastér kialakítását illeti, benzinmotoros kocsink a középső Dynamique, a dízelmotoros pedig a két fokkal magasabb (és csúcsnak számító) Privile`ge szintet képviselte. Az alapfokon is járó 2-2 front- és oldallégzsákhoz (plusz háromajtós változatban a test műszerfal alá csúszását megakadályozó elülső üléslégzsákokhoz), ABS-hez, elektromos szervokormányhoz, távirányítású központi zárhoz és fedélzeti számítógéphez képest a Dynamique értékesebb többletei a köd- és kanyarfényszórók, valamint az elektromos elülső ablakemelők. Privile`ge szinten ehhez jönnek még a függönylégzsákok, a hátsó elektromos ablakemelők, az elülső ülések alatti fiókok, a hathangszórós, CD-lejátszós, távirányítható rádió és a klímaberendezés. Míg az alacsonyabb szereltségű kocsiban még itt-ott találtunk kopogós műanyagokat, a Privile`ge műszerfala és ajtóborításai már sokkal kellemesebb tapintású „zsíros” anyagokból készültek. A műszerfalak közti különbség jól látható a képeken; csak annyiban szorul kiegészítésre, hogy a Dynamique feláras rádiói 9900 koronától kaphatók, és Privile`ge szereltségű kocsinkban is opciós, CD-táras rádió muzsikált (23 ezer korona).

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A 75 lóerős 1,2-es motor alulról második a négy benzines közül (a többiek teljesítménye 65, 100 és 110 LE). Dízelmotorunk középen állt a háromtagú skálán, azonos hengerűrtartalmú társai 70, illetve 105 lóerőt teljesítenek. Magától értetődő, hogy a motorok közötti legnagyobb különbség a nyomatékukból ered, amely ráadásul a benzinesnél később, a turbódízelnél valamivel korábban jelentkezik az átlagosnál. S mivel ugyanez mondható el a csúcsteljesítményről is, a két motor abszolút eltérő bánásmódot igényel. Az 1,2-est még benzineshez képest is viszonylag magas fordulatszámon kell járatni, hogy ereje és nyomatéka végig velünk legyen; szerencsére ez nem megy a fogyasztás rovására, hiszen országúton pl. 4,9 liter a gyári adat. A dízelkocsiban jóval többet pihenhet a váltókar, a motor még alig ezer fölötti fordulatszámról is berzenkedés nélkül feltúráztatható. Inkább arra kell ügyelnünk, hogy ne pörgessük fölöslegesen, mert sem a hangja, sem a viselkedése nem árulja el, ha elértük a négyezres határt. Márpedig itt járatni semmi értelme, fölötte még kevésbé: ereje és nyomatéka gyorsan apadni kezd, egyedül a fogyasztása lesz nagyobb. Ami pedig „normális” használat mellett nagyon-nagyon rokonszenves: országúton a gyártó szerint kereken 4 liter! A menettulajdonságokról pedig csak annyit, hogy végképp nem éreztük a két kocsi közötti minimális orrsúlykülönbséget, a franciásan komfortos rugózást viszont mindkét esetben igen. Főleg hogy viszonylagos lágysága ellenére sem hagyta bólogatni a karosszériát a kanyarokban.

Zárszó helyett

Aláhúzva és összeszámolva: az új Renault Cliót mindkét szereltségi fokozatban és motorral kellemes útitársnak találtuk. Külön dicséretet érdemel valamennyi verzió magas biztonsági standardja, amit a kocsi nemrég elért ötcsillagos minősítése is bizonyít. És amit szintén nem árt újra megemlítenünk: három nemzedéke közül kettőt az év autójává választottak. Másodikként éppen ezt a legutóbbit… Vas Gyula

1.2 1.5 dCi

Hengerűrtartalom (cm3): 1149 1461

Teljesítmény [kW (LE)/min-1]: 55(75)/5500 63(85)/3750

Nyomaték (Nm/min-1): 105/4250 200/1900

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Végsebesség (km/óra): 167 174

Gyorsulás 0–100 km/óra (s): 13,4 12,7

Menetkész tömeg (kg): 1080 1165

Méretek (h/sz/m): 3986x1496x1707 mm

A csomagtér űrtartalma: 288–1308 l

Átlagfogyasztás (l/100 km): 5,9 4,4

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l

Ár (korona): 467 000 617 000

Az alapmodell ára: 364 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?