Már Szlovákiában is megéri új autót venni

<p>Pozsony. A roncsprémium bevezetése után már nem biztos, hogy külföldön lényegesen olcsóbban tudnak autót venni. Már nem csak a külföldi, de a hazai autószalonokban is nagy az érdeklődés az új autók iránt. Viszont míg néhány hete főleg Magyarországon és Csehországban volt érdemesebb új gépkocsit venni, múlt héttől már egyes modellek Szlovákiában olcsóbbak – a gyártók többsége ugyanis módosította az árjegyzéket.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Néhány gyártó például a 2000 eurós roncsprémiumnál többet is levon az autó árából, s ilyen engedménnyel a külföldi szalonok már nem jelentenek konkurenciát. Szakértők egyetértenek: külföldről már egyszerűen nem érdemes autót behozni az országba. 20 százalékos árengedményeket ugyanis állami támogatás nélkül Lengyelországban, Magyarországon és Ausztriában sem engedhetnek meg.

Rendkívüli leárazás

Egy 1,2-es Škoda Fabia classic például Lengyelországban 7717 euróba kerül, Magyarországon 10 003-ba, Ausztriában 11 760-ba, nálunk viszont a roncsprémium leszámítása után csak 6669 eurót költenének rá. Ugyanúgy előnyös vásár a nagyszombati Peugeot autógyár 207-es modellje, a leggyengébb 1,4-es motorral és Trendy felszereléssel rendelkező autóért körülbelül 8600 eurót fizetnének – például Ausztriával szemben közel hatezer eurós a megtakarítás.

De vannak kivételek is. A Zsolnán gyártott Kia Ceed LX felszereléssel és 1,6-os motorral a jelentős árengedmények és roncsprémium leszámítása után még mindig Lengyelországban olcsóbb. Míg az összes bonusz leszámítása után nálunk 10 500 eurót fizetnének ezért a modellért, Lengyelországban 10 327 eurót adnának érte. Silvia Tjabliková, a Kia motor sales Slovakia szóvivője elmondta: az autógyár még így is jelentős árengedményeket kínál. A valódi árjegyzék szerint ugyanis ez a modell 13 500 euróba kerül, Szlovákiában viszont 1000 euróval olcsóbban vehetik meg – még akkor is, ha nem használják ki a roncsprémiumot. A prémiummal további 2000 eurót számíthat le az autó árából, így az engedmény eléri a 3000 eurót.

Annak ellenére, hogy néhány modell külföldön most is olcsóbb, nem kéne megfeledkezniük a gépjármű behozatalával összefüggő kiadásokról, az autó bejegyzésével összefüggő ügyintézésről és számtalan illeték kifizetéséről.

Miután Szlovákiába hozták az autót, az állandó lakhely szerinti közlekedésrendészeten kell bejelenteni. Ha nem Csehországból hozzák be, még az illetékes okmányok lefordításával összefüggő költségekről sem szabad megfeledkezni. Ahhoz, hogy rendszámot kapjanak, szükség lesz a gépjármű eredetvizsgálatára is, ami csak azoknál a gépjárműveknél kötelező, amelyeknek nem ön az első tulajdonosa. Utolsó lépés a rendőrség, ahol a már említett dokumentumokon kívül az áfa és a biztosítás kifizetéséről szóló igazolást is be kell nyújtani, néhány okmánybélyegre is szükségük lesz. Mindez 400-500 eurós többletkiadást jelenthet.

Roncsprémium

Az év végéig 33 millió eurós keretből működő program lényege: az ügyfél valamelyik regisztrált autóbontóban leadja az 1999. december 31-e előtt gyártott gépkocsiját. Ott igazolást kap erről, majd a rendőrségi nyilvántartásból törlik járművét. Ezt követően a bizonylatokkal felkeresi az autókereskedést. A kereskedő a roncsprémiumot leszámítja a vételárból, majd a gazdasági tárcánál kérvényezi az állami támogatás kifizetését (1000 vagy 1500 eurót) – ez a mechanizmus a 25 ezer eurónál olcsóbb gépkocsikra vonatkozik. Szlovákiában a regisztrált autóbontók száma 28. Pozsonyban kettő működik, Szencen, Somorján, Érsekújvárott, Losoncon, Szepsiben, Vágsellyén, Nagyszombatban, Privigyén, Nyitrán és persze Kassán lehet még leadni az öreg autókat.

A prémiumot lízingre vásárolt új gépkocsiknál is lehet kérvényezni. Ilyen esetekben az autót nem szokványos lízingszerződés alapján fogják lefizetni, hanem más módszerrel, például fogyasztói hitel segítségével. Lízingelés esetén ugyanis a gépjármű csak az utolsó részlet kifizetése után válik a vásárló tulajdonává, addig a lízingtársaságé az autó. A gazdasági tárca roncsprémiumról szóló rendelete viszont előírja: a támogatás igénylésének feltétele, hogy az új gépjármű első pillanattól a vásárló tulajdonában legyen. Ezért volt szükség egy kompromisszumos megoldásra, amely végül a fogyasztói hitel lett. (dem, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?