Kevesebb használt gépkocsi

A használt autók eladása Szlovákiában tavaly visszaesett az előző évhez képest. Nem váltak ugyanis valóra a jóslatok, amelyek szerint az európai uniós csatlakozásunk után olcsóbban juthatunk majd hozzá az ilyen gépkocsikhoz.

Minden esetben ragaszkodnunk kellene a próbaúthoz, hiszen csak ekkor derül ki, hogyan is működik valójában az autóĽuboš Pilc felvételeAz európai országok többségében drágábbak a használt gépkocsik, mint nálunk, így a hazai piacon sem csökkenthették drasztikusan az árakat. Hogy mire számíthatunk idén, abban azonban már eltér a hazai gépkocsi-kereskedők véleménye. Míg egyesek enyhe drágulást jósolnak, mások akár 20 százalékos áresést is lehetségesnek tartanak. Utóbbiak arra hivatkoznak, hogy március elsejétől lényegesen csökkennek az egyénileg behozott gépkocsikra kivetett adminisztratív illetékek.

A közlekedési tárca által javasolt törvénymódosítás szerint márciustól 2 ezer koronás illetéket kellene fizetnünk a használt kocsik behozataláért. Jelenleg a külföldről behozott használt autó bejelentése 10–50 ezer korona között mozog, a kocsi korától függően. Minél öregebb autót hozunk be, annál többet kell fizetnünk. Mindez jelentősen csökkenti a külföldi használt kocsik behozatalát, hiszen, amit nyerünk az ottani olcsóbb áron, azt részben elveszítjük az itthon kifizetett illetéken.

A kereskedők tapasztalatai szerint az elmúlt időszakban az is visszavetette a külföldről behozott gépkocsik népszerűségét, hogy a médiákban egyre több hír szól a lopott kocsit vásárlók kálváriájáról. Szlovákiában ma is több bűnbanda működik, amelyek mindent megtesznek azért, hogy a lehető legkisebb ráfordítással a lehető legtöbb embert csapják be. Emiatt sokkal nagyobb az esélye annak, hogy lopott autóra találunk, mint azt gondolnánk. Épp ezért talán még az árnál is fontosabb, hogy tisztában legyünk az autó eredetével. Ha egy kocsi túl sokszor cserélt gazdát, az annak a jele, hogy valami nincs vele rendben.

Az autó eredetének pontos dokumentálása már csak azért is fontos, mivel ez alapján már az elején biztosan kiszűrhetjük, hogy mely gépkocsit biztos nem vesszük meg. Például egy vállalati gépkocsi, amelyet többen használtak biztos nem lesz a legjobb állapotban. Ugyanígy óvakodjunk a korábban taxiként szolgáló gépkocsiktól, és azoktól is, amelyeket az autóiskolák használtak.

Ha az autó eredetével kapcsolatos problémákat sikerrel is vettük, korántse gondoljuk, hogy ezután minden simán megy. Tudatosítanunk kellene ugyanis, hogy a használt autóval együtt többnyire rengeteg problémát is a vállunkra veszünk. Azokat az alkatrészeket, amelyek a leghamarabb elhasználódnak, már a vétel után rövid időn belül ki fog kelleni cserélnünk. Mindenki igyekszik ugyanis a lehető legkisebb költségekkel túladni a használt autóján, ne számítsunk arra, hogy a csillogó villogó karosszéria egészséges belsőt takar. Manapság a szaküzletekben kapható gittekkel és lakkokkal órákon belül csodák művelhetők az elrozsdásodott karosszériával. Ha egy olyan gépkocsira találunk, amely a korához képest kívülről rendkívül jó néz ki, nem árt különösen óvatosnak lennünk.

A karosszéria ellenőrzésénél figyeljünk az olyan kényes részekre, mint a sárvédők szélei, a küszöbök, a motorháztető és a hegesztett részek. Hogy az autó valóban minden részét megnézhessük, vásárláskor ne a legdrágább ruhánkat vegyük fel, hiszen az alváz ellenőrzéséhez be is kell feküdnünk az autó alá. Az elrozsdásodott küszöbök pótlásának legkedveltebb módja a laminált bevonat, amit egyszerű kopogtatással is felfedezhetünk.

Természetesen minden esetben ragaszkodnunk kellene a próbaúthoz, hiszen csak ekkor derül ki, hogyan is működik valójában az autó. Ha nincs rá lehetőség, akkor mindenképpen álljunk tovább. Tisztázzuk a próbaút előtt, hogy mi is szeretnénk vezetni az autót, és nem csak a közeli 300 méteres tükörsima aszfalton. Fontos, hogy minél több tapasztalatot szerezzünk. Mire figyeljünk a próbaút során? Az első és egyik legfontosabb dolog, hogy otthonosan érezzük magunkat az autóban. Kényelmesek-e az ülések, stabilnak érezzük-e az autót, úgy húz a motorja, úgy működnek-e a kapcsolók, a váltó, ahogy az nekünk megfelel. Ha nem érezzük magunkat jól az autóban, akkor nagyon gondoljuk meg, megvesszük-e, hiszen utólag meg lehet ugyan szokni, de megszeretni ritkán. A próbaút lehetőleg ne csak pár száz méter legyen, mert az alatt nem sok minden derül ki. Törekedjünk arra, hogy ki tudjuk próbálni az autót rosszabb úton is, mert ott könnyebben kiszűrhetők az esetleges rendellenességek.

Mire kell különösen figyelnünk? Álljon itt a legfontosabb kérdések puszta felsorolása, amelyet egy vásárlónak fel kellene tennie, mielőtt megvenné a használt autót. Hallunk-e zörejeket, gyanús zajt a futómű környékéről, kanyarodásnál hallunk-e sípolást? Lassú haladásnál, rossz úton hallunk-e kopogást a futómű felől? Nagyobb sebességnél rázkódik-e a kormány? Hallunk-e kormánykotyogást, ha álló helyzetben, tengely irányban mozgatjuk a kormányt? Mekkora a kormány holtjátéka? Hidegindításnál hogyan indul a motor: sokat kell indítózni vagy egyből beindul, esetleg füstöl-e, ad-e rendellenes köszörülő hangot? Van-e a motortérben olajfolyás? Ha van, milyen mértékű? Ellenőrizzük az olajszintet a motorban és a fékolajtartályban! Dinamikus fékezés esetén nem rázkódik-e a kormány vagy az egész autó? Lassú fékezésnél nem pumpál-e a fékpedál? Fékezésnél, nem visít, sípol-e a fék, nincs-e olyan érzésünk, mintha két fémet dörzsölnénk egymáshoz? Milyen könynyen jár a sebességváltókar, nem akad-e meg váltás közben, nem tévesztünk-e sebességet, tudunk-e hátramenetet kapcsolni reccsenés nélkül? Figyeljük meg a tengelykapcsoló (kuplung) holtjátékát, nem fog-e túl magasan, milyen könnyen lehet kinyomni a pedált? Üresben, a kuplung felengedett állása mellett nincs-e olyan zörgő hang, ami a pedál kinyomásával elhalkul? Az autó minden elemének ugyanolyan színe van-e, és a fényezés azonos-e? Nincsenek-e festék lepattogzások, hólyagok, esetleg rozsdafoltok a fényezésen, különös tekintettel a kerékjáratok környékén és a karosszériaelemek illesztésénél? (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?