Ritka eseménynek számít, hogy egy új személygépkocsi-modellnek rövid időn belül két újságírói világpremierje legyen. Amelyikkel ez megtörtént, az – tessék jól megkapaszkodni –, a Dacia Logan. Május elején Párizsban még csak pódiumon láthattuk, az első próbautakra szeptemberig kellett várni.
Dacia Logan: Az első próbautak
Igaz, nagyon megérte, mert ezekre Törökország legfestőibb, legattraktívabb vidékén, az ország szívében fekvő Cappadociában került sor. Ott ismét meggyőződhettünk arról, hogy a Dacia gyárat immár 100 százalékban birtokló Renault valóban megépített egy olyan személygépkocsit, amely nemcsak Közép-Kelet-Európában, hanem gyakorlatilag az egész úgynevezett harmadik világban egyfajta családméretre szabott népautó szerepét lesz hivatott betölteni. A családméret fontos kitétel, hiszen távolról sem holmi minimobilról, hanem a 4 méteres hosszúságot jócskán túlnövő, hatalmas csomagtérrel rendelkező autóról van szó. A gyártási költségek minden részletre kiterjedő minimalizálásával csakugyan sikerült elérni, hogy a légzsákokat, szervót, központi zárat, elektromos ablakemelőket, és egyáltalán: szinte mindent nélkülöző alapmodell ára ne haladja meg az ötezer eurót, de mint megtudtuk, ez az ár csak Romániában lesz érvényes. Hogy más országokban, így Szlovákiában is mennyibe kerül majd az autó, azt egyelőre nem voltak hajlandóak elárulni; mivel azonban nálunk a legolcsóbb változat is tartalmaz majd egy légzsákot, ötezer eurónak megfelelő összegnél bizonyára drágább lesz. De szóljunk néhány szót a tesztelés során szerzett tapasztalatainkról, amelyek egészében véve cseppet sem voltak kedvezőtlenek. Elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen manőverezés esik a szervo nélküli típusokkal? Ezt a berendezést ugyanis az itthoni alapmodell is nélkülözni fogja. Nos, tiszta lelkiismerettel állíthatjuk: jóval könnyebb, mint például a Felicia vagy a Fabia kormányrásegítő nélküli változataival! Utána az alváznak szenteltünk megkülönböztetett figyelmet, mivel elméletben már tudtuk róla, hogy rossz minőségű utak elviselésére is képes (megerősített rugózás és küszöbök, megemelt padlólemez). A gyakorlat ezt fényesen igazolta: a tesztelésre kijelölt útvonalak egy része ugyanis az ország belterületére oly jellemző kavicsos-murvás, hepehupás felületű utakból állt, és érezni lehetett, hogy a kocsi határozottan szűri ki a „bekoppanásokat”. A szervokormánnyal, két frontlégzsákkal, elülső ködlámpákkal, könnyűfém keréktárcsákkal, 4 hangszórós rádióval, elöl-hátul elektromos ablakemelőkkel, sőt fedélzeti számítógéppel és klímaberendezéssel is felszerelt csúcsmodellekben pedig már úgy éreztük magunkat, mint egy átlagos, vagy kissé az átlagon is túllépő személygépkocsiban. A többi lényeges információ a táblázatban olvasható: ehhez annyit tennénk csak hozzá, hogy a motorokat a Renault szállítja, mint ahogy francia gyártmányú lesz a 2005-ben bevezetendő két új erőforrás is (1.5 dCi – 48 kW/65 LE, 1.6 16V – 79 kW/107 LE). Ami pedig a hazai árakat illeti, közvetlenül az október 14-én nyíló nyitrai autószalont megelőző napokban hozzák őket nyilvánosságra, mivel hivatalosan ezen a rendezvényen kezdődik majd az autó szlovákiai forgalmazása is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2012. 08.19.
Az autómosásnak is vannak „műhelytitkai”
2012. 08.19.
Budapestről irányítják
2012. 08.19.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.