A jövőben repülő autóval is taxizhatunk

Az Uber nemcsak az utakon akar kihívója lenni a hagyományos taxizásnak, hanem a levegőben is – ott ugyanis egyelőre üres a pálya. Autótaxi áron fognak repülni, de vajon mi lesz, ha másnak is eszébe jut az ötlet, ki fér el a légtérben, és ki nem?

Az Uber nemcsak az utakon akar kihívója lenni a hagyományos taxizásnak, hanem a levegőben is – ott ugyanis egyelőre üres a pálya. Autótaxi áron fognak repülni, de vajon mi lesz, ha másnak is eszébe jut az ötlet, ki fér el a légtérben, és ki nem? Izgalmas és részben ijesztő új korszak jön.

Míg jelenleg azt vizsgáljuk, hogy mikor lesz olcsóbb az elektromos autó a belsőégésűnél, és mikor áll át rá az egész világ, akadnak társaságok, amelyeket sokkal inkább foglalkoztatja a repülő autók gondolata. A legkorszerűbb járgány nagyjából a mai drónok, helikopterek és repülők keveréke, elektromos motorral működik. Függőlegesen le tud szállni helikopter módjára, de légcsavarok hajtják előre, mint egy repülőt.

Többek közt az Uber fejleszt ilyen járművet, és 2020-ban két helyen szeretné üzembe állítani, mégpedig a repülőterekről a városba fuvarozásra. Egyelőre Dallasban és Dubajban tervezik az indulást, de más városok is felmerülnek, és azt ígérik, hogy ahol két óráig tart most bejutni a városba hagyományos közlekedési eszközzel, ott a légi jármű negyed óra alatt meg fogja tenni az utat, ráadásul taxiáron: mérföldenként 1,32 dollárért (1,21 euró), ami kilométerenként alacsonyabb, mint a jelenlegi átlagos tarifa Pozsonyban.

Megtelne a légtér

Az Uber arra számít, hogy az ár tovább fog csökkenni, így a repülő autóval való utazás olcsóbb lesz, mint az autótartás, ha valaki nagyjából annyit utazik, mint egy átlagos autóval szokott. Igen ám, de ha mindenki a légi utazásra váltana, nyilvánvalóan megtelne a légtér, ami megoldhatatlannak tűnik, hacsak nem olyan szigorú a járatok szabályozása, mint a mai repülőké. Persze akkor is nehéz elképzelni, hogy mondjuk a városok fölött zümmögne a temérdek jármű, legalábbis a földön tartózkodva vagy akár az ablakon kinézve elég nyomasztónak tűnne. Így, ha technikailag megvalósíthatóvá válik a dolog, nagyon komoly szabályozásra lesz szükség, hogy ki repülhet és hol. Egy-egy reptér és város közti járat önmagában nem tűnik túl zavarónak, főleg, ha útvonalát úgy tervezik, hogy ritkán lakott helyen, kevéssé zavaró útvonalon haladjon.

Más is fejleszt

Nem az Uber az egyetlen, amelyik dolgozik a repülő taxin: több cég is fejleszt hasonló légi járművet. A járművek le-, és felszállási pontjain (végállamosain) töltőpontokat kell kiépíteni, akárcsak az elektromos autóknál, és itt még a töltési idő sem okoz gondot, hisz egy menetrend szerinti járatnál belefér, hogy a jármű várakozik 20 percet vagy akár egy órát, miután több járat is van. (privatbankar.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?