Megkezdődött a nyári szabadságolások ideje, és ezzel együtt az az időszak, amikor százezrek kerekednek fel gépkocsijukkal valamelyik közeli tengerpart vagy üdülőhely felé. Mit tegyünk, ha nem minden alakul elképzeléseink szerint, és autónkkal külföldön balesetet szenvedünk?
Ne hagyjuk átverni magunkat!
Külföldön a károsultnak ugyanolyan dokumentumokkal kell bizonyítania a baleset tényét, mintha az otthon történt volna. A szakemberek azt ajánlják, hogy a külföldön történt balesetnél mindig ki kellene hívnunk a rendőrséget. Szerintük ugyanis a kisebb balesetek esetében sem szabadna megbízni a saját kárfelmérésben, hiszen a kocsin keletkezhettek olyan meghibásodások is, amelyeket rögtön nem veszünk észre. A rendőrség kihívását követően értesíteni kell az ottani biztosítók szövetségét is. A telefonszám azon a zöldkártyán van feltüntetve, amelyet a biztosítók ingyen adnak a kötelező gépjármű-biztosítás megkötésekor.
A balesetről jegyzőkönyvet kell írni, amelyet mindkét félnek – tehát a baleset okozójának és a károsultnak is – alá kell írnia. Az aláírást abban az esetben tagadhatjuk meg, ha számunkra érthetetlen részeket tartalmaz, vagy szerintünk nem felel meg a valóságnak. A jegyzőkönyv megírása számunkra elsősorban a biztosítás szempontjából fontos, hiszen a biztosító ez alapján dönt arról, hogy fizet-e vagy sem. Ha a jegyzőkönyv számunkra érthetetlen részeket tartalmaz, akkor jogunk van szlovákul feltüntetni a véleményünket.
Rendkívül fontos lehet azonban a baleset tanúinak a véleménye is. Ha anyagi kár keletkezett, minden esetben ki kell tölteni az európai baleseti bejelentőt. Érdemes figyelmesen elolvasni a bejelentő hátoldalán található útmutatót. Ha nincs kéznél baleseti bejelentő, akkor akár egy üres papírlapon is rögzíthetők a baleset körülményei, illetve a résztvevő felek és járművek személyes és biztosítási adatai. Ha van nálunk fényképezőgép vagy videokamera, fényképezzük le a baleset helyszínét, készítsünk felvételeket a gépkocsi sérüléséről, a baleset közvetlen környezetéről. Ez magában foglalja a gépkocsik helyzetét a balesetet után, a féknyomokat és a szilánkok elhelyezkedését is. Lehetőleg ne mozdítsunk el semmit, amíg meg nem érkezik a rendőrség, mivel később problémás lehet akár még annak a bizonyítása is, hogy ki okozta a balesetet.
Ha mi vagyunk a károsultak, akkor az egyik legfontosabb feladatunk, hogy minden fontos adatot megtudjunk arról a sofőrről, aki a balesetet okozta. A biztosítók ezért nemcsak a másik sofőr nevét, címét, telefonszámát és rendszámát, valamint az autó márkáját javasolják felírni, de azt is, hogy a baleset okozója mely biztosítónál kötött kötelező gépjármű-biztosítást. Ennél a biztosítónál jelezheti ugyanis később a kárigényét. Ugyanilyen fontos azonban a lényeges adatok felírása akkor is, ha a balesetet mi okoztuk. Bármely oldalon állunk is, nem szabadna megfeledkeznünk a baleset tanúiról sem, hacsak lehet, írjuk fel a nevüket és telefonszámukat. Később, különösen a súlyosabb baleseteknél ennek még nagy hasznát vehetjük.
Ha a kárt a gépkocsinkon egy európai uniós tagországból származó polgár okozta, akkor a biztosítással összefüggő ügyintézéssel várhatunk a hazaérkezésig. Ha azonban a balesetet egy olyan sofőr okozta, aki nem valamelyik unión belüli országban él, akkor közvetlenül a kárt okozó sofőr biztosítójához, vagy az illető ország biztosítási irodájához fordulhatunk. Ez utóbbi elérhetőségét a biztosítónk által kiadott zöldkártyán találjuk meg. Ez esetben azonban fel kell készülnünk rá, hogy az ügyintézés számunkra idegen nyelven folyik majd.
Ha a baleset okozója elhajtott a helyszínről, akkor a sofőr a saját balesetbiztosításából kérhet kártérítést. Ha ilyet nem kötött, akkor csak a Biztosítók Szlovákiai Szövetségétől juthat kártérítéshez. Ez esetben azonban a kártérítés jogosságának alátámasztásához szigorúbb szabályokat alkalmaznak, így tovább tart, míg hozzájutunk a pénzünkhöz.
Kötelező gépjármű-biztosítás esetén a balesetet minél hamarabb be kell jelentenünk a biztosítónak is. Ha a baleset Szlovákia területén történt, a bejelentési határidő 15 nap, ha külföldön, akkor egy hónapon belül kell jelentkeznünk. Mindezt megtehetjük telefonon is, a biztosítók azonban később általában az írásos bejelentést is megkövetelik. A nem kötelező balesetbiztosítások esetén a biztosítóknál különböznek a bejelentési határidők. Ha a gépkocsink összetört, a biztosító saját maga méri fel a kárt, vagy az autójavítóban, vagy pedig közvetlenül a biztosítóban. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.